„Připadám si jako za normalizace,“ slýcháváme někdy, když přijde řeč na politiku. Normalizace? 70. a 80. léta 20. století, zemi pevně svírali komunisté hlídaní z Moskvy. Československo obkličovala železná opona, na které se střílelo, právo na svobodu slova neexistovalo a vše kontrolovala tajná policie. To vše zmizelo, a tak srovnání musí nutně kulhat.
Ale přesto, podívejme se, jestli a nakolik je to srovnání opravdu namístě:
1. Podobný slovník. „Potřebujeme klid na práci, makáme.“..
2. Dominuje technicistní přístup. .. Jako by statistické údaje byly hodnotou a měřítkem samy o sobě. Za normalizace se Václav Havel (v dopise Gustávu Husákovi z roku 1975) zamýšlel nad otázkami po dalších a ne tak snadno spočitatelných věcech: „Co když si položíme i takové otázky, jako například, co bylo uděláno pro mravní a duchovní obrodu společnosti, pro rozvoj skutečně lidských dimenzí života, pro povznesení člověka k vyššímu stupni důstojnosti, pro jeho vskutku svobodné a autentické uplatnění ve světě?“ Nestojí za to nad takovou otázkou přemýšlet znova?
3. Forma vítězí nad obsahem. Za normalizace na první pohled skoro všechno fungovalo a zdálo se, že platí i demokratické principy… Dnes je v nejvyšších patrech situace obdobná: po formální stránce je v pořádku,.. Ale …
4. Politika nemá obsah. O všem rozhoduje mocenská hra. Nejde o to, jestli máte, nebo nemáte ideály. Rozhodují ti, kteří dokážou svými mocenskými vazbami a za pomoci svých věrných tlačit politické dění tak, aby se posílila či udržela jejich moc…
5. Hlasitá kritika rovná se kampaň… Naposledy přišel se slovy o kampani předseda vlády, když nová ministryně spravedlnosti čelila obvinění, že opsala část diplomové práce i s chybami.
6. Třídit informace podle zdroje. Za normalizace bylo nutné každou zprávu posuzovat podle toho, odkud ji člověk získal… V zásadě ale znovu platí, že zprávu je třeba posuzovat podle média, které ji přineslo, a míry jeho nezávislosti.
7. Nepřítel nespí, buďme ve střehu... A pokud nepřítel není, musí si ho vytvořit. Protože strach je důležitým faktorem – ustrašená na slovo poslouchající masa voličů se dá snáze ovládat než hrdý sebevědomý občan s vlastním rozumem. .
8. Dvojí metr. Mocní mohou více než ostatní…
Možná stojí za to ještě jednou připomenout, co napsal Havel v onom dopise Husákovi: „Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti.“
Celý článek Luďka Navary „Jako za normalizace? Do slovníku moci se vrátily pomlouvačné kampaně a klid na práci“ z 3.7.2018, včetně souvisejících odkazů si přečtěte na Aktuálně.cz ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační