Minulý týden aneb listování novinami 9. – 15. 11. 2020

Víkend byl ve znamení prvních reakcí na Bidenovo vítězství, dnes už padají první jména jeho možných ministrů. Vlastně ministryň, jež vám představí Kirill Ščeblykin.

Joe Biden o nejvyšším postu v USA několikrát uvažoval už dříve, jeho velmi pestrý a ne vždy radostný životní příběh, který popisuje Dominika Píhová, ale kandidaturou a zvolením vyústil až v jeho 77 letech.

Právě životní tragédie, které musel překonat, by z něj podle mínění mnohých mohly udělat empatického lídra, tedy někoho, kdo by se rozdělené Americe velmi hodil.

Jednu z nejnadějnějších vakcín proti koronaviru vyvíjí německá společnost BioNTech ve spolupráci s koncernem Pfizer, akcie obou – ale i celkové burzovní indexy – po dnešním oznámení dalšího pokroku vystřelily nahoru, upozorňuje německý Spiegel. Mimochodem – oba vědci, kteří německou část výzkumu vedou, manželé Uğur Şahin a Özlem Türeciová, jsou potomky tureckých přistěhovalců.

Tragická druhá vlna covidu-19 v Česku zajímá i světová média, velkou reportáž přinesl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Jaro podle něj zvládli Češi s improvizačním talentem, českým humorem a občanskou srdnatostí, druhé vlně ale vévodí spíš frustrace, nejistota a fatalismus.

Podivnou dotaci Středočeského kraje firmě významného představitele kladenské ČSSD popisuje Barbora Janáková. Šlo o promítání v kině pro děti z dětských domovů a seniory, kdy projekce filmu pro jedno dítě vyšla na 800 korun, děti ale prý dostaly i školní pomůcky.

Správní rada VZP potvrdila ve funkci šéfa největší zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka. A to navzdory tomu, že jeho protikandidát měl podporu vládního hnutí ANO. Detaily rozhodnutí, které přichází v momentě mimořádně důležitém pro celé zdravotnictví, popisuje Iva Bezděková.

Česká civilní kontrarozvědka BIS zveřejnila pravidelnou zprávu, v níž mimo jiné popisuje, jak ruské tajné služby mění svou taktiku na našem území. Kolega Lukáš Prchal si ji přečetl a zjistil, že spíše než na špiony spoléhají daleko více na pátou kolonu obdivovatelů Kremlu, kteří udělají, co mu na očích vidí.

Nehledě na to, že bychom si podle BIS měli hodně rozmyslet účast ruských a čínských společností v klíčových tendrech, které mají pro Česko strategický význam. Člověka napadá, že její ředitel Michal Koudelka, jehož povýšení do generálské funkce Miloš Zeman opakovaně zablokoval, se do konce jeho prezidentování asi generálské zahrádky nedočká.

Prvňáci a druháci už příští týden znovu usednou zpátky do lavic. Budou ale muset mít nasazenou roušku a nedočkají se hodin hudebky a těláku. Někteří odborníci doporučují, aby děti před návratem do lavic prošly plošným testováním na koronavirus, ale zatím nevypadá, že by to bylo v plánu. Ministerstvo školství se k tématu nechce vyjadřovat proto, že dotaz spadá do kompetence ministerstva zdravotnictví. A to na dotazy Ivy Bezděkové nereagovalo.

Pražský hrad na oslavy 28. října nakoupil červené, bílé a modré růže, chryzantémy či hortenzie, zaplatil nasvícení nádvoří i zdravotnickou asistenci (neodvažuji se hádat pro koho). Jenže nakonec se akce nekonala a Hradu se již některé objednávky nepodařilo stornovat. A tak květinami za 195 tisíc vyzdobili lánský zámek nebo je položili k hrobu TGM. Je otázkou, jestli by Hrad platil stovky tisíc, pokud by hlava státu poslechla politiky, kteří jí záměr uspořádat tradiční ceremoniál i přes nepříznivou epidemiologickou situaci jezdili rozmlouvat.

Minulý týden měl do Česka dorazit osmičlenný tým izraelských lékařů a zdravotníků, aby pomohl přetíženému personálu českých nemocnic. Jenže mezitím se čísla v Česku začala lepšit, a tak česká strana pomoc ze dne na den odřekla. „Řekli nám, že to není potřeba, ale že nás mají zapsané, a že kdyby se náhodou situace změnila, dají nám vědět. Nevím ale, jestli se mi to podaří zase zorganizovat,“ říká v rozhovoru zdravotní sestra a brněnská rodačka Martina Paletová, která z Izraele měla přijet pomáhat. Tak snad nebudeme jednou litovat.

Kolegové známí svou důkladností a vytrvalostí při odhalování lumpáren a papaláších manýrů Lukáš Prchal a Prokop Vodrážka prostudovali dokument, který Komise do Česka odeslala 22. října. „Pan Babiš ovládá společnosti koncernu Agrofert,“ stojí hned v úvodu. A pak ujištění, že se pan Babiš skutečně podílí na rozdělování evropských peněz a není divu, že ty často končí v jeho firmách.

Asi to nemá žádnou souvislost, ale jsem z titulu své profese dost podezíravá, a tak mne článek „Brusel začal škrtat v českém plánu na zmírnění dopadů koronakrize. Zamítl investice do silnic navedl na myšlenku, že je v tom Bruselu musíme dost štvát. Od uprchlíků jim ulevit nechceme ani zbla, v rámci V4 brbláme, kritizujeme a poštíváme, ale když se rozdává, máme tlamičku dokořán. Ministerstvo dopravy ale tentokrát trošku ostrouhalo. „Celkem se může jednat o projekty za jednotky miliard korun,“ uvádí Michal Tomeš.

Češi mají rádi psy. Světu to dokazují počtem chovaných mazlíčků, písní Marie Pojkarové Pejskové se koušou a nyní i strategií boje proti koronaviru, kterou ministerstvo zdravotnictví zkráceně nazvalo PES. Aby byl vtip opravdu doslovný, k představeným opatřením ministerstvo zdravotnictví dodalo obrázky psa. Ten na nich prochází pocity od počátečního nadšení přes lehké rozhořčení až po rozzlobenost, ne nepodobně emocionální cestě, kterou si za poslední půlrok prošla s vládou část veřejnosti. Jak to s tabulkou je, se podívali Honza Tvrdoň a Hanka Mazancová.

Zdroj: Notesy Deníku N

Nejhůře zasažení koronavirovou epidemií jsou senioři. Redaktorka Alarmu Saša Uhlová ve svém textu píše o tom, že ohniskem nákazy se domovy seniorů staly také kvůli tomu, že je segment péče dlouhodobě podfinancovaný. „K tomu, že se zaměstnanci na mnoha místech netestovali, přispěl jeden důležitý aspekt. Sociální služby jsou dlouhodobě podfinancovány a pracovníků v nich je kritický nedostatek i v případě, že zrovna nečelíme pandemii. A ve chvíli, kdy byl přenos už komunitní, situaci nemohlo zachránit ani plošné testování. To všechno dohromady vytvořilo děsivé šíření nákazy.“

Antropoložka Lucie Trlifajová, působící v Sociologickém ústavu AV ČR a v Centru pro společenské otázky – SPOT, kde se mimo jiné zabývá chudobou a jejími proměnami, byla hostem nového dílu podcastu Kolaps, kde vysvětluje na koho a s jakou razancí vládní opatření dopadají. Do největších problémů se podle ní nyní dostávají lidé z měst. Jsou to jednak podnikatelé, živnostníci, jednak pracovníci v restauracích, kavárnách, pohostinství, hotelech

Zdroj: Alarm

V prvních okamžicích po americké volební noci se v mainstreamových českých médií zhusta objevovaly náznaky, že vítězství připadne Donaldu Trumpovi. To bylo ovšem od počátku nepravděpodobné a krom výkřiků Trumpa na twitteru tomu během sčítání nic nenasvědčovalo. Bude nyní Trump výsledky napadat a jakou má šanci uspět? To pečlivě zanalyzoval vedoucí rubriky Svět Petr Jedlička. Pokud stále nevěřícně kroutíte hlavou, co že se to ve Spojených státech odehrává, nejste sami: nekonečnou volební noc originálně ztvárnil ilustrátor Jindřich Janíček svými kresbami.

Zdroj: Zpravodaj Deníku Referendum

Bezmála dva měsíce poté, co byla řeka Bečva otrávena kyanidem, se jednou z největších ekologických havárií v dějinách České republiky poprvé zabývalo plénum Sněmovny.

Ačkoli byl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) sdílnější než na jednání Výboru pro životní prostředí, který přirovnal k vyšetřovací komisi, veřejnost se žádné nové informace nedozvěděla. Sněmovna se navíc — kvůli absencím mnoha poslanců z řad politického hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD — nedostala ani k hlasování o navržených usneseních.
Celý článek Jana Grubera Vládní poslanci sabotovali diskusi o Bečvě. Usnesení zůstala neschválena, 13. 11. 2020 v Deníku Referendum ZDE.
Sledujte #bečvanevyšumí!

 

Předchozí v ON:

Minulý týden aneb listování novinami 2. – 8. 11. 2020

Související příspěvky