O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 8. do neděle 14. února 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.
Napadl sníh a nastalo co? Správně, problémy v dopravě. Na horách všechno špatně, v Praze všechno špatně, normální situace je jen na D1, kde sice doprava vázne, ale tam to nikoho nepřekvapí. To není zpráva; zpráva by bylo, kdyby to všechno frčelo. Ale nevadí, máme mnoho jiných zpráv…
…například Téma / nouzový stav v HN
Ale vraťme se k týdnu celému:
V Česku začíná převládat britská mutace viru SARS-CoV-2 neboli Brigita. Prozatím se objevuje asi v deseti procentech vzorků, ale v některých regionech je její podíl ještě větší. Podle Jana Kulveita z Oxfordu se poměr nové mutace v celkovém množství vzorků zdvojnásobí jednou za dva týdny, jak o tom píše Adéla Skoupá.
Stáhněte žádost o kompenzační bonus a my vás nebudeme prošetřovat, píší finanční úřady některým živnostníkům. Zní vám to podivně? Janu Pavcovi také, proto prozkoumal věc velmi podrobně.
Lež spolu s ochotou plácnout kdykoliv cokoliv bez rizika následků jsou vklíněné do politických základů vládní proticovidové strategie. Proto ta strategie nefunguje, upozorňuje ve svém komentáři Jan Wirnitzer a svou tezi dokládá celou řadou příkladů.
Premiér Andrej Babiš v době sílící pandemie odjel do Srbska sbírat zkušenosti, jak si s koronavirem poradit. V zemi se (podle oficiálních čísel) ostošest očkuje ruskou vakcínou Sputnik V i čínskou vakcínou Sinovac. A bohaté zkušenosti s očkováním z východu a ještě dálnějšího východu nejsou to jediné, co by mohl Babiš na Balkáně načerpat. Ostřílený politik, prezident Aleksandr Vučić, který léta šikovně balancoval na houpačce mezi EU a Ruskem a oběma rukama bral z obou stran, už před časem otevřel náruč také Pekingu, a otevřel ji doširoka, píše ve své analýze Magdalena Slezáková.
Premiér Andrej Babiš by také chtěl, aby v letošních volbách bylo Česko jeden obvod a každý hlas tak měl stejnou váhu. Znamenalo by to, že strany by měly jedinou kandidátku s až dvěma sty jmény (jen si představte ty stohy volebních lístků, co přijdou). Pro Babiše by to znamenalo, že by byl na prvním místě kandidátky ve všech krajích a nemusel by složitě sestavovat kandidátky. Jenže systém jedna země – jeden obvod nejspíš neprojde, upozorňuje Honza Wirnitzer.
Jak špatně na tom jsme, rozebírá ve svém textu Petr Koubský a už jen jeho titulek je mrazivý: Než tento článek dočtete, zemře kvůli covidu v Česku další člověk.
Pocity mnoha lidí v Chebu i jinde vystihuje Honza Wirnitzer, když se v komentáři ptá: „Co po nás vlastně chcete?“ Mimochodem, takhle přímočarý komentář se často nevídá. Velice jasně ve svém komentáři mluví i Honza Moláček, když přesně identifikuje, kdo nese odpovědnost za velkou část neúspěšného krocení koronaviru v Česku, i když ten někdo tvrdí opak. „Andrej Babiš ale nese plnou odpovědnost nejen za vládní rozhodnutí, ale také za případné důsledky toho, že je neučinil nebo neprosadil. Výmluva, že nemá většinu a opozice je nepodpořila, z něj tuto odpovědnost ani v nejmenším nesnímá,“ píše.
Zdroj: Notesy DeníkuN
„Když zástupci Evropské komise a unijních zemí nedávno jednali o překážkách pro podnikání na vnitřním evropském trhu, bylo hned prvním bodem potravinářství − a v něm český zákon o kvótách na tuzemské potraviny v obchodech. „Ze strany Evropské komise zazněla silná kritika,“ stojí v zápise z lednové videokonference, který mají HN k dispozici. Čeští zástupci si vyslechli, že chystaná novela zákona o potravinách „je dle komise v rozporu s pravidly vnitřního trhu“. Je to zároveň poprvé, kdy od Evropské komise padlo, že by Česko mohlo čelit kvůli zákonu žalobě…
Celý článek Ondřeje Housky
Trapas v Bruselu. Češi dostali vynadáno za potravinové kvóty a pak vyzývali ostatní k solidaritě a posilování jednotného trhu
v HN, 8. 2. 2021 ZDE.
Čtyři měsíce. Tak dlouho vydržela spolupráce ministerstva zdravotnictví a české společnosti Semantic Visions. Ta pomocí vlastního algoritmu mapovala pro ministerstvo obsah na internetu, hledala v něm rozšířené dezinformace i předvídala trendy lživých příspěvků spojených s covidem.
Celý článek na iRozhlas, 8. 2. 2021:
‚Nedají na nás.‘ Semantic Visions ukončí spolupráci s vládou, proti dezinformacím bude bojovat v USA
„Je to boj o peníze, protože se jedná řádově o stovky miliard korun. Stojíme proti zavedenému lukrativnímu byznysu,“ vysvětluje v rozhovoru pro HlídacíPes.org Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení…
… přibližuje Tereza Engelová na HlídacPes.org, 8. 2. 2021 v článku Tři čtvrtě milionu Čechů v exekuci. Byznys pro vymahače i advokáty, změna zákona v nedohlednu
„Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ještě v pátek podnikatelům sliboval, že složitý systém různých typů státní pomoci sjednotí do jednoho. Podpora by se počítala podle výše nákladů z předchozích let a nárok by na ni měly všechny firmy zasažené koronavirovou krizí. Bez ohledu na to, v jakém oboru podnikají.
O tři dny později je všechno jinak. Vláda v pondělí schválila pokračování stávajících kompenzačních programů…“ více Jan Prokeš v HN 9. 2. 2021 ZDE a 11. 2. 2021 ZDE.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) na úterní schůzi vykázal z jednacího sálu nezařazené poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka. Neměli nasazené roušky a nenasadili si je ani na jeho výzvu. Vondráček poté oznámil, že je nechá vyvést ze sálu, a přerušil kvůli tomu jednání. Ochranná služba je po několika minutách vyvedla ze sálu. Někteří poslanci při jejich nuceném odchodu ze sálu křičeli „fuj“ a „styď se”.
…trochu vzrůša textem i na videu ZDE, iRozhlas, 9. 2. 2021
Přes šest let soudy všech stupňů řeší, kdo je zodpovědný za výroky prezidenta Miloše Zemana.
… že zemana lze žalovat, píše Marek Pokorný v HN, 10. 2. 2021 ZDE.
K tématu též komentář Petra Honzejka Pojďme konečně českého prezidenta zbavit feudálních výsad
„Po návštěvě Maďarska vyrazila vládní delegace v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) načerpat informace o řešení pandemie koronaviru také do Srbska. Obě tyto země používají k očkování veřejnosti ruskou vakcínu Sputnik V (a čínskou Sinopharm). Pozoruhodný vývoj kolem očkovací látky z Ruska se ale ještě předtím odehrál i doma. Podle zjištění novinářky Markéty Dobiášové ze serveru Seznam Zprávy totiž úředníci dostali za úkol zjistit, jestli je Sputnik možné v tuzemsku nasadit bez schválení evropských i českých regulačních úřadů…“
více se dovíte v podcastu Vinohradská 12, 10. 2. 2021 na iRozhlas ZDE.
Hniličkovo odvolání žádají i mnozí sportovní činitelé nebo ministři současné vládní koalice. Ukazuje se, že kontrolu nad Hniličkovým úřadem má jen premiér a sněmovna či Senát se k informacím těžko dostávají… přečtěte si článek Michaely Ryšavé v HN 11. 2. 2021: Nevíme, kam dává peníze, stěžují si zákonodárci na Hniličku. Vyděsila je informace, že chce klubům krátit dotace
Policie obvinila prezidentova kancléře Vratislava Mynáře z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie. Případ se zřejmě týká dotace na penzion v Osvětimanech. Hradní mluvčí uvedl, že prezident Miloš Zeman ctí presumpci neviny, a proto kancléře ponechá i přes policejní obvinění ve funkci… ČT24 11. 2. 2021 ZDE.
Andrej Babiš nepřesvědčil sněmovnu, aby mu odhlasovala prodloužení nouzového stavu. A je z toho drama.
Pro jedny oprávněně. Stovky tisíců lidí zase prožívají zmatek v tom, co vlastně bude od pondělí platit. Mnoho z nás se pochopitelně děsí toho, že v téhle nejméně vhodné chvíli přijde masivní rozvolnění a následky budou kruté.
Jenže pozoruhodné také je, jak kdekdo to drama interpretuje. Za prvé, úplně zaniká, že jestli někdo fakticky shodil vládě nouzové opatření, jsou to komunisté. Oni doposud vládu drželi, pokaždé hlasovali pro nouzový stav. Odmítli až teď. Blíží se volby a spojenectví s Andrejem Babišem jim přivodilo pád až někam k pětiprocentní hranici. Když se tedy teď ukazuje na opozici a vyčítá se jí, že způsobuje velmi rizikovou situaci, správný terč má název KSČM.
A pak je tu otázka celé té dramatizace, o kterou se snaží Andrej Babiš. Jeho slova, že kdo nebude hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, bude mít na svědomí mrtvé, jsou jen nebetyčně trapnou snahou svést vlastní hrubé chyby na ostatní.
Místo toho by měli on i jeho vláda urychleně přestat brečet a představit plán, jak zemi ochránit bez nouzového stavu. Čas na to měly ANO a ČSSD rok a je neskutečně ostudné, že si náhradní scénář začali sestavovat až dnes.
Faktem je, že z celé té sněmovní bramboračky musí mít smíšené pocity každý, ať už je fanouškem jakékoliv politické strany. Demokratická opozice mohla být vstřícnější. Její podíl na případných následcích je menšinový, ale je.
Mírně uklidňující zatím je, že celá řada odborníků tvrdí, že neexistující nouzový stav lze nahradit řadou jiných opatření. V létě nouzový stav také nebyl a bylo možné ledasco, včetně vojáků pomáhajících v nemocnicích.
… dobré čtení Názorů HN přeje Jan Kubita, editor HN
K tématu týdne „konec nouzového stavu“ více v samostatných článcích v ON:
Společné prohlášení hejtmanů a primátora k možnému vyhlášení stavu nebezpečí
Předchozí v ON: