Minulý týden aneb listování novinami 22. – 28. 3. 2021: babiš se dohodl se zemanem, okamura se zbavil klause a my ostatní jsme přišli o Mikuláše

O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 22. do neděle 28. března 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.

 

 

Stát by mohl podnikatelům usnadnit žádosti o kompenzace pomocí dat z EET, ale nedělá to. Prý kvůli administrativním a technickým potížím. Za připomenutí skoro ani nestojí, že když se elektronická evidence tržeb povinně zaváděla, na administrativní a technické potíže podnikatelů nikdo ohled nebral. Podnikatelů i zástupců ministerstva financí se vyptával Michal Tomeš.

Hackeři napadli počítače Českých drah a Správy železnic. Bezpečnost dopravy prý není ohrožena, více podrobností se zdráhají sdělit jak obě instituce, tak ministerstvo dopravy. Píše o tom Lukáš Prchal. Ten se souběžně zabývá hackerským napadením tří pražských poliklinik, které rozhodně nebylo nevinné či neškodné. O hackerských útocích hovoří Lukáš s Filipem Titlbachem také v dnešním vydání podcastu Studio N.

Slovenská vládní krize postupuje vpřed s úporností parního válce. Premiér Matovič řekl, že je ochoten odstoupit z funkce – ale za podmínek, že zůstane členem vlády (a pravděpodobně by požadoval křeslo místopředsedy), že několik představitelů koaličních stran opustí vládu nadobro a že odstoupí také místopředseda parlamentu. Článek přeložený ze slovenského Denníku N, jehož autory jsou naši tamní kolegové Dušan Mikušovič, Veronika Prušová a Michaela Barcíková, dobře vysvětluje souvislosti, bez nichž by byl český čtenář ztracen, nemůže ale postihnout vývoj posledních hodin. Ministr hospodářství Richard Sulík dnes odpoledne podal demisi, není ale jasné, zda to je vstřícný krok v rámci Matovičových požadavků (Sulík je Matovičův hlavní osobní soupeř v rámci rozhádané koalice), nebo naopak začátek úplného rozpadu koalice. (Spíš se zdá, že to druhé.)

Vznik Trikolóry byl hozenou rukavicí Tomiu Okamurovi. Předseda SPD ale zužitkoval zkušenosti i ochotu naservírovat voličům cokoliv, po čem je právě poptávka. Václav Klaus paběrkoval, čelil čím dál silnějšímu tlaku a nakonec hodil ručník do ringu. Více v komentáři Jana Moláčka: Okamura se zbavil Klause.

Velká show naší vlády pokračuje. Ministr zdravotnictví Blatný nedávno tvrdil, že je potřeba šetřit si vakcínu AstraZeneca, protože jí budou kraje očkovat učitele. Senioři ji prý odmítají. Vakcinace pedagogů se zvolna rozjíždí a… očkuje se převážně Pfizerem. AstraZeneca šla praktickým lékařům. Panu ministrovi se ty vakcíny zřejmě pomíchaly. Nebo si dělají, co chtějí.

Evropská unie chce zavést tvrdší pravidla pro vývoz vakcín z EU. Brusel ke kroku přistoupil hlavně po sporech se společností AstraZeneca, která dodávala (a stále dodává) do EU mnohonásobně menší počet dávek, než původně přislíbila. Společnost, která chce své vakcíny z EU vyvézt, musí nejprve plnit své smluvní závazky vůči Unii. Více o (ne)vývozu vakcín píše Markéta Boubínová.

Po rozvolnění v Německu opět nastupuje přitvrzování a tamní média píší o chaotickém krizovém managementu, o selhání politických elit a neschopné organizaci. Že vám to něco připomíná? Jenže záleží na úhlu pohledu. Není chaos jako chaos. „V realitě české pandemické mizerie vypadá německý krizový management každopádně prozřetelně a bezmála ukázkově,“ píše ve své glose náš německý zpravodaj Pavel Polák.

Z článku Plán na porcování unijních miliard ministerstvo seškrtalo, peníze na reformu penzí nepůjdou vyplývá, že peněz na všechno a pro všechny nebude nikdy dost a že to, co je nejdůležitější, je vždycky sporné. Každý si hájí svůj resort, každý má své lobbisty a vlastní zájmy. Je to zkrátka boj, do kterého stojí za to nakouknout.

Adéla Skoupá zjistila, že některé univerzity pochopily, jak se v současné situaci chovat, a domlouvají si očkování po vlastní linii. V článku Vysoké školy se snaží urychlit vakcinaci svých zaměstnanců se píše o tom, jak se tvoří seznamy a kdo půjde na řadu nejdřív. Už aby to bylo.

Jak se dohodli Babiš se Zemanem ohledně odvolání Blatného? Dohodli. Naši zpravodajové mají své zdroje a ty dí, že se konec dalšího ministra zdravotnictví odehraje v dubnu.

Ať už byl váš týden jakýkoliv, nejspíš nebyl tak pozoruhodný jako týden člověka, kterému se povedlo zaseknout obří nákladní loď Ever Given v Suezském průplavu. Kapitán (nebo jiný člen posádky, který loď v danou chvíli kormidloval) vejde do dějin – a nejspíš i nedobrovolného důchodu – jako člověk, kterému se vlastními silami povedlo na chvíli zhatit desetinu světového mezinárodního obchodu. A pak, že jednotlivec je proti velkému byznysu bezmocný.

Celou událost dává do širšího kontextu Bohumil Doboš, který vysvětluje, jak důležitý je Suezský průplav pro mezinárodní obchod, proč se uvažuje o jeho nahrazení a co by ho nahradit mohlo. Poslechnout si více o dopadech jedné zablokované lodě si můžete i v podcastu Studio N.

 

Zdroj: Notesy Deníku N

 

Koronavirová pandemie je pro Česko příležitostí stát se opravdu bohatou zemí. Politici by si měli uvědomit, že musí razantně zvýšit investice do školství, výzkumu a vývoje či do zdravotnictví

… celý článek Ondřeje Housky
Hospodářská budoucnost Česka nebude záviset na stavu dálnic, ale na stavu univerzit, souhlasí s Pikettym ekonomové
v HN, 21. 3. 2021, včetně souvisejících odkazů ZDE.

 

„Ministerstvo zdravotnictví významně a dlouhodobě podceňovalo přípravu zdravotnického systému České republiky na epidemie spojené s výskytem vysoce infekčních onemocnění,“ píšou kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu v závěrečné zprávě.

Závěr kontrolního úřadu: ministerstva 10 let podceňovala hrozby epidemií, nákupy byly chaotické

 

Soudní znalec Jiří Klicpera v pondělí řekl, že dál pracuje na posudku kvůli zářijové otravě řeky Bečvy. Posudek je důležitý pro policejní prověřování případu. Znalec už dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vypracování, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru. Kdy je nejzazší nový termín pro dokončení posudku, není jasné, Klicpera to říct odmítl. Vysvětluje to tím, že je vázán mlčenlivostí…

… celá info Znalec, který viníka otravy Bečvy ‚už zná‘, potřebuje více času k vypracování posudku z 22. 3. 2021 na iRozhlas ZDE.

 


Celý komentář Jana Kubity
Babiš potřebuje Zemana za kamaráda, ten se ale kamarádsky nechová ani trochu
v HN, 22. 3. 2021 ZDE.

Související:
Malá násobilka pro inženýry ekonomie Babiše a Zemana. Proč se stát nedočká miliard z ČNB a jak k tomu přispěl Rusnok

 


Celý článek Kristýny Guryčové
‚Materiál na ředění máme.‘ O čínské stříkačky není zájem, ministerstvo přitom připlácelo za dopravu
na iRozhlas, 23. 3. 2021 ZDE.

 

„Do hry o post ministra zdravotnictví nově přibylo jméno (přesněji řečeno, přihlásil se jako vhodný kandidát sám) Petra Arenbergera, kožního lékaře, šéfa vinohradské nemocnice, vysokoškolského pedagoga – a radního Českého rozhlasu. Právě s funkcí člena Rady ČRo je však případné ministerské angažmá podle Zákona o Českém rozhlase neslučitelné, stejně jako s funkcí prezidenta republiky, poslance, senátora a dalších veřejných postů…“ celá glosa Roberta Břešťana Ministr nebo radní ČRo? Arenberger by si musel vybrat z 24. 3. 2021 na HlídacíPes.org ZDE.

 

K očkování proti covidu-19 se první den registrovalo přes 23 000 chronických pacientů pod 70 let, kteří patří mezi koronavirem více ohrožené skupiny. Termín vakcinace už má zhruba 1450 z nich. Vyplývá to z otevřených dat, která publikuje Ústav zdravotnických informací a statistiky. Přednostní očkování vybraných pacientů umožňují speciální kódy, které jim dávají jejich ambulantní lékaři. Uplatnit je musí do konce dubna…

… celá informace K očkování se první den přihlásilo 23 tisíc chronicky nemocných pacientů. Termín získalo 1450 z nich, 25. 3. 2021 na iRozhlas ZDE.

 

Celý článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové
Za zabavené roušky Hamáček vyplatil 26 milionů advokátům blízkým ruským oligarchům
25. 3. 2021 na Aktuálně.cz ZDE.

 

V pondělí 22. 3. 2021 uplynul rok od chvíle, kdy v Česku zemřel první člověk na koronavirus. Jako připomínka obětí se na Staroměstském náměstí v Praze objevilo téměř 25 tisíc křížů. Od té doby slouží prostor pod mariánským sloupem jako neformální pietní místo.

Text a krásné fotky:
Za babičku, bratrance či souseda. Lidé u křížů na ‚Staromáku‘ zapalují svíčky a píšou jména křídou

Když kříže na Staroměstském náměstí dostanou jména. Lidé spontánně uctívají zemřelé

 

„… to, co se po rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil volební systém zvýhodňující velké partaje, v politice děje, překonává nejčernější představy. Je třeba se obávat, zda volby vůbec proběhnou, a pokud ano, zda jejich výsledek nebude zpochybněn.

Celý komentář Petra Honzejka
Proč to dělat jednoduše, když to jde nesmyslně? Poslanci nasměrovali volební zákon k havárii
v HN, 25. 3. 2021 ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://archiv.ihned.cz/c7-66901410-mcrn6-5c2149d536dba52  

 

Havlíček ve čtvrtek oznámil, že dal pokyn společnosti ČEZ, aby oslovila předběžné zájemce o tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech z USA, Francie, Jižní Koreje a Ruska, a vyžádala si od nich informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky. Těmto zájemcům by ČEZ měl zároveň poslat obsáhlou zadávací dokumentaci.

Celou informaci
BIS o bezpečnostním dotazníku pro zájemce o tendr na Dukovany nevěděla. Babiš ve sněmovně tvrdil opak
Z 26. 3. 2021 najdete na iRozhlas ZDE.

 

 

Česká školní inspekce zjistila, že v Česku kvůli distanční výuce vypadlo ze vzdělávacího systému minimálně deset tisíc dětí. Asi dvě procenta škol pak ani do konce února nezahájila online výuku. „Na rozdíl od jiných západních zemí nemáme v České republice systém, jak identifikovat ohrožené děti na školách,“ upozorňuje Zuzana Ramajzlová, vedoucí vzdělávacích služeb organizace Člověk v tísni.

Celý rozhovor, který vedla Tereza Engelová
Česko neumí ukázat na ohrožené děti ve školách. Distanční výuka jim ublížila víc než ostatním
na HlídacíPes.org. 26. 3. 2021 ZDE.

 

 

 

Celý článek ZDE.

Související příspěvky