Co se (ne)děje na magistrátě? Okénko pro Prahu Sobě, září 2023

Milí sousedé, vážení Pražané,

včera (14. 9. 2023) proběhla rovnou dvě zastupitelstva najednou. Na tom mimořádném, které s velkou pompou svolalo hnutí ANO, se mělo prošetřit zapojení Jiřího Pospíšila do kauzy Dozimetr. Pětikoalice za podpory hnutí ANO a SPD ale udělali z jednání frašku, když se snažili veškeré průšvihy náměstka Pospíšila zamlžit spřádáním nesmyslů o PRAZE SOBĚ.

Na zastupitelstvu jsme Pirátům připomněli, jaký měli postoj k Jiřímu Pospíšilovi před rokem.
Jiří Pospíšil původně svolání mimořádného zastupitelstva podpořil s tím, že vše rád vysvětlí. Nakonec ale na naše dotazy téměř nereagoval a jednáním se skoro promlčel. Podobnou taktiku zvolili bohužel i Piráti, přitom ještě před rokem hlasitě volali po jeho rezignaci.
Náměstek Pospíšil žádnou politickou odpovědnost za své styky s mafiány nevyvodil a na jeho odvolání naše hlasy nestačily. Aby bylo skutečně jasné, jak zapojení Jiřího Pospíšila do Dozimetru zastupitelé vidí, Jan Čižinský nechal hlasovat o jednoduchém usnesení: „Zastupitelé hl. m. Prahy důvěřují Jiřímu Pospíšilovi.“ Náš klub hlasoval samozřejmě proti. A jak hlasování ukázalo, důvěru Jiří Pospíšil získal pouze u jediného zastupitele – primátora Svobody. Co se od minulého roku změnilo a proč nyní Piráti Jiřího Pospíšila u moci drží, opravdu nechápeme. O Pospíšilových problémech psaly i Seznam Zprávy nebo Milion chvilek.
Poté začalo řádné zastupitelstvo a tady přinášíme přehled toho nejzajímavějšího:

Podařilo se schválit další důležitý krok pro realizaci lanovky Podbaba – Troja – Bohnice a z toho máme velkou radost! Podnět ke změně územního plánu podal ještě v minulém volebním období právě Adam Scheinherr, který toto moc potřebné spojení Prahy 6 a 8 se svým týmem v minulém volebním období intenzivně připravoval.

Pamatujete, jak SPOLU před volbami slibovalo postavit za čtyři roky Městský okruh, Pražský okruh (který staví stát), nebo třeba devět kilometrů železničních tunelů pro metro S? Byli jsme na tohle zuřivé pracovní tempo zvědaví a vyžádali jsme si pravidelné informovaní o harmonogramu staveb.

Půl roku se nedělo nic, až dnes, potichu, bez možnosti diskuse měli zastupitelé vzít na vědomí následující informace:

  • u žádné z důležitých staveb nelze stanovit termín zahájení ani dokončení
  • na Městský okruh ani Radlickou radiálu nejsou peníze a je nutné znovu posoudit celkový společenský přínos
  • pokud se uvedené stavby budou realizoval, budou hotové ne za 4 roky, ale za 44 let!

Na přečtení těch nejdůležitější informací byla zapotřebí lupa, jinak se písmo velikosti 3 mm nedalo rozluštit. To jsou ty slavné výsledky „koalice na vládním půdorysu“ SPOLU, Pirátů a STAN. Vlastně tomu rozumíme, že se tímhle po půl roce práce nechce koalice chlubit.

Glosu Pavla Vyhnánka k tomuto tématu najdete na jeho facebooku.

ŠTVANICKÁ LÁVKA SLOUŽÍ PRAŽANŮM UŽ DVA MĚSÍCE!

V polovině července se otevřelo nové, v pořadí již devatenácté spojení pražských břehů. Štvanická lávka byla v mapách už asi sto let, ale až díky lidem z PRAHA SOBĚ se ji podařilo vydupat ze země. Nejprve Jan Čižinský s kolegy ze Sedmičky donutili hlavní město zřídit přívoz a zrealizovat architektonickou soutěž na podobu nového mostu. Tu vyhrál kolektiv autorů Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek. Ke spolupráci byli přizváni také umělecký sochař Aleš Hvízdal a prof. Jan Hendrych. Výsledky soutěže pak asi nejspíš pro nedostatek politické odvahy ležely rok v šuplíku. Z toho je vytáhl až Adam Scheinherr a jako náměstek primátora pro dopravu celý projekt oživil a dotáhl k realizaci. A díky Adamovi, jeho týmu, architektům, stavbařům a spoustě dalším lidem, kteří na projektu pracovali, máme teď unikátní lávku z inovativního materiálu, uměleckými řemeslnými detaily, která dokonce zaujala světová média.

Pokud jste se na lávku ještě nebyli podívat, tady si můžete prohlédnout fotky z ptačí perspektivy. A třeba pro ni rovnou hlasovat jako pro stavbu roku.

HLASUJU PRO LÁVKU
A jako vždy jsme na zastupitelstvo přinášeli důležitá témata, která trápí Pražany, ale současné vedení města je přehlíží.

Naše Kamila Matějková se ptala, jak pokračuje řešení náhrady za tým podpory pro rodiny s dětmi se závažným zdravotním znevýhodněním. Tuhle velmi potřebnou pomoc vyčerpaným rodinám jsme zavedli v minulém volebním období, ale náměstkyně Udženija, která má sociální politiku v gesci, už nezajistila pokračování.

Novinkou v budově radnice je další omezení pohybu občanů – v zastupitelském sále občané přišli o možnost přijít mezi zastupitele a musí zůstat ve vymezeném prostoru za nedůstojnou ohrádkou. Podobně jako Miloš Zeman uzavřel Pražský hrad, tak se nyní současné vedení radnice uzavírá před Pražany. Zavádění takových pořádků rozhodně neschvalujeme. Politik nesmí utíkat před lidmi, svými zaměstnavateli. Proto Jan Čižinský navrhl tohle nesmyslné opatření zrušit. Co myslíte, zajímalo to z pětikoalice někoho?
Také diskusi o školských kapacitách, financování rodinných a dobrovolnických center – zařízení pro ohrožené děti vyžadující okamžitou pomoc a další témata shodilo vedení radnice ze stolu.

Ale nevzdáváme to!

Z opozice budeme dál prosazovat témata, která Prahu i Pražany pálí a hlídat koalici, zda a jak pracují.

Nadáváním u piva se většinou nic nevyřeší, ale občas je potřeba se potkat a všechno pořádně probrat. :)

Zveme Vás proto srdečně na setkání PIVO & POLITIKA, které se koná už toto pondělí 18. 9. od 20:00 v kavárně Na Boršově.

Přijďte se s námi setkat a pobavit se o všem, co Vás zajímá z magistrátu i městských částí, kde má PRAHA SOBĚ zastoupení!
Těšíme se na Vás!

Srdečně a vděčně
Jan Čižinský za tým PRAHA SOBĚ

 

Newsletter z 15. 9. 2023

 

Sledujte informace pod štítkem PRAHA SOBĚ v Otevřených novinách.

Související příspěvky