Dobré zprávy z okolí – díl 104: výtvarná podoba dvou stanic MetraD, Nepomlouvej druhé!

Výtvarnou podobu stanic metra D Pankrác a Olbrachtova navrhnou přední čeští umělci Jakub Nepraš a Vladimír Kokolia

Výběr zaštítila Národní galerie Praha, která oslovila umělce ve vyzvané výtvarné soutěži. Pro každou z prvních dvou stanic Pankrác a Olbrachtova připravili návrh čtyři přední čeští umělci. Vítězné návrhy vybrala komise složená ze zástupců města, Metroprojektu, Dopravního podniku hl. m. Prahy a Národní galerie Praha. Záměrem Prahy bylo v porotě upřednostnit hodnotitele s uměleckým přesahem, které zastoupili Michal Novotný, Milena Dopitová a Kurt Gebauer. Výtvarné soutěže budou pokračovat u všech ostatních stanic metra D. Nad očekávání dopadla soutěž podle náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka. „Výsledky ukazují odlišné pohledy dvou různých generací na výtvarné zpracování stanic. Na jedné zastávce se můžeme těšit na ověřenou kvalitu, na té druhé na odvážnější mladistvý návrh. Jsem rád, že navazujeme na historickou tradici a že stanicím metra věnujeme odpovídající pozornost,“ uvedl Petr Hlaváček

Vladimír Kokolia, autor vítězného návrhu pro stanici Olbrachtova

„Klíčem se pro mě stala situace čekání na příjezd soupravy, kdy cestující (pokud nemá před očima mobil) prostě hledí nějakým směrem, zírá do zdi či do dlažby, a různě zabíjí čas. Mimo metro je dnes taková situace vzácná: kde ještě se dá dneska jen tak čekat? Sáhl jsem po způsobu auto-stereoskopickém zobrazování, který někdy používám ve své volné tvorbě, když chci diváka dostat skutečně „do obrazu“. V praxi takový obraz napohled vypadá jen jako dezén, „váleček na zdi“. Při určitém způsobu koukání se ale jeho plošná textura začne jevit jako prostorový obraz. Obvykle si to vyžádá víc než pár vteřin, ale cestující tento čas mají.”

Jakub Nepraš, autor vítězného návrhu pro stanici Pankrác

„Ve svém uměleckém ztvárnění stanice Pankrác jsem se snažil, aby komplexně fungoval celek společně s detailem, a chci inteligentně využít čas cestujících, kteří mají čas se zastavit při čekání na vlak. Pracoval jsem s alegorickým rozměrem evoluce, moderních technologií a vynálezů, inspiroval jsem se nanočásticemi, ze kterých jsou složení lidé i vše okolo nás v provázaném superorganismu. Ten se bude měnit s denní dobou, kdy později večer zteplají barvy a zpomalí se animace kvůli lepšímu spánku, nebo při příjezdu soupravy, kdy se naopak stanice rozzáří a začne být aktivnější. 3D sochy nad eskalátory uvidí cestující v různé perspektivě, prostorovost a detailnost videoobjektů se bude plynule měnit díky stoupání a klesání eskalátorů nebo mohou objekty rotovat v průvanu.”

Zdroj: TZ MHMP, 25.7.2019, doc. Ing. arch. Petr Hlaváček

Nepomlouvej druhé!

„Klepy jsou jako teroristický útok“, prohlásil papež opakovaně při kázáních v Domě svaté Marty, ale také při různých audiencích. Jedná se tedy o jev, o jehož nebezpečnosti pro vnitřní život církve je Petrův nástupce nepochybně přesvědčen. Neudivuje proto, že před několika dny našli všichni vatikánští zaměstnanci ve své schránce útlý, třicetistránkový sešitek kapesního formátu s výmluvným názvem: Nepomlouvej druhé! (Non sparlare degli altri, Effatá, 2019).

Proč tak přísně odsuzujeme druhé?, ptá se italský řeholník v úvodním zamyšlení, uvozeném výňatky z papežových promluv. Mezi možnými důvody nejmenuje pouze hněv, závist a špatnost, nýbrž také nedostatek sebeúcty, strach z otevřeného dialogu s druhým člověkem a rovněž skutečnost, že šiřitel drbů je ve skutečnosti hluboce nešťastný člověk.

Antenucciho knížečka nicméně nesetrvává pouze u negativní analýzy, nýbrž naopak – opětovně na základě papežových promluv – předkládá seznam dvanácti duchovních léků, s jejichž pomocí se lze vymanit z pomlouvačného tónu i postoje.

Ztišení, mlčenlivost, rezervovanost a diskrétnost se projevily jako nepopiratelné hodnoty rovněž v lidové moudrosti a výrocích slavných osobností, které bratr Antenucci shromáždil v závěru brožurky: „Zajímejte se spíše o myšlenky než o lidi“, radí nositelka Nobelovy ceny, Marie Curie-Sklodowská. „Velcí duchové diskutují o idejích, průměrní o událostech a malí o lidech a jejich konání“, poznamenává Eleanor Rooseveltová, manželka prezidenta USA.

Zdroj: Vatican News, 22.7.2019, ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační – Pomluva a Lstivost – zámek Kuks

Související příspěvky