Úvodní stránka 30 OBČANSKÁ SPOLEČNOST 30 Naučit se převzít zodpovědnost za svůj život a za naši planetu. Představení iniciativy Roots and Shoots

Naučit se převzít zodpovědnost za svůj život a za naši planetu. Představení iniciativy Roots and Shoots

Lidé říkají, „Musíme zachránit planetu. Musíme snížit emise. Měli bychom bojovat se změnou klimatu.“ Vzápětí si většina uvědomí, že vůbec neví, kde začít. Mnoho mladých lidí navíc ztratilo naději, protože média svět prezentují velice negativně. Kdysi se sem tam objevily nějaké dobré zprávy, ale teď bohužel titulky tvoří hlavně pochmurné příběhy. Náš vzdělávací program podporuje lidi v tom, aby přemýšleli o svých každodenních činnostech. Pokud totiž lidé věnují více pozornosti věcem, které dělají každý den, uvědomí si svůj dopad na své okolí. A naším cílem je lidem ukázat i dobré věci, které se na planetě dějí.

„Pracujeme se spoustou nadšených a odhodlaných lidí a už teď mohu říci, že tito lidé to dotáhnou daleko. Jsou rozprostřeni po celém světě. Každým rokem zveme tyto nadané jedince na týdenní pobyt na anglický hrad Windsor, kde mluví o svých nápadech a snaží se hledat řešení pro problémy, se kterými se potýkají. Po návratu potom pracují na projektech ve svých zemích…Navštivte naši webovou stránku www.rootsnshoots.org.uk a zaregistrujte na ní vaši školu. Po registraci vám nabídneme seminář, který vám ukáže, jak naše metody a techniky můžete používat. Projektů se mohou účastnit učitelé ze všech předmětů – od geografie až po výtvarku. “

Představení vzdělávacího programu Roots & Shoots pod záštitou Institutu Jane Goodallové, který otvírá pobočku v ČR. Cílem je vychovávat a podporovat mladé lídry, kteří se starají o lidi, zvířata a přírodu.

 Roots & Shoots

Stručně řečeno nám jde o to, aby mladí lidé dělali taková rozhodnutí, která budou ohleduplná k ostatním lidem, zvířatům a k životnímu prostředí.

Rozhovor „Je mnohem snazší svádět vinu na ostatní, než jít sám něco dělat, říká šéfka Roots & Shoots Tara Golshanová“ najdete na Ekolistu 16.7.2018 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

2 komentáře

 1. Hana Kocourková

  Dobrý den, obracím se na vás neboť jste se mi ukázali při hledání jestli funguje organizace Jane Goodall „Roots and shoots“ v České republice. Jsem už sice staršího data, učitelka v důchodu, ale dosud jsem s dětmi aktivní, vedu tur.oddíl mládeže, pořádám besedy ve školách týkající se dobrovolnictví apod. Kniha o naději od J.Goodall mě nadchla a inspirovala. Moc by mě těšilo pomoci s rozvíjením této organizace (myslím Roots and shoots) u nás. Sama na to ovšem nestačím, potřebuji trochu pomoci, kam se obrátit, jak začít apod. Za každou radu budu vděčná.
  Děkuji
  Mgr.Hana Kocourková

  • Zita Kazdová

   Vážená paní magistro,
   děkuji Vám za zájem i za činnost, jíž se věnujete. Článek, na který jste se „proklikla“, byl v ON zveřejněn v roce 2018.

   Snažila jsem se najít nyní nějakou aktualizaci, ale v České republice jsem našla pouze webové stránky: https://www.rootsandshoots.cz/, s formulářem k založení skupiny. Stále je velmi živá anglická stránka, na kterou je v článku v ON odkaz. Nám geograficky nejbližší aktivity Roots and Shoots jsem našla na Slovensku: https://cs-cz.facebook.com/greenfoundation.eu/ . A aktuální rozhovor s Jane Goodall jsem našla na cestovatelském webu: https://www.hedvabnastezka.cz/jane-goodall-zmenime-svet/

   Neumím Vás tedy nasměrovat na již fungující strukturu v ČR – vypadá to, že buď žádná dosud není, nebo funguje pod jinou značkou. Pokud byste se rozhodla se skupinou dětí nebo mládeže založit „českou pobočku“ v ČR, velmi Vám budu držet palce a moc ráda Vaši zkušenost zveřejním v ON.
   S přátelským pozdravením
   Zita Kazdová, ON

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

S knížetem se můžeme rozloučit do pátku v kostele Maltézských rytířů, pohřeb bude v katedrále v sobotu 9. prosince 2023. AKTUALIZACE

V kostele Panny Marie pod řetězem v ulici Lázeňská 285 na Malé Straně se lidé mohou rozloučit s bývalým hradním kancléřem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.  Kostel je otevřený ve ...