Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Na návštěvě v Taiwanu

Taiwan, ostrov, který mořeplavci pojmenovali v 16. století jako krásný (Ilha Formosa), byl tématem čtvrteční přednášky pořádané SPCCH v Újezdě n/L. dne 7. 5. 2015 .

V divadelním sále v Masarykově škole se sešli občané, aby si vyslechli vyprávění a hlavně shlédli obrázky pořízené panem Ing. Hendrychem, který na tomto ostrově strávil téměř 20let.

Na úvod pozdravil přítomné čínsky, což ihned přeložil do češtiny. Objasnil, jak se na Taiwan dostal – jako expert na výstavbu železnic. Na mapě ukázal polohu i rozlohu tohoto ostrova, který je velký asi jako Morava. Obrazem představil Taiwan od severu k jihu a od východu k západu, pobřeží, jezera, hory, města a venkov. Pohovořil o zvycích obyvatel, o jejich obřadu pití čaje a zálibě v jídle, o jejich slušnosti a vstřícnosti. Ukázal noční trhy, kde je možno zakoupit všechno a hlavně zase jídlo. Provedl přítomné hlavním městem Tai-penem, vyvedl je na nejvyšší stavbu –mrakodrap Taipei 101 (591m a 101 pater). Na venkově  je zavedl na čajovníkové plantáže a rýžová pole. Představil něco z historie – stavby a krásnou keramiku.

Když začal hovořit o svém vlastním poslání, přítomní jenom záviděli. Od roku 1992, kdy na Taiwan dorazil, byla postavena vysokorychlostní dráha v délce 345 km, (rychlost vlaku 300km/hod), ve dvou městech bylo vybudováno metro a po ostrově další železniční tratě.

Přednáška byla opravdu zajímavá a panu inženýrovi děkujeme za přiblížení, pro nás exotického, ostrova a života na něm.

Za účastníky
Eva Štrasmajrová
SPCCH Újezd nad Lesy

náhledový obrázek: Taipei, Wikimedia

Související příspěvky