Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Nic není naprosto bezpečné, ani energie z jádra ne. Tvrdit opak je arogance

… Vždycky mně štvalo, když v televizi Dana Drábová bez oponentury vykládala, že jaderné elektrárny jsou „naprosto bezpečné“ a podobně.

Takže prosím. NIC není naprosto bezpečné. Konstruktéři jaderných elektráren (i jiných zařízení) přemýšlejí, co by se mohlo stát a jak mají stavby projektovat a stavět, aby se riziko co nejvíce snížilo. U jaderných elektráren se o tomto přemýšlí HODNĚ, protože svět ví, co je Hirošima (je to něco dost jiného než reaktor, ale u obojího jde o reakci jadernou, nikoli chemickou), do toho přišel v roce 1986 Černobyl.

Atom je mrcha a konstrukce jaderných (zatím pouze štěpných, ne fúzních) elektráren jsou velice propracované a mají vysoký stupeň bezpečnosti. Neznamená to ale, že jsou naprosto bezpečné.

A to z následujících důvodů:

1) Byť jsou mechanicky silně chráněny (populární rčení je „i proti pádu letadla“), jsou samozřejmě i o řády silnější prostředky než je pouhý mechanický pád letadla – tím jsou výbušniny…

2) Rozhodně pak nejsou chráněny proti cílené, orchestrované sabotáži zevnitř i zvenku…

3) Docela zásadní věc je, že ochrana je vždy proti hrozbám, které známe, ale z logiky věci nemůže být proti tomu, co neznáme, a neznáme to že to neznáme…

4) Bezpečnostní opatření při projekci a konstrukci jaderných elektráren jsou postavené též na tom, že je „všechno provedeno podle plánu“…

5) Speciální případ je využité palivo z jaderné elektrárny; eufemisticky se mu říká „vyhořelé“, ale k nějakému popelu („vyhořelé uhlí“) má hodně daleko…

 

 – celý text: Jiří Hlavenka: Jak je to s bezpečným jádrem

 

Nepíšu to proto, abych strašil, ale abychom si s trochou pokory uvědomili, že nejsme pány vesmíru a věci nemáme plně pod kontrolou. Abychom se léta trapně nechvástali a pak nemuseli říkat, že se nám „zhroutil svět“, přesněji, zhroutil pracně vystavěný svět přehnaného vlastního sebevědomí a arogance. No a možná nám to trochu pomůže pochopit, proč naši němečtí sousedé mají z jaderek strach. Je jistě přehnaný, ale není zcela iracionální.

Zdroj: Ekolist, 8. 3. 2022
Náhledový obrázek: ilustrační


Sledujte články pod štítkem Energetika a obnovitelné zdroje v Otevřených novinách.

 

Související:

Milan Smrž: V Braniborsku a Berlíně mají plán do roku 2030 vše obnovitelně. A u nás?

Související příspěvky