Minulý týden aneb listování novinami 12. – 18. 4. 2021: ČSSD zmutovala na zemanovce, propad české vlády nemá dno a výbuch na konci týdne

O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 12. do neděle 18. dubna 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.

 

Děti, dnes je povoleno šťourat se v nose! Podle naší reportáže ve dvou pražských základních školách probíhalo antigenní samotestování bezproblémově a radostně. A především – nikdo nebyl pozitivní. Kéž by to tak bylo všude a pořád. Atmosféru trochu zvláštního návratu do školy přináší obsáhlý článek Markéty Boubínové a Adély Skoupé. Na stejné téma je fotoreportáž Ludvíka Hradilka.

Obsáhlá analýza dopadů epidemie na českou ekonomiku, plná čísel a grafů, není zrovna odpočinkovým čtením, ale jestli si dnes chcete z Deníku N přečíst jen jeden článek (jakkoli by to samozřejmě byla chyba), pak by to podle mě měl být právě tento. Michal Tomeš v něm vysvětluje, co se stalo s nezaměstnaností, s inflací, kolik OSVČ v pandemickém roce přibylo (ano, přibylo!) a co to všechno znamená.

Jak to tedy bude s ministrem kultury – odejde Lubomír Zaorálek (kterému se očividně nechce) do Černínského paláce, aby udělal místo pro Jana Birkeho? Malou radost jeví nejen Zaorálek, ale také jeho podřízení a část kulturní obce, která se obává nejistoty spojené s novým ministrem. V klidu je, jak se zdá, jen pan Birke. Ohlasy zjišťovala Eliška Černá. Kolegyně Bára Janáková mezitím hovořila s Janem Birkem, ale některé jeho odpovědi, nutno poctivě přiznat, nejsou příliš srozumitelné. „Vy jste oznámili změny ve vládě, ale pan Zaorálek tu oznámenou výměnu hned narušuje,“ zeptala se Bára. „K tomu se nebudu vůbec vyjadřovat, ani mi nepřísluší to komentovat,“ odpověděl jí Birke. (A komu to tedy přísluší komentovat? Nejspíš tomu, kdo celou tu rošádu řídí. Ale ten neřekne nic.)

Sjezd ČSSD nejspíš nemohl stranu zachránit, soudí ve své analýze Bára Janáková a Jan Wirnitzer. Předseda Hamáček měl na vybranou jen ze špatných možností. Vybral si ústup z politického středu a zvýraznění levicového charakteru ČSSD, ale nůž na krku v podobě pětiprocentního limitu vstupu do Sněmovny má pořád. Mohou se rovnou přejmenovat na Zemanovce 2.0, komentuje vyhlídky ČSSD Jan Moláček. (A proč vlastně ne? Třeba by to na těch pět procent stačilo.)

Čínské vakcíny Sinopharm, Sinovac a CanSino nejspíš nemají takovou účinnost, jaká by byla třeba. Připustil to Kao Fu, ředitel Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí, v sobotu na tiskové konferenci. Jeho slova teď rozebírají analytici a novináři na celém světě a snaží se z nich vyčíst pravou podstatu sdělení. V takové situaci je nejlepší možnou autorkou vždy Magdalena Slezáková.

Výsledek Hamáčkovy promyšlené strategie a reakci ministra kultury Zaorálka, který pro ni zjevně nemá příliš pochopení a navíc otevřeně mluví o tom, že ministerstvo zahraničí v této zemi kupodivu neřídí ministr zahraničí, přehledně popsal kolega Jan Tvrdoň.

Takže současný vicepremiér a ministr vnitra si zatím musí „řídit“ zamini sám. Směle tím konkuruje svému kolegovi Karlu Havlíčkovi za ANO, který dva resorty už více než rok též hravě zvládá (vlaky vesměs jezdí, v průmyslu se testuje ostošest). A Hamáček to vzal zostra. Za svého náměstka v Černínském paláci si vybral Pavla Jaroše, kterého na ministerstvo kdysi přivedl Karel Srba. Že vám to jméno něco říká? Ano, to je ten, který si odseděl osm let za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Jaroš, prominentní člen ČSSD, samozřejmě není žádný zabiják, jen byl spolu se Srbou obžalován v kauze předražených rekonstrukcí ambasád. Informace sehnal kolega Lukáš Prchal.

To se člověk nemůže panu Zaorálkovi moc divit, že je mu „na kultuře“ lépe. Na druhou stranu by ale mohl mít pochopení pro to, že i další spolustraníci by rádi usedli do ministerského křesla. Nový vítr do kultury by měl zavát společně s absolventem střední průmyslové školy strojnické, kdysi mužem Jiřího Paroubka a protagonistou široké spolupráce s komunistickou Čínou Janem Birkem. Pan prezident Zeman se netají tím, že pojetí kultury takovéhoto ministra by mu mohlo být velmi blízké. Více o něm se dozvíte z textu Báry Janákové, Elišky Černé a Jakuba Zelenky.

Děti se sice konečně vracejí do školních lavic, ale nemusí to být na dlouho. Testy, která mají zajistit, aby se ve školách nešířil covid-19, jsou pro děti naprosto nevhodné a nedá se na ně spolehnout. Osobně si to ve škole ověřila reportérka Jana Ustohalová. Takže rodiče se teď mohou asi jen modlit, aby se jejich potomci ve škole nenakazili. Na všechny otázky ohledně testování dětí ve školách podrobně ve svém textu odpovídají Iva Bezděková a Markéta Boubínová.

Multiministr Hamáček se v křesle ministra zahraničí ještě ani nestihl ohřát a už v pondělí letí do Moskvy. Tam chce s ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem dojednat případné dodávky vakcíny Sputnik V do Česka. A ministr známý svou červenou (náhoda?) mikinou nepoletí sám. Garde v delegaci mu bude dělat exšéf slovenského parlamentu Andrej Danko, který měl vyjednávat dodávky Sputniku V pro Slováky.

Na jedné straně se očkuje ve velkých očkovacích centrech s moderním vybavením, kde se mnozí politici rádi fotí, na druhé straně očkují i praktičtí lékaři. A tam už je situace o něco méně fotogenická. Dodávky váznou a praktici jsou nuceni improvizovat. MUDr. Milena Mejzlíková už více než třicet let pracuje v Krouně – obci, která nemá ani tisíc obyvatel. Vakcínu si jezdí vyzvedávat do distribučního místa, kde si ji naloží do chladničky na jídlo, jede zpět a látku vyočkuje lidem podle pořadníku, který si zapsala do notýsku. Reportáž o tom, jak vypadá očkování na vesnici, přináší Prokop Vodrážka.

A očkování jede i v reprodukčním centru v Praze, které spadá pod investiční fond premiéra Andreje Babiše. Vakcína je tam ale jen pro mladý! V centru naočkovali proti covidu 844 lidí a mezi prvními naočkovanými byli zaměstnanci mladší 24 let, ohrožená skupina 70+ tvoří pouze desetinu všech naočkovaných. O tom, jak se očkuje v Babišově klinice (podle hesla mládí vpřed a staří na svá místa), píše Eliška Hradilková Bártová.

… absurdní, bizarní a nesmyslné věci dostaly už na začátek Notesů (tentokrát z 15. 4. 2021):

Jak jinak totiž nazvat počin prezidentské kanceláře, která odeslala dopis fotbalové asociaci UEFA. V něm se zastává fotbalisty Kúdely a kritizuje asociaci za trest, který fotbalistovi udělila za údajné rasistické nadávky. Dokážete si představit jinou zemi, jejíž prezident ústy svého kancléře píše vedení evropské fotbalové soutěže? A jak trefně připomíná kolega Prokop Vodrážka,dopis Odboru přátel Slavie, tudíž fanoušků, je smířlivější než dopis Hradu.

Absurdnost celého počinu vyvstává ještě výrazněji, když si uvědomíme, k jakým kauzám a událostem Hrad naopak mlčí.

Mlčí například k ruským provokacím na hranicích s Ukrajinou nebo k věznění opozičního předáka Navalného. A neodsoudí je zřejmě ani ministr vnitra a zahraničí zároveň Jan Hamáček, který do Moskvy jede žádat o vakcínu Sputnik. Nemohl si vybrat lepšího společníka než exšéfa slovenského parlamentu Andreje Danka, který se pokusí získat vakcínu zpět poté, co ji Slovensko muselo vrátit. A jak dnes podotkla tamní prezidentka Zuzana Čaputová, pravděpodobně tomu tak navíc bylo z jiného důvodu, než jaký uváděl expremiér Matovič.

Hamáček na cestu do Moskvy jede už po pár dnech ve funkci. Poté co odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Inu, věci se u nás mohou dít i rychle. Kde je vůle, tam je cesta. A cesta k ruské vakcíně, kterou ještě neschválila ani Evropská léková agentura, vede přes četnou personální gymnastiku. Hamáček ve funkci ministra zahraničí nebude věčně. Jenom zařídí tuto záležitost. Jak dnes oznámil Hrad, už ve středu prezident Zeman jmenuje do této funkce Hamáčkova dosavadního náměstka Kulhánka.

Tomáš Petříček byl odvolán, aby sociální demokracie, jak řekl sám Hamáček, byla srozumitelnější. Teď už srozumitelná je: není pochyb o tom, že Českou republiku táhne na Východ. Premiér Andrej Babiš sice odmítl, že předseda ČSSD jede do Ruska řešit Dukovany, podle expertů to však vyloučeno zdaleka není. „Na Hamáčkově cestě do Moskvy není standardního vůbec nic. Především není jasné, z titulu které funkce ji vůbec koná. On sám řekl serveru iRozhlas, že do Ruska letí ‚jako první vicepremiér‘, je ale nápadné, že tak činí v krátkém údobí několika dnů, kdy je také pověřeným ministrem zahraničí,“ píše ve svém komentáři kolega Jan Moláček.

A Hamáčkova cesta do Ruska je tématem i dnešního Studia N.

Zdroj: Notesy Deníku N

Nenechte si ujít pokračování seriálu Janka Kroupy a Ondřeje Koutníka:

Diář šéfposlance: Faltýnek řídil byznys vymahačů, uvedl detaily

Faltýnkův diář: 10 procent ze zakázky je normální. Nejsme aristokrati

Faltýnkův diář: Jak se dostalo zlaté vejce Českých drah k miliardářům

Předchozí díly od 6. 4. 2021 v ON ZDE.

Související:


Přepis rozhovoru ZDE.

Poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke potvrdil, že dostal nabídku na funkci ministra kultury. V rozhovoru pro Blesk.cz prezident Miloš Zeman prohlásil, že Birke by byl vynikajícím ministrem kultury. To by nám mohlo trochu vrtat hlavou, proč by zrovna Birke měl být vynikající. Když ale známe Zemanova kritéria, mnohé se nám objasní. Řečeno lidověji, Birke je „zemanovský socan“, co se dívá takzvaně konstruktivně na Čínu.

Celý komentář Jana Jandourka
Birke – pravý muž na kulturu: čínské kšefty, Paroubkův člověk
na Forum.cz, 12. 4. 2021 ZDE.

Státní nákupy nevynechaly nic z toho, co obsahují příručky, jež se věnují korupci a praní špinavých peněz.

DOPORUČUJEME celý komentář Julie Hrstkové
Rok utrácení ukázal, proč by politici nikdy neměli mít volnou ruku k nákupu čehokoliv
v HN, 12. 4. 2021 ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://archiv.ihned.cz/c7-66908280-mcrn6-eb1461c8947e728

Hned při první aplikaci pandemického zákona se dostala vláda do složité pozice. Musela najít shodu na tom, zda potvrdí omezení kontaktů nařízené ministerstvem zdravotnictví. Nový šéf resortu Petr Arenberger (za ANO) uplynulou sobotu nařídil, že mimo domácnost se od pondělí nesmí sejít více než dva lidé. Někteří právničtí experti mají za to, že pandemický zákon uplatnění této restrikce nedovoluje.

DOPORUČUJEME srozumitelné vysvětlení situace od  Jana Horáka
Nezákonný, extrémní, rozleptávající důvěru. Experti hodnotí restrikci nového ministra
na Aktuálně.cz, 13. 4. 2021 ZDE.

Už brzy by mohlo být jasno, zda a jak moc se v Česku podaří zjednodušit pravidla exekucí a pomoci lidem v dluhové spirále.

.. Novelu exekučního řádu, nad níž se roky vede ostrý spor, by měli ve středu poslanci začít projednávat v závěrečném třetím čtení. Původní zákon, který je starý už 20 let, zavedl volnou soutěž mezi exekutory, jež je podle odborníků jednou z příčin, proč bylo v Česku v roce 2019 v exekuci 783 tisíc lidí a statisíce Čechů v dluhové pasti.

Celý článek Martina Bibena a Adély Jelínkové
Nová pravidla v exekucích. Záleží na postoji ANO a ODS. Zachování starých pořádků hájí hlavně Faltýnek, který má blízko k řadě velkých exekutorů
v HN, 13. 4. 2021 ZDE.

„… V Česku se zase řeší křeslo ministra zahraničních věcí. Do tohoto týdne vstoupila země s ministrem Tomášem Petříčkem, kterého nečekaně rychle po prohrané kandidatuře na šéfa ČSSD odvolal staronový předseda partaje Jan Hamáček, aby se Češi v úterý probudili do dne, kdy údajný Petříčkův nástupce, Lubomír Zaorálek, post odmítl a centrála české diplomacie tak osiřela.

Středeční ráno ale přináší další změny. Vedení ČSSD vybralo na post ministra zahraničí dosavadního Hamáčkova náměstka na ministerstvu vnitra Jakuba Kulhánka… Kulhánek v minulosti působil v čínské společnosti CEFC, která svého času měla roli dalšího mocenského centra v zemi, a je dlouhodobě spjat s Hamáčkem, jehož má Zeman rád… Hlava státu si  může gratulovat – tento týden se pro prezidenta vyvíjí nadmíru dobře.

Na našem webu najdete také důležitý text o jiné židli, v tomto případě křesle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Členka Rady ČT Hana Lipovská přišla s poměrně neuvěřitelným tvrzením, že může být ohrožena na životě ze strany ředitele Dvořáka, a proto přišla minulý týden na jednání rady v doprovodu osobní ochrany. Jak se do policejního protokolu dostal šéf televize, popisuje článek Ivany Svobodové…“ ze Vzkazu z Respektu (Případ se židlemi) ze 14. 4. 2021


Představit si podobnou pietu v Česku, se stávajícím obsazením na Pražském hradě i ve Strakově akademii, lze jen stěží…
celý článek Vojtěcha Bergera
Úcta k obětem covidu: rakouská lekce z lidskosti versus Zemanovy urážky a Babišovo „bohužel“
na HlídacíPes.org, 15. 4. 2021 ZDE.

Ruská vakcína Sputnik je v Česku. Seznam Zprávy se dostaly k dokumentům, které ukazují, jak se vakcína do republiky dostala. Diplomatickou poštou. Informace o počtu vakcín ruská ambasáda tají, přehled nemá ani český stát.

Celý čánek Markéty Dobiášové
Sputnik V už dorazil do Česka. Oficiálně tajné
na Seznam Zprávy, 15. 4. 2021 ZDE.

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) do Moskvy v pondělí neodletí. Informaci Mladé fronty Dnes potvrdil bez dalších podrobností premiér Andrej Babiš (ANO). Právě jeho nesouhlas má být podle zdroje deníku důvodem zrušení cesty. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček, Babiš ani ministerstvo vnitra zatím na dotaz ČTK nezareagovali.

Zpráva ČTK na iRozhlas, 16. 4. 2021 ZDE.

… užijte si čtení Názorů HN

 

A v sobotu, 17. 4. 2021  – VÝBUCH:


Sledujte na Aktuálně.cz ZDE.

 

výbuch_kreslený_pixabay

Související příspěvky