Moc dobře víme, co je důležité, ale místo podstatných věcí si ve volbách vybíráme plané sliby a zdání okamžitého prospěchu. OBRAZEM: rozhovor s dr. Filipem Matějkou

„Řídit stát jako firmu? Podle ekonoma Filipa Matějky recept na nepříliš prosperující společnost. „Voliči neoceňují dlouhodobé plány, řešíme stravenky a obědy zdarma, třeba o vzdělání nepřemýšlíme, protože si na to prostě nenajdeme čas,“ tvrdí Matějka. Tzv. Teorie racionální nepozornosti podle něj hraje klíčovou roli v rozhodování lidí. Občané prý vědí, co je podstatné, chtějí lepší školství i ovzduší, ale už si nezjistí, že skrz to nelze dojít přes často populistická a krátkozraká rozhodnutí politiků, kteří se soustředí primárně na volební zisk.

Proč je jaderná energetika černá díra na peníze?
Proč bychom se při volbách měli rozhodovat podobně, jako při koupi auta?
V čem děláme chyby, když si spoříme na důchod?

Podívejte se na rozhovor.“
DOPORUČUJEME Rozhovor Pavla Štrunce na Info.cz 25.2.2019:
Matějka: Agrofert je obrovsky zadlužený a potřebuje vydělat, Češi musí myslet jinak

Doc. RNDr. Filip Matějka, Ph.D. (*1980) vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově a získal doktorát z aplikované matematiky na Princetonské univerzitě v USA. Od roku 2010 působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR. Od roku 2011 je členem akademického sboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. K ekonomii přešel na začátku doktorských studiích na Princetonu. Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii. V roce 2015 získal jako první český ekonom Starting grant Evropské výzkumné rady ERC.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky