Nezapomínáme a protestujeme! Pondělí 20.8.2018 v 19 h u ruské ambasády, Pod kaštany 1, Praha 6 – Bubeneč

Milí přátelé,

ve středu 1.8. zazněly Sirény II. Děkujeme všem, kteří se na chvíli stali sirénou pro své okolí. Fotky, které jste nám z akce poslali si můžete prohlédnout ZDE.

V úterý 21. srpna nás čeká výročí, jež nelze opomenout. V Praze si je připomeneme již v pondělí 20.8. od 19:00 u ruské ambasády na vzpomínkové akci Nezapomínáme. Protestujeme. Událost pořádají Pulse of Europe, Společně to dáme, Kaputin – Demokraté, zastavme Putina a další.

Události k připomenutí okupace a dobové atmosféry však vznikají na mnoha místech republiky. Vytvořili jsme pro Vás mapu plánovaných akcí! Zapojte se do kterékoli z nich anebo se nezdráhejte založit vlastní. Vaši akci do mapy rádi přidáme. Stačí, když nám napíšete na budoucnost@milionchvilek.cz. Mapu průběžně doplňujeme.

Pro inspiraci nabízíme pár nápadů:

1. Přidejte se do projektu Invaze18. Jedná se o hravý připomínkový happening. Stačí si stáhnout, vytisknout a vystřihnout figurky okupantů a rozmístit je po Vaší obci. Můžete tím osvěžit paměť každému, kdo ten den půjde přes město či ves, i těm, co nesledují kalendář. Rodiče navíc budou mít co vysvětlovat svým dětem.

2. Zkuste získat nějaké fotografie z okupace ve Vaší obci a uspořádejte malou výstavu. Můžete s nimi například obejít obchody či podniky v místě, kde byly fotky přibližně pořízeny a požádat majitele, zda by si byli ochotní vybrat fotku a vylepit ji na 21.8. ve své výloze.

3. Uspořádejte setkání. Pozvěte pamětníky a sdílejte příběhy. Přečtěte dobový text, promítněte film, zazpívejte si s ostatními Kryla, nebo se jen společně projděte po místech, kde před padesáti lety projížděly tanky…Pozor, každé byť malé shromáždění by mělo být hlášeno. Návod na ohlášení akce naleznete ZDE. Pokud se sejdete pouze v malém množství a nechcete Vaše setkání hlásit, můžete akci formálně pojmout jako petiční. Stačí si s sebou vzít pár vytištěných archů.

Ať už toto výročí pojmete jakkoliv, pamatujte, že nyní je víc než kdy dříve potřebné připomínat si události období komunismu. Po srpnu 1968 u nás nastala další kapitola nesvobody. A i dnes nám vládne člověk, jenž vědomě spolupracoval s komunistickou státní policií a jeho vláda je závislá na hlasech komunistů..

Společně nezapomínáme.

Srdečně,
Tým Milion chvilek pro demokracii

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky