Asociace Národní sítě zdravých měst (NSZM) ČR nabízí od září tohoto roku zdarma svým členům novou službu – tzv. „pocitovou mapu“. Ta vznikne ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci (UPOL) v rámci veřejného fóra Zdravého města, obce či kraje.
Pocitové mapy přináší možnost aktivně zapojit občany do sběru informací, ale i názorů na lokalitu, ve které bydlí. Nápad přichází ze zahraničí a vychází z konceptu GeoParticipace – pojem, který popisuje využití prostorových nástrojů v zapojení občanů do rozhodovacího procesu, který se jich týká. Nejčastěji se jedná o rozhodování o prostoru, který je veřejný, ale může se také jednat o sdílení informací či pocitů o okolí, ve kterém žijí.
Svou pocitovou mapu, vytvořenou v rámci Fóra Zdravého města, obdrží dané město či region v běžném kancelářském formátu, případně jako GIS vrstvu.
Národní síť Zdravých měst pak na příští rok připravuje vlastní mapový server, kde budou tyto mapy souhrnně k dispozici a bude je možné propojit s dalšími informacemi důležitými pro plánování a sledování situace ve městech, například v DataPlánu NSZM.
Aktivita je realizována za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP v rámci projektu NSZM ČR s názvem „Osvěta a vzdělávání pro obce, městské části a veřejnost k udržitelnému rozvoji a životnímu prostředí„.
Zdroj: NSZM a PocitoveMapy.cz
Újezd nad Lesy je součástí NSZM jako Zdravá městská část od r. 2012 a principy NSZM ve prospěch občanů byly zavedeny a aktivně uplatňovány během minulého volebního období. V současné době, pod vedením koalice ANO – TOP09 – ČSSD – ProPrahu, zůstává Újezd zdravou městskou částí pouze formálně.
Příkladem, jak dobře může fungovat Zdravá městská část, jsou v našem okolí Horní Počernice. HP se staly součástí NSZM přibližně ve stejném období jako Újezd, radnice však v nastoupené cestě aktivně pokračuje a – Horní Počernice vzkvétají a spolupracují se svými obyvateli.
Facebookové stránky, zaměřené speciálně na projekt Zdravé město a místní Agendu 21 v Česku přibývají. Města v asociaci svoje zkušenosti z této propagace mezi sebou sdílejí, což je velice přínosné a posunuje to znalosti rychle kupředu. Praxe ukazuje, že sociální sítě jsou dnes stejně důležité jako webové stránky, zvláště pokud se město zaměřuje na komunikaci s mladou generací, což je jednou z priorit Zdravých měst. Síť Zdravých měst má již 12 000 sledujících.
FB jednotlivých měst, městských částí či krajů najdete ZDE.