Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Aktuality 30 O zelené kometě, kterou před námi viděli jen Neandrtálci

O zelené kometě, kterou před námi viděli jen Neandrtálci

Už i pouhým okem je v Česku pod tmavou oblohou daleko od měst viditelná „Neandertálská kometa“, která přilétá k Zemi. Přezdívku  získala, protože dosud naposledy se ke Slunci a k Zemi přiblížila zhruba před 47 500 lety, uvedl tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan…

Kometa C/2022 E3 (ZTF) je od poloviny ledna viditelná celou noc, její pohyb oblohou zvolna zrychluje vlivem jejího přibližování k Zemi. Minulý víkend přešla do souhvězdí Draka, ve středu vstoupí do Malé medvědice a bude pokračovat mezi Velkým vozem a Malým vozem.

Koncem měsíce projde blízko od Polárky. Po průletu vnitřními částmi Sluneční soustavy se vlivem gravitačního působení velkých planet dráha komety změní a Sluneční soustavu opustí už navždy.

„Na fotografiích, které ukazují víc než prosté oko, jsou dobře vidět dva ohony komety – dlouhý iontový a jasný prašný ohon. Výrazná je také zelená barva hlavy komety způsobená sublimujícím kyanidem v hlavě (komě) komety,“ uvedli astronomové.


Informace najdete  i na webu České astronomické společnosti.

 

Celý článek je na iRozhlas, 24. 1. 2023 ZDE.
Náhledový obrázek – zdroj:

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Velikonoce 2023 v naší farnosti u kostela Povýšení sv. Kříže v Kolodějích

  Sledujte aktuality na https://kolodeje.farnost.cz/   Informace, články a pozvánky k tématu najdete v Otevřených novinách od roku 2015 pod štítkem Velikonoce.