NÁZOR: „Smuteční korzo 17. listopadu“

Na závěr veřejné debaty „Cesta z krize: ústavní žaloba a nové volby?“, která se konala ve středu 25. září večer v Dominikánském klášteře sv. Jiljí v Praze 1 (videozáznam je k dispozici zde), jsme seznámili účastníky s prohlášením Klubu na obranu demokracie k nadcházejícím oslavám 30. výročí listopadových událostí roku 1989. Prohlášení se jmenuje „Smuteční korzo 17. listopadu“. Jsme toho názoru, že v dnešní atmosféře a za současné politické situace není co oslavovat, neboť naše demokracie je třicet let po listopadu 1989 v troskách a je otázka, kolik z ní vlastně ještě zbývá. A zejména nevidíme žádný důvod k tomu maskovat tento pravý stav věcí hlučnými oslavami. Pod prohlášení jsme začali sbírat podpisy občanů. Prosíme, pokud s jeho textem souhlasíte, připojte se k nám i Vy. Učinit tak můžete zde.

 

Text prohlášení:

Demokracii, kterou jsme před třiceti lety získali, dnes ztrácíme.

Letos oslavíme svátek 17. listopadu poprvé pod jeho novým jménem: „Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva“. KOD proti změně názvu protestoval a pod protest sebral několik tisíc podpisů. Byli a jsme toho názoru, že nový název zamlžuje a znejasňuje to, co pro nás svátek znamená a má znamenat v první řadě: totiž vzpomínku na zhroucení bolševického režimu a návrat do rodiny západních demokratických států.

Dnes panuje mezi organizátory akcí k 17. listopadu a nezávislými iniciativami srozumění v tom, že tento svátek má být dnem oslav, nikoli demonstrací.

Otvírá se otázka, kdo má dnes co oslavovat a co má oslavovat.

Dnešní, konečné stádium polistopadového politického vývoje jsou tzv. Nové pořádky. Jejich hlavní protagonisté se jmenují Andrej Babiš, Miloš Zeman, Tomio Okamura a Vojtěch Filip.

My ostatní, co jsme se na tom vývoji tak či onak podíleli, nemáme co oslavovat. Naopak, měli bychom se společně stydět: jak jsme to mohli dopustit!

Stydět se je v české společnosti dosud nezvládnutá disciplina. A týká se taky těch, co k nástupu Nových pořádků a zhroucení demokracie přispívali tím, že je bagatelizovali nebo se na nich dokonce svými neuváženými aktivitami podíleli: včetně otevřené, byť třeba dočasné účasti v médiích a institucích Nových pořádků. Týká se to mnoha politiků, novinářů, lidí z různých nezávislých iniciativ, státních zástupců, policistů.

Náš klub navrhuje: uspořádejme 17. listopadu někde v Praze tiché smuteční korzo všech, kteří si jsou vědomi vážnosti situace, berou na sebe zodpovědnost za svůj podíl na ní a chystají se pracovat k odbourání Nových pořádků a k obnově polistopadové demokracie. Bez halasného skandování hesel, bez fanfár a transparentů. Jen se smutečními stuhami, jak se na pietu sluší. Měl by to být jakýsi tichý závazek.

Přidejte se k nám!
(Podpisem se můžete připojit zde.)

25. září 2019

Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost

Text prohlášení v pdf je k dispozici zde.
Podrobné informace o aktivitách Klubu na obranu demokracie najdete zde.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související:

článek Bohumila Doležala „Není co oslavovat. Šanci, kterou jsme dostali v roce 1989, jsme promarnili“, který vyšel v úterý 1. října na Echu 24.
Přečíst si ho můžete zde.


Rubrika NÁZOR přináší články, splňující pravidla vydávání příspěvků v ON
a vyjadřující osobní názor autora, nikoli nutně názor Otevřených novin.

 

Předchozí v ON:

NÁZOR: Klub na obranu demokracie – Usnesení o „zločinech privatizace“ otvírá cestu destrukci demokrcie

Související příspěvky