NÁZOR: Je opravdu tak těžké pochopit, že s Babišem, s jeho posluhy, s Milošem Zemanem a s extremisty nelze vést žádný „dialog“, protože jsou to ničitelé demokratického života?

„…Člověk si připadá jako hlupák, opakuje-li pořád dokola totéž, ale zřejmě je to zapotřebí:

Andrej Babiš je cynický mocenský praktik, který si vyrobil politickou stranu, v níž neplatí demokratické mechanismy, obklopil se stejně bezskrupulózními podřízenými a spolupracovníky, kupuje si ambiciózní či hloupé lidi, které využívá ke svému prospěchu, ovládl podstatnou část masmédií (do rad těch veřejnoprávních pomohl dosadit bizarní figury, nezpůsobilé snad ani k dohledu nad vyvážením popelnic), udělal ze státu základnu své mamutí firmy, pomohl vytáhnout k moci extremisty z KSČM a Okamurovy SPD, kooperuje s bezcharakterním prezidentským kazisvětem.

Kromě toho byl Babiš taky nomenklaturní kádr, spolupracovník StB a je trestně stíhán, to je však jen dokreslení celkového obrazu – podobně jako u Válkové není primární problém někdejší řadové členství v KSČ, nýbrž skutečnost, že si dnes počíná stejně jako kdysi.

Je opravdu tak těžké pochopit, že s Babišem, s jeho posluhy, s Milošem Zemanem a s extremisty nelze vést žádný „dialog“, protože jsou to ničitelé demokratického života? Že spolupráce s nimi je nemožná, že odmítnutí styku s nimi není projevem fanatismu a radikality, ale běžné důslednosti, slušnosti, elementárního vkusu, a nakonec i zdravého rozumu a pudu sebezáchovy, přesahujícím okamžité osobní či jinak dílčí výhody?

Když v červnu demonstrovalo proti Babišovi v Praze na Letné čtvrt milionu lidí, chápali to mnozí jako projev probuzené občanské společnosti, jako zlom v dosavadní – už šestileté – letargii. Na pódiu se sice promenovalo pár zvláštních postav, zaznělo pár zarážejících věcí, k demonstrantům nesměli promluvit opoziční politici a dav si spolu se Zdeňkem Svěrákem infantilně zpíval dětskou písničku, ale přesto to byl nepopiratelný masivní projev nespokojenosti a nesouhlasu, který se vždycky může v něco smysluplného rozvinout.

Předpokládá to ovšem, že ti, kdo veřejně působí, začnou brát českou demokratickou krizi vážně a že konečně vybřednou z tradičního místního matláctví. Není to důležité jen kvůli Babišovi, ale především kvůli budoucnosti: nikde není psáno, že po Babišovi nepřijde někdo ještě horší.“

Doporučujeme celou polemiku Adama Drdy „Ten dělá to a ten zas tohle (po Letné)“ v Revolver Revue – Bubínek Revolveru, 7.8.2019 ZDE.

S polemikou Adama Drdy související názory a komentáře Martina Fendrycha

6.8.2019  Jak debatovat se zemanovci? S „havlisty“? Nespílat, myslet na zítra ZDE
24.7.2019 Hermanova lekce: Babiš a Válková pro něj nejsou „bývalí lidé ZDE

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky