Normalita není návrat k sociálním nespravedlnostem a pustošení životního prostředí – promluva papeže Františka

„Pokud by v tomto světě nespravedlivém pro chudé a zranitelné měl virus opět nabýt na intenzitě, musíme tento svět změnit.“

Svatý otec připomněl, že probíhající pandemie koronaviru nejen „odhalila svízelnou situaci chudých a vážnou nerovnost, která panuje ve světě“, ale dokonce ji zhoršila. Naše reakce na pandemii musí být dvojí: „lék na maličký hrozný virus, který sráží na kolena celý svět“, ale také léčit „obrovský virus sociální nespravedlnosti, nerovných příležitostí, marginalizace a absence ochrany těch nejslabších.“..

Blízkost k chudým, řekl papež František, také zahrnuje práci na překonání „nemocných sociálních struktur,“ když se snažíme v důsledku pandemie vrátit normálnost.

Tato „normalita“ by však neměla zahrnovat návrat které charakterizují současnou společnost. Připomněl, že ekonomie zaměřená na zisk a ne na pomoc je odtržena od reálné ekonomiky, která má přinášet užitek.

„Přednostní rozhodování ve prospěch chudých, tento eticko-sociální požadavek, vycházející z Boží lásky (srov. Laudato si´, 158), nás podněcuje, abychom měli na mysli a plánovali ekonomii, jejímž středem jsou lidé, zejména ti nejchudší.“..

Papež František také varoval před „skandálem“, „kdyby se veškerá ekonomická pomoc, kterou pozorujeme – většinou z veřejných peněz – soustředila na podporu podniků, které neusilují o inkluzi vyloučených, povznesení posledních, společné dobro či péči o stvoření (tamt.). Toto jsou zásady, podle kterých se mají vybírat podniky, kterým má být poskytnuta pomoc.“

Celé znění papežovy katecheze naleznete zde

Zdroj: „Papež František: Uzdravení světa je výzvou k vybudování něčeho lepšího“ z 19.8.200 na cirkev.cz
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky