O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 19. do neděle 25. dubna 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.
…
V posledních dnech jako bychom se propadli do špionážního příběhu. Tajní agenti, konspirační schůzky v konspiračních bytech, výbušnina nastražená ve skladu zbraní, falešné pasy, vyhoštění diplomatů/agentů, mrazivo na mezinárodní politické frontě… Kdo by se nadál, že to bude najednou česká realita, tady a teď?… Pozoruhodné je, jak do sebe najednou zapadají dílky skládačky, které jsme dříve neznali. Vlastně jsme se příběh dozvídali od konce: od otravy Skripala přes odhalení identity pachatelů až konečně k důvodu, proč byl ještě před vysláním do Anglie jeden z nich vyznamenán.
Kvůli Vrběticím jsme od soboty skoro zapomněli, že tu máme pořád pandemii. Napravují to Petr Koubský a Markéta Boubínová, a to ve velkém stylu – podařilo se jim totiž získat vládní harmonogram očkování. V interaktivním grafu si můžete podle svého věku zjistit, kdy na vás přijde řada, a to hned ve dvou scénářích – optimistickém a realistickém. Žádný pesimistický scénář harmonogram neuvádí, tak doufejme, že oprávněně.
Ale většinu redakce pochopitelně zaměstnávaly Vrbětice. Experti v textu Lukáše Prchala kroutí hlavou nad tvrzením Jana Hamáčka, že jeho oznámená cesta do Moskvy byla jen zastírací manévr. Přečtěte si, proč se tomu zdráhají věřit.
Ministr průmyslu Karel Havlíček snad definitivně vzdal plán pozvat Rosatom do tendru na Dukovany, je ale přesvědčen, že kvůli tomu bude nová elektrárna dražší. V textu Michala Tomeše mu oponuje jím odvolaný bývalý vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl.
Skandál může mít dopady také na vnitropolitickou situaci. Koalice Spolu ho chce využít k prosazení svého záměru na vyslovení nedůvěry vládě. Jan Tvrdoň a Hana Mazancová se ptali na názory jednotlivých stran na případné zkrácení volebního období.
Bývalý generální konzul v Moskvě Vladimír Votápek vysvětluje diplomatické souvislosti vzájemného vypovězení ruských a českých diplomatů. Mluvila s ním Eliška Hradilková Bártová.
Od stejné autorky ve spolupráci s Prokopem Vodrážkou: pražští politici přemýšlejí, jak diplomatického skandálu mezi Českem a Ruskem využít ke zmenšení rozsáhlého areálu ruské ambasády v Bubenči. Rusko tam využívá desítky lukrativních nemovitostí.
Zajímavé detaily z kauzy ruských agentů ve Vrběticích přináší server Seznam Zprávy. Popisuje, jak podle jeho zdrojů premiér Andrej Babiš váhal, kdy a jak ožehavou záležitost zveřejnit.
A za zhlédnutí stojí také krátké video zpravodajky Českého rozhlasu v Moskvě z odjezdu českých diplomatů, kteří museli opustit tamní ambasádu. Provázel je potlesk jejich kolegů.
Za akt státního amatérismu označuje odborník nešťastnou komunikaci vlády k veřejnosti, zejména Babišův výrok, že se jednalo o útok na zboží, nikoliv na Českou republiku. Věcně má premiér skoro pravdu, ale takto nevhodně vyjádřená věta se stala zbraní pro ruskou propagandu. A prezident Miloš Zeman si vzal pyžámkový týden na rozmyšlenou, jak se k situaci vyjádří.
Premiér se následně za svůj výrok omluvil a vysvětlil, že jen opakoval slova tajných služeb. Jan Hamáček si předvolá ruského velvyslance a sdělí mu, že Rusko recipročním vyhoštěním dvaceti našich diplomatů paralyzuje českou ambasádu. Exotem dne se pak stal šéf komunistů Vojtěch Filip, který prohlásil, že „skutečným viníkem výbuchu je proces privatizace“.
Prezident Vladimir Putin ve svém každoročně ostře sledovaném projevu nezmínil ani jednou jméno opozičníka Navalného, ani Českou republiku. Přesto bylo jasné, že právě o naší zemi místy mluvil. „Budou litovat tak jako ještě nikdy,“ vzkázal „provokatérům“ z některých zemí. Pak přišly na řadu metafory se šakaly, tygrem Šer Chánem (kterým je Putin) a Knihou džunglí. Petra Procházková zároveň vyzpovídala docenta Kirilla Koktyše, který přednáší na katedře politické teorie ruské Moskevské státní univerzity mezinárodních vztahů, a zjišťovala, co si nejen on, ale i Rusové myslí o Česku. „Česká verze posledních událostí nemůže být Ruskem brána vážně,“ míní o kauze Vrbětice. „Vždyť je úplně směšná. Připomíná to vaši klasickou literaturu. Však jsme si všichni hned vzpomněli na dobrého vojáka Švejka.“
Uprostřed vyhrocených česko-ruských vztahů přijede do Česka příští týden ruská „delegace“ v kožených bundách a na motorkách. Noční vlci. Konvoj ruských nacionalistů se podle harmonogramu zastaví v Ostravě a na Olšanských hřbitovech v Praze. Tam se s nimi má setkat i poslanec SPD Jaroslav Foldyna.
Ministrovo (nový ministr zahraniních věcí Kulhánek ČSSD – poz,. red.) vystoupení bylo po několika vládních kiksech a názorových otočkách příjemnou změnou na poli česko-ruské vztahové dynamiky. Slováci jako gesto solidarity vypoví ze země tři ruské diplomaty (na což Rusko recipročně reagovalo) a sounáležitost vyjádřily Česku Evropská unie i Severoatlantická aliance. Jediný, kdo se tak k celé kauze stále nevyjádřil, je prezident Zeman. Je potřeba si vše důkladně rozmyslet, aby jeden neřekl něco špatně.
Kromě předvolebních průzkumů je v těchto dnech užitečné vyznat se i v diplomatickém sporu mezi Českem a Ruskem. Další střípek přináší ve svém textu Michael Švec a Lukáš Prchal. Dozvíte se z něj, že nová odveta jako „ze strašného snu“, kterou Ruskou ohlásilo, je tak nějak už týden stará. Počkejte, až se ruská strana dozví, že se jí pražský magistrát chystá odpovědět cyklostojanem.
Česká diplomacie je bouřlivá, ale co by bylo Slovensko za bratrskou zemi, kdyby se nesnažilo konkurovat svým vlastním diplomatickým děním? Bývalý premiér, dnešní ministr financí a stabilní zdroj novinových titulků Igor Matovič v posledních týdnech navštěvoval Rusko a Maďarsko, kde se snažil vzkřísit Sputnik V pro Slovensko a pohřbít naděje, že by mohl postupovat po domluvě se svými partnery. Bývalí slovenští diplomaté proto podepsali prohlášení, dle kterého takové chování ponižuje slovenskou diplomacii. Jedna z jejích signatářek Magda Vášáryová v rozhovoru vysvětluje, proč byla diplomacie ponížená a čeho by si podle ní měli při svém rozhodování všímat voliči.
Zdroj: Notesy Deníku N
…
ANALÝZA. Významné české instituce vydaly v poslední době své výroční zprávy; dohromady skládají velmi neveselý obrázek toho, jaký je politický i ekonomický stav České republiky, ale srozumitelně ukazují, kam v důsledku vlády Andreje Babiše směřujeme.
Truchlivé zprávy o Česku: stát špatně hospodaří, je nevýkonný a neplní řádně svou funkci
…
Informace, souvislosti a nová zjištění k výbuchu česko-ruských vztahů po zprávě o ruské účasti při odpálení muničáku ve Vrběticích
DOPORUČUJEME:
na Aktuálně.cz ZDE
na iHned – KAUZA VRBĚTICE – ZDE
na iRozhlas – Vrbětice – ZDE
…
DOPORUČUJEME:
11 dní, které předcházely odhalení ruských špionů: utajená schůzka, odvolání ministra, cesta pro Sputnik
na iRozhlas, 20. 4. 2021 ZDE.
…
Celou glosu Roberta Maleckého
Babiš jako kremelský troll: ve Vrběticích nevidí terorismus, jen útok na zboží bulharského zbrojaře
doporučujeme na HlídacíPes.org, 20. 4. 2021 ZDE.
…
Podle zákoníku práce je dnes možné strávit v práci na jedné směně maximálně dvanáct hodin v kuse. Poslanec ANO a majitel výrobce automobilových dílů Brano Group Pavel Juříček přišel s návrhem prodloužit maximální pracovní dobu z dvanácti na šestnáct hodin. Využil příležitosti a svůj návrh připojil k novele zákona o zaměstnanosti.
Celý komentář Apoleny Rychlíkové
Pracovat šestnáct hodin v kuse?
na iRozhlas, 20. 4. 2021 ZDE.
…
Není sebemenších pochyb o nevšedních podnikatelských schopnostech Petra Kellnera, které ho nakonec dovedly mezi dolarové miliardáře. Stejně tak ale nelze neříci, že stejně nadprůměrná byla ve skromných počátcích jeho kariéry schopnost bezezbytku využít úplatnosti české politiky a bezskrupulóznosti privatizace divokých devadesátých let.
Jan Urban: Kellner jako hrdina kapitalistické práce versus mezinárodní dobrodruh s nejhorší pověstí
…
… více se dozvíte při čtení Názorů HN.
…
Evropská komise zveřejnila závěrečnou zprávu k auditu. Andrej Babiš je podle ní ve střetu zájmů
Předchozí v ON: