Minulý týden aneb listování novinami 15. – 21. 3. 2021: AstraZeneca se obhájila :-) A trollové míří do Rady ČT :-(

O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 15. do neděle 21. března 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.

 

 

„Věci, které jsme zažili, si táhneme s sebou. Máme více práce, více úmrtí a pak bezmoc,“ popsala Prokopovi staniční sestra z Chebu Václava Markgrafová. A kdyby jen to: s nočními můrami, úzkostmi a dalšími následky extrémního psychického tlaku včetně syndromu vyhoření se navíc zdravotníci často nemají kam obrátit pro pomoc. Záchranné lano první i dlouhodobé psychologické podpory mnohdy neexistuje. Ví se to už léta, přesto se za tu dobu pro zdravotníky udělalo minimum. Covid je „jen“ drsný katalyzátor už tak dost mizerné situace.

Boj o ČT se vede na třech frontách. Volební výbor Sněmovny zahájil slyšení uchazečů o čtyři posty v Radě České televize, které se v květnu uvolní. Loni dolní komora do Rady poslala především kandidáty, u kterých byla garance, že budou na ČT tvrdě útočit. Ti nyní mohou ještě významně posílit. Bobošíková natočí video, Okamura chce Dvořákovu hlavu, Lipovská koná, dočtete se v článku Jana Moláčka.

A na Slovensku se prohlubuje vládní krize, kterou roznítil svévolný dovoz ruské vakcíny Sputnik V. Skončil ministr zdravotnictví, končí ministr práce a židle se třese i pod premiérem Matovičem. Jak to celé dopadne? Turbulence u našich nejbližších sousedů vysvětluje kolega ze sesterského Denníku N Miro Kern jako host Studia N a Filipa Titlbacha.

Ministerstvo financí zkritizovalo návrh důchodové reformy z pera ministryně práce a sociálních věcí Maláčové. Návrh mimo jiné počítá s nultým pilířem, který má zajistit rovný minimální důchod na úrovni deseti tisíc korun pro všechny s dostatečně dlouhou dobou pojištění. Podle resortu Aleny Schillerové jsou dokonce některé změny protiústavní. Podle Maláčové je ale důvod kritiky jen osobní odpor Schillerové. Více o reformě reforem píše duo Hanka Mazancová a Michal Tomeš.

Husarský kousek by se, nebýt Deníku N, povedl naší vypečené vládě. Ta na konci února oznámila, že si každý bude muset vybrat, kde zákaz cestování mezi okresy stráví. A na stejném místě strávit další celé tři týdny. Člověk si tak musel vybrat, zda bude doma, nebo například na chatě. Později vláda přišla na to, že je takové nařízení nesmyslné, a z webu ho potichu stáhla. Píše o tom kolega Honza Moláček.

Nejen Česko, ale celý svět ještě před týdnem čekal na výsledek šetření evropské lékové agentury ohledně vakcíny od AstraZeneky. A dnes (18. 3. 2021) EMA přišla s jasným verdiktem: Vakcína, kterou stoplo několik evropských států, krevní sraženiny nezpůsobuje. Očkování může tedy pokračovat. A první statistiky mluví jasně: očkování v boji s pandemií opravdu pomáhá. Po dlouhé době je to tak první pozitivní zpráva. Více už v pravidelníku o koronavirových číslech Petra Koubského.

Zdroj: Notesy Deníku N

 

 

Jsem připraven mluvit o Evropské unii a jejích problémech, ale odmítám generalizovat. Protože v této soutěži je bohužel jedna země, která naprosto vyniká jako ten, kdo všechno prošustroval – a to je Česká republika. Zahraniční novináři se sem dokonce jezdí dívat, aby pochopili, jak jsme se dostali do té bídy, v které jsme.

Celý rozhovor Ondřeje Leinerta se senátorem Pavlem Fischerem
Do krize jsme se dostali kvůli Zemanovi a Babišovi, naskakují na dezinformace, říká Fischer
najdete v HN, 16. 3. 2021 ZDE.

 

V pondělí mělo v Ústeckém kraji konečně začít očkování v ordinacích praktiků. Jenže nedorazily slíbené vakcíny AstraZeneca. 26 vybraných praktiků, kteří chtěli vyočkovat kolem 2700 dávek vakcíny, tak čeká dál a spolu s nimi i jejich pacienti. Ústecký kraj je nejhorší v České republice co do počtu očkovacích dávek na počet obyvatel kraje…

Celý článek Roberta Maleckého
Smutná čísla Ústeckého kraje: v očkování je nejpomalejší v republice
na HlídacíPes.org, 15. 3. 2021 ZDE.

 

Celá poznámka Roberta Břešťana ze 16. 3. 2021 na HlídacíPes.org ZDE.

 

Důvod, proč se to děje zrovna teď, je jasný. ANO ztrácí voliče, podle průzkumů je pravděpodobné, že příští vládu sestaví opozice v čele s Piráty. To by znamenalo ztrátu moci nejen Andreje Babiše, ale i Miloše Zemana. Oba se proto snaží zachránit, co se dá. Je jim jasné, že v horké fázi kampaně potřebují mít na své straně klíčová média. Aktivizovali tudíž své lidi, aby zařídili odstranění ředitele ČT a otevřeli cestu k bleskové proměně televize ve vládně-hradní propagandistický kanál podle polského vzoru…
Celý komentář Petra Honzejka
Útok zemanovsko-babišovského světa na Českou televizi začal
ze 17. 3. 2021 v HN ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://archiv.ihned.cz/c7-66897490-mcrn6-629f47aaa96b1a5

Související:

Do finále volby Rady ČT postoupili hlavně kritici současného fungování televize

Související:

sledujete na DVTV, 19. 3. 2021
Chystá se ovládnutí ČT, jde o svobodu slova. Dvořák není politický lokaj, říká člen Rady ČT Šarapatka

 

Kabinet ponechá i po víkendu v platnosti opatření omezující pohyb mezi okresy. Umožní pobyt v přírodě a sport v rámci okresu, ne jen v obci jako dosud. Zpřísněná opatření platí v Česku od začátku března, ministři původně hovořili o tom, že budou účinná po tři týdny.

Celá zpráva ČTK 18. 3. 2021 na iRozhlas ZDE.

 


Vakcína proti covidu od společnosti AstraZeneca za sebou nemá nejlepší týden. I když ji Evropská léková agentura prohlásila za bezpečnou a některé země s ní po pauze vynucené pochybnostmi znovu začnou očkovat, stín nejistoty se jen tak nerozplyne. V Česku renomé AstraZeneky poškodila i zpráva o smrti učitelky na Slovensku, údajně právě po očkování. To, že se potvrdilo, že učitelku vakcína nezabila, už ale v českých médiích zapadlo
… celá informace Vojtěcha Bergera z 19. 3. 2021 na HlídacíPes.org: Slovenskou učitelku vakcína nezabila, média jen chtěla silný příběh. Jenže lidé teď odmítají očkování

 

 

… dobré čtení Názorů HN přeje Jan Kubita, redaktor HN

 

Předchozí v ON:

Minulý týden aneb listování novinami 8. – 14. 3. 2021: díry v rozpočtu a život v Agrofertlandu a Babišistánu. Speciál Zeman útočí

Související příspěvky