Pořád převládá přesvědčení, že stačí postavit domovy pro seniory a všechno vyřeší tisíce nových lůžek.
Kdo se ale bude o ty potřebné na těch lůžkách starat?
Česká i evropská populace rychle stárne, domovy pro seniory jsou přeplněné. Domácí péče se jeví jako lepší řešení, ale pro rodinu mnohdy představuje značnou zátěž. O formální i neformální péči a společenské odolnosti v situaci, kdy čelíme mnohým náročným politickým výzvám, diskutovali v debatě Dominikánské 8 BOHATSTVÍ I BŘÍMĚ zakladatelka organizace MILA Simona Bagarová, filosofka Alice Koubová a odborná asistentka na Katedře sociální práce ETF UK Alžběta Matochová.
Skutečnost, že v roce 2050 bude v České republice o milion seniorů víc a třikrát víc lidí bude mít nějakou formou demence, však podle diskutujících odbornic zatím není dost silným politickým argumentem pro neodkladnou realizaci systémových reforem.
…
„V péči se hraje o lidskou důstojnost,“ což se podle Koubové úzce týká nejen opečovávaných, ale také pečujících. Nemůžeme od lidí v pomáhajících profesích očekávat, že umožní svým klientům zachovat si důstojnost v situacích největší zranitelnosti, když oni sami nemají dostatek zdrojů k tomu, aby hořeli a nevyhořeli. Systémové opatření se lépe zavádějí tam, kde funguje kultura péče, a to v běžném pracovním prostředí mezi lidmi v produktivním věku.
Celý článek najdete na webu ProBoha, 18. 2. 2025:
Společnost podceňuje budoucí krizi péče o seniory
Záznam debaty naleznete na YouTube nebo v podcastových aplikacích Spotify, Soundcloud a Apple podcasts. Platformu Dominikánská 8 můžete také sledovat na sociálních sítích Facebook, Instagram a X.
Náhledový obrázek: ilustrační (pxhere)