Co máme nového a mohlo by Vás inspirovat či motivovat…
Doplnit či rozvinout Vaše články a reportáže…
Aktuální témata i připravované projekty. Ve zkratce.
Novela Zákona o místních poplatcích se může dotknout i dětských táborů
Poplatek placený za ubytování v Česku se zřejmě zvýší. Podle novely projednávané sněmovnou by se měl sloučit s rekreačním a lázeňským poplatkem. Dvacet jedna korun za každý nocleh místo současných šesti korun. Novela může dopadnout také na provozovatele dětských táborů. Ubytovací poplatek by mohla platit část dospělých, kteří tam na děti dohlížejí.
„Pokud si dobrovolníci, kteří pojedou například na tábor, kde se starají o svěřené děti, něco přispějí za to, že na tom táboře jsou, čili se rekreují za úplatu, tak by se na ně vztahovala povinnost odvést poplatek,“ říká Aleš Sedláček předseda České rady dětí a mládeže.
Změna v placení poplatků by měla sněmovnou projít do jara, resort financí počítá s tím, že začne platit od ledna příštího roku.
Zákon o ochraně veřejného zdraví bude novelizován. Podrobujeme ho důkladné analýze a shodujeme se na možných ohroženích
Co za Českou radu dětí a mládeže víme, tak budeme prosazovat odstranění diskriminace dětí, které nejsou plně očkované, v jejich přijímání na zotavovací akce. Děti, které spolu sedí celý rok v lavici, nemohou jet spolu na školu v přírodě. Dítě, které chodí do oddílu, nemůže jet na tábor. Žádné hygienicko-epidemiologické opatření to není. Je to pouze a jen donucovací prostředek na rodiče, aby nechali dítě očkovat. Na právo dítěte a situaci vedoucího nebo učitele, který dítě odmítá na akci vzít pod tlakem sankce, nikdo nemyslí!
Dále se budeme předkladatelů ptát, co to znamená, že potravinářský podnik může být i neziskový? Do teď jsme v naší legislativě měli podnikání jasně definované. Je to snaha poukázat na to, že neziskové organizace, které vydávají jídlo (třeba na táborech), jsou potravinářským podnikem? Doufáme, že ne. Ale co třeba lesní kluby? Díky necitlivé implementaci evropského práva máme zaděláno na pěkný guláš, který se nechá bez problémů použít proti neziskovým organizacím podle potřeby.
O zcela zbytečném pojmu v zákonu, jakým jsou školy v přírodě, jsme již v minulosti jednali s MŠMT i MZ. Nikdo přesně neví, co to škola v přírodě je. V zákoně to není definováno. Hlavně, že víme, že se na ní musíme řídit podmínkami pro zotavovací akci. Navrhujeme tedy nechat jen stávající podmínky pro zotavovací akce. Nic se nezmění a jeden nadbytečný pojem ze zákona vypadne. Odstraníme tak šikanózní výklad kontroly na místě, to když jede třída na školní výlet nebo nějaký ekopobyt na tři dny a kontrola jim vysvětlí, že jelikož jsou škola a jsou v přírodě, tak jsou škola v přírodě (zjednodušeně).
„Po otevření zákona jsme nevolali. Teď se k tomu ale musíme nějak postavit. Myslím, že to bude velké téma následujících měsíců“, uzavírá předseda ČRDM Aleš Sedláček.
Naše první mladá delegátka do OSN Zuzana Vuová se dostala mezi TOP mileniálky Česka
„Děkuji Hospodářským novinám, že mě v jejich magazínu Top ženy Česka zařadily mezi čtyři top mileniálky. Jsem poctěna, ale zároveň toto ocenění přijímám s pokorou. Úspěch je kolektivní úsilí. V článku nezaznělo, že bych nebyla tam, kde jsem, nebýt podpory mého okolí a rodiny a motivace, kterou často nacházím u mladých lidí (a mnoho z nich jsou Češky!). Mojí top ženou je nadále moje maminka, která roky pracovala bez víkendů a prázdnin, abych si já mohla plnit sny a vyjet do světa,“ říká Zuzka.
TOP mileniálky Česka: V 27 letech manažerkou OSN nebo úspěšnou kuchařkou, která sbírá recepty po celém světě
Zuzana žije a pracuje momentálně v Keni, ale bude v ČR pobývat v termínu 21.–27. 3. 2019 a ráda si najde čas i na rozhovor. Stačí projevit zájem, vše zařídím. Pište prosím na e-mail: sona.polak@crdm.cz
Aktuálními mladými delegáty do OSN jsou Barbora Antonovičová a Patrik Plavec.
Od 10. 2 do 21. 2 se účastní Komise OSN pro sociální rozvoj v hlavním sídle OSN v New Yorku. V říjnu 2018 na stejném místě strávili tři týdny na 73. Valném shromáždění OSN. Měli možnost mimo jiné pronést projev za českou mládež či se setkat s diplomaty a mladými delegáty z jiných zemí.
Po návratu budou také k dispozici na rozhovor či reportáž na téma OSN nebo téma jejich agendy. Barbora Antonovičová se zaměřuje na téma dostupných volnočasových aktivit pro všechny a Patrik Plavec se zabývá zapojením mladých lidí do rozhodovacích procesů napříč úrovněmi rozhodování.
PŘIPRAVUJEME NA JARO 2019
Se společností KANTAR jsme odstartovali rozsáhlý výzkum letních táborů pro děti a mládež. Jak pobytových, tak příměstských. Zajímá nás, jak letní tábory vnímají rodiče, co od nich očekávají, jakou roli hrají v rodině a u jejich dětí. Ověřujeme, jak se děti účastnily letní táborové rekreace v létě 2018. Rovněž budeme znát odhady počtu dětí, které se chystají na letní tábory letos. Výsledky přineseme ve třech vlnách, v období březen – až červen 2019.
V období březen 2013 až červen 2015 jsme realizovali projekt SAFE, který je zaměřen na evidenci a ohodnocení dobrovolnické práce v neziskovém sektoru. Pracujeme na aktualizaci zmiňovaných údajů za rok 2018.
Zdroj: Česká rada dětí a mládeže, www.crdm.cz
Náhledový obrázek: ilustrační