Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Novoročním galakoncertem České filharmonie začal Rok české hudby 2024. Hudba jsme my!

Roky končící čtyřkou mají v české hudbě podobný význam, jako osmičkové roky pro národ a stát.
Až podivuhodně často vycházejí na výročí narození, úmrtí, či vytvoření stěžejních děl nejvýznamnějších českých skladatelů.

V roce 2024 navíc uplyne 200 let od Smetanova narození a 140 let od jeho úmrtí, proto souběžně funguje též projekt Smetana200.

Koordinátor Roku české hudby a projektu Smetana200 Marek Šulc upozornil, že se do projektu zapojují velké i menší instituce a pořadatelé napříč celou republikou. „Nejedná se pouze o hudební akce, jsem v kontaktu i s muzei, divadly, školami a amatérskými spolky. Velké smetanovské přehlídky chystají vedle Smetanovy Litomyšle také operní domy v Ostravě a Plzni a k výročí se připojují pražské i regionální festivaly. Česká televize chystá celovečerní film o Smetanovi,“ sdělil Šulc.

Ambasadory Roku české hudby jsou Gabriela Beňačková, Pavel Černoch, Klára Gibišová, Jakub Hrůša, Jiří Kylián, Josef Špaček a Pavel Haas Quartet.

Logo Roku české hudby a projektu Smetana 200 vytvořilo Studio Najbrt.

 

Rok české hudby 2024 otevřel Novoroční galakoncert České filharmonie složený z děl českých skladatelů pod taktovkou Jakuba Hrůši a s houslistou Jiřím Vodičkou.

Záznam je k dispozici v archivu iVysílání ČR do 8. ledna 2024 ZDE.

Nebo na FB události ZDE.

 

K Roku české hudby se může připojit každý z nás.
Návštěvou, pořadatelstvím, hrou, představením, ale i obyčejným poslechem hudby, která dodnes určuje to, kým jsme.

 

 

Zdroj: Ministerstvo kultury ČR, Classic Praha, ČT

Související příspěvky