Minulý týden aneb listování novinami 16. – 22. 11. 2020

Ve středu se vrací zhruba dvě stě tisíc dětí do škol. Jaký bude postup v případě, že se ve třídách objeví nákaza koronavirem, zjišťovala Iva Bezděková. Některé experty překvapilo, že se vláda nechystá spolužáky nakažených školáků posílat domů, ani testovat.

O ekologické katastrofě na řece Bečvě panuje už týdny ze strany všech odpovědných míst velké mlčení. Jak popsal Prokop Vodrážka, nikdo vlastně neví proč. Ministr životního prostředí Brabec tvrdí, že mu mluvit zakázala policie, ta to ale oficiálně odmítá.

Ticho přitom nápadně kontrastuje s informační horlivostí České inspekce životního prostředí, která bezprostředně po havárii oznámila, že sice neví, co do řeky vyteklo, ale že to určitě neuniklo z Babišovy firmy Deza.

Maďarsko a Polsko blokují rozpočet EU na následující sedmileté období a ekonomickou pomoc na oživení ekonomik členských zemí po koronavirové krizi. Budapešti a Varšavě se nelíbí dohodnuté podmiňování čerpání peněz dodržováním zásad právního státu. Co to bude znamenat a jaká jsou možná řešení, popisuje slovenský Denník N.

Podle týdeníku Euro se do pozice náměstka ministra obrany vrací Filip Říha, který přitom musel tuto funkci v únoru opustit kvůli předraženému nákupu radarů.

Na covid, nebo s covidem? Zdánlivě drobný gramatický rozdíl, který ale již několik měsíců budí vášně. Petr Koubský se proto na problematiku podíval zblízka a podrobně ji analyzuje. Za všechno příklad s panem Novákem (65): Pán má 20 kg nadváhu, slabší cukrovku, hypertenzi a vyšší cholesterol – ukázněně bere léky. Pak dostane covid, měsíc bojuje a umře. Otázka zní: na co pan Novák umřel? V širším smyslu slova na svoje chronické civilizační nemoci způsobené špatnou životosprávou. Dříve či později by ho stejně dostaly. Mohlo to klidně být zítra – náhlý infarkt či mozková mrtvice –, ale taky za deset, možná patnáct let. Covid ho o ta léta připravil. Tak co? S, nebo na?

Na Kavčích horách dnes došlo k zemětřesení. Rezignoval šéf Rady ČT René Kühn i jeho zástupce Jaroslav Dědič. Kühn se rozhodl odejít kvůli tomu, že nebyl informován o plánovaném odvolání dozorčí komise. Dědič svůj odchod zdůvodnil „lidským vyčerpáním“. Podle radního Zdeňka Šarapatky je jejich odchod zdrcující a bude zásahem do nezávislosti Rady. Podle šéfa televize Petra Dvořáka začíná být situace znepokojivá (18.11.2020).

A rychlý spád událostí kolem veřejnoprávní televize zaskočil i politiky, ti opoziční mluví o útoku na nezávislost ČT. Poslanci ANO situaci v Radě (raději?) nekomentují.

V Česku máme dvě veřejnoprávní média se dvěma úplně odlišnými problémy. Česká televize se potýká s odvoláním dozorčí komise Rady ČT, které dnes Senát označil za protizákonné. Do Českého rozhlasu se zase chystá manželka hradního kancléře Alex Mynářová. „Přeci ji nebudeme diskriminovat kvůli jejím osobním/rodinným vztahům? To přeci do dnešní doby nepatří,“ reagoval na kritické dotazy v dnešním online chatu ředitel instituce René Zavoral.

A jak vypadá situace s koronavirem? Ministr Blatný přiznal, že nemůže říct, co bude za 30 dní, protože to neví. I když taková zpověď na první pohled vyvolává nejistotu, můžeme být rádi, že konečně někdo nejspíš říká pravdu. Navzdory nevědomosti však Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 12. prosince. Vyhověla tak návrhu KSČM. Bez nouzového stavu nemůže vláda přijímat některá tvrdší opatření, která nabízí PES. Jak ale sám ministr dále řekl, pes není člověk.

V čase, kdy (skoro) každý slušný člověk spí, rozhodli poslanci o nejzásadnějších daňových slevách za poslední dekádu, odhlasovali zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15- a 23procentní daňové sazby. A tak měli kolegové a kolegyně z domácí a ekonomické redakce od rána agendu na stole. Co takové změny znamenají pro ekonomiku? Zaměstnanci si polepší, ale je to dobrá zpráva, když odzoomujeme k makroekonomice? Michal Tomeš zjišťoval reakce renomovaných ekonomů. Odvázaní ze změn nejsou. Jemně řečeno. A jednoznačně špatná zpráva je to pro české obce a kraje. Pokladny samospráv přijdou o desítky miliard korun, a tak už teď škrtají. nadšením nehýří ani sociální demokraté. Taky jemně řečeno. Například sociálnědemokratický hejtman Pardubického kraje Martin Netolický přímo zuří, jak píše Bára Janáková. A vyzývá k opuštění koalice. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se emoce snaží tlumit, s tím odchodem raději prrr, vždyť máme nouzový stav a červená mikina předsedy Hamáčka prý ještě může nadělat parádu. No, uvidíme…

Zdroj: Notesy Deníku N

 

Listopad 2020 může být pro budoucí vývoj v Hongkongu podobně osudový, jako byl únor 1948 pro poválečné Československo. Minulý týden totiž hongkongský parlament – tzv. Legislativní radu – opustili téměř všichni demokratičtí zákonodárci. Jak k tomu došlo a co to znamená?

Celý rozbor od Sinopsis
Hongkongský „vítězný únor“ uprostřed podzimu. Zprávy z Asie připomínají puč v Československu
na HlídacíPes.org, 18.11.2020 ZDE.

 

Chytřejší přístup k závislostem by Česku mohl ušetřit miliardy korun, stát ale zbytečně komplikuje výrobu léčebného konopí nebo dostupnost substitučních látek. „Přitom je v Česku téměř milion lidí, kteří zneužívají sedativa jako například benzodiazepiny, a to za tichého přihlížení ministerstva zdravotnictví nebo SÚKL. Kde to žijeme?“ ptá se bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil…
na HlídacíPes.org, 20.11.2020 ZDE.

 

Češi si ve středu poprvé vyzkoušeli nakupování, které kvůli koronaviru omezují nová pravidla. Jeden zákazník totiž musí mít kolem sebe 15 metrů čtverečních. Řada obchodů se proto rozhodla měřit kapacitu pomocí nákupních košíků, který si tak každý musel povinně vzít. Opatření tak někde způsobilo menší problémy… na iRozhlas, 18.11.2020 ZDE.

 

Do hledáčku Evropské komise se nově dostala plastikářská firma Fatra. Auditoři se zaměřili na nákup válcovacího stroje pro továrnu v Napajedlech, na který společnost z holdingu Agrofert získala z erárních peněz 690 tisíc korun. Podle Bruselu ovšem neoprávněně, a to jen pár týdnů po kontrolní misi. Existenci projektu Česko přiznalo až letos v květnu. Vyplývá to z aktuálního stanoviska Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Celý článek Kristýny Guryčové Přehlédnutá dotace pro Fatru. Evropská komise našla další ‚neoprávněný‘ projekt Agrofertu na iRozhlas ZDE.

 

Uživatelé mobilních sítí a internetu v Česku zatím nemohou čekat příchod čtvrtého operátora, od kterého si mnozí slibovali pokles cen tuzemských datových služeb, jež patří k nejdražším v Evropě. Český telekomunikační úřad uspořádal aukci volných kmitočtů, ve které si hlavní balík frekvencí rozdělili stávající tři operátoři: O2, T-Mobile a Vodafone.

Na aukci se čekalo několik let, cílem dražby mělo být posílení konkurence na trhu a s ním související snížení cen. Proč to tedy nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo?

Čekání na čtvrtého velkého mobilního operátora byla jedna velká iluze, vysvětluje reportér Jakub Horáček
v podcastu Vinohradská 12, na iRozhlas 20.11.2020 ZDE.

 

Předchozí v ON:

Minulý týden aneb listování novinami 9. – 15. 11. 2020

Související příspěvky