Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Navracení identity. Pozvání na výstavu, ze které mrazí

Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí 2. světové války, které bylo založeno v roce 2001, připravilo v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze výstavu Navrácení identity.

Podařilo se spojit vystavené předměty a umělecká díla, to znamená porcelán, nábytek či obrazy s tvářemi a tragickými příběhy původních majitelů, Židů: většina těchto lidí zahynula za německé okupace v koncentračních táborech. Jde o 99 příběhů lidí, kterým Němci sebrali všechen majetek. Místo jména jim dali pouze čísla a v nákladních vagónech, v nichž se normálně převážely předměty či dobytek, byli odvezeni do vyhlazovacích táborů.

Výstava je přehledně a velice vkusně uspořádaná a vytknout se jí dá snad pouze to, že jednotlivé příběhy původních majitelů návštěvník najde pouze v obsáhlém víc než čtyřistastránkovém katalogu.

Důvod je zřejmý, protože teprve příběhy těch, co nestihli emigrovat, nám dokreslí, o jaké lidi naše země přišla a proč Stalin i po vysídlení Němců z pohraničí, kterým tam patřila spolu s některými Židy a šlechtici část průmyslu, to měl v poválečném Československu tak snadné.

Výstava, která byla uspořádána k 80. výročí od zavedení norimberských zákonů, byla otevřena v červnu a potrvá do 22. září 2019.

Zdroj: Karel Hvížďala: Navrácení identity  na ČRoPlus – včetně souvisejících odkazů – 30.7.2019 ZDE.

Podrobné info o výstavě a otvírací doba ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační – vagon do vyhlazovacího tábora, Muzeum Šoa Izrael

Související příspěvky