O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 5. do neděle 11. dubna 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.
Pandemie nemoci covid-19 na sebe vzala podobu zesilovače problémů, se kterými se Česko dlouhodobě potýká při nakládání s veřejnými penězi. Například za téměř polovinou nárůstu loňských výdajů státního rozpočtu stojí podle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly růst výdajů na provoz státu, sociální výdaje a další.
…
Protože se u nás vedení některých ministerstev mění jako ponožky, někoho možná už ani nepřekvapí, že máme opět nového (za poslední rok čtvrtého, ale kdo to počítá, že ano) ministra zdravotnictví. Bývalý šéf resortu Jan Blatný sice včera přes den ještě ani netušil, že dnes může být bez práce, ale premiér a prezident měli jiné plány – ministerstvo nově vede Petr Arenberger.
Víte, co je to Blatného paradox? Pokud ne, vysvětlí vám jej v komentáři kolega Honza Moláček: „Nic nemůže ilustrovat příčiny českého průšvihu názorněji než paradox, že ministr, který udělal řadu rozhodnutí špatných, musel nakonec skončit kvůli rozhodnutí naprosto správnému – neuhnout politickým tlakům a neumožnit hazard s neschválenou ruskou vakcínou.“
Redaktorské duo Iva Bezděková a Adéla Skoupá se pak v obsáhlém textu zase ohlíží za tím, jak Blatný provedl Česko nejhorší fází epidemie. Kde odmítl ustoupit a co mu vyčítal Babiš?
Před polednem se obměnila vláda, po poledni zase poslanci schválili nová pravidla voleb. Hlasy se budou přepočítávat ve dvou krocích, silnější strany budou i nadále zvýhodněny, menší subjekty ale dostanou více křesel než doposud, vysvětluje v článku Honza Tvrdoň. Pokud v tom máte tak trochu guláš, ale přece jen byste novému systému rádi porozuměli, kolegův text vás rozhodně nezklame.
A nevídané věci se dneska děly i na Kavčích horách – na jednání Rady České televize totiž radní Hana Lipovská dorazila s policejní ochranou. „Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby,“ uvedla později policie ke své přítomnosti ve veřejnoprávní televizi. Že by to ale zodpovědělo všechny otázky, které z toho pramení, to se říct rozhodně nedá
Koronavirová situace v Česku se nepopiratelně zlepšuje, nemocniční lůžka se uvolňují, reprodukční číslo klesá. ALE stále u nás umírá s nemocí covid-19 kolem sta lidí denně a uvolněná jsou lůžka hlavně díky/kvůli tomu, že na nich hodně lidí zemřelo. „Před tím nesmíme zavírat oči,“ píše v Týdnu s covidem Petr Koubský a na grafech ukazuje a vysvětluje neveselé důvody zlepšující se situace.
Předminulý ministr zdravotnictví a poradce prezidenta Zemana Roman Prymula radí skupině Agel. Ta se přitom nedávno ptala, zda by v Česku mohla distribuovat ruskou vakcínu Sputnik V. „Doufám, že ve střetu zájmů nejsem. S prezidentem jsem o Agelu nic neřešil. A něčím se živit musím,“ vysvětlil Prymula. Hrad už přitom Rusko informoval, že by se distribuce této očkovací látky ujala právě firma Avenier, která Agelu patří. Více o distribuci Sputniku píše Zdislava Pokorná a Lukáš Prchal.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil ostře zkritizoval přístup vlády a prezidenta v boji s pandemií. „Všechny prosím, máme po Velikonocích, Ježíš Kristus porazil smrt, prosím, zkusme porazit tu lež, nenávist, nectnost, udělejme to každý sám za sebe, a až to bude možné, tak společně,“ prohlásil neohroženě Vystrčil. Zároveň slíbil, že Senát zváží, zda do volební novely nevloží korespondenční hlasování pro Čechy v zahraničí, i když to Sněmovna odmítla.
Dukovanský tendr se komplikuje, temelínský skončil neúspěchem. Postup vlády při tendru na Dukovany nyní kritizuje někdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Míl. „Uvažovaných šest měsíců na předložení nabídek je fatálně málo. Když je příliš krátký čas na stavební zakázku, většinou to vzbuzuje dojem, že je to pro někoho předurčeno. Šest měsíců pro předložení závazné nabídky pro jadernou elektrárnu je něco tak naprosto divného, že to vyvolává víc než jen běžné otazníky,“ říká v rozhovoru s Honzou Moláčkem.
Deníku N se podařilo (alespoň částečně) prolomit hradbu mlčení podivného ruského Fondu přímých investic. Alexej Urazovov, pán odpovědný za komunikaci (!) fondu, totiž nekomunikoval ani po mnoha telefonátech a e-mailech. Že o fondu slyšíte poprvé? Nejste sami. Uskupení ale zastává v dnešní době důležitou roli: skrz něj evropské státy domlouvají dodávky vakcíny Sputnik V. Jednal například i se slovenským expremiérem Matovičem, který nechal vakcínu na Slovensko dovézt. Vše je teď ale jinak: vakcína dovezená na Slovensko je například jiná vakcína, než jakou dalo Rusko ke schválení Evropské unii (což neopomněl velmi kreativně glosovat hradní mluvčí Ovčáček). Výše zmíněný fond navíc Slovensko požádal, aby doručené vakcíny vrátilo, protože nedodrželo podmínky smlouvy.
Jestli je tedy Sputnik bezpečný, rozhodne za Slováky Maďarsko. Způsob informování ruské strany o vakcíně je však i tam přinejmenším enigmatický. Petra Procházková, která komunikaci s tímto obskurním fondem měla na starost, o svém bádání mluvila i v dnešním podcastu Studio N.
Vakcína Sputnik stála slovenského premiéra Matoviče místo, protože ji objednal.
Českého ministra Blatného stála místo proto, že vakcínu objednat odmítl.
Další zpráva, kterou bych chtěl vyzdvihnout, pochází také ze Slovenska. Nově objevená evidenční karta, kterou dostal do rukou krajský soud v Bratislavě, může zamávat i nadcházejícími volbami v České republice. O objevu informovaly Seznam Zprávy. Materiál identifikuje Babiše jako agenta Bureše černé na bílém. Ten se podle materiálu navíc připojil k tajné policii zcela dobrovolně. A jak podotýká výzkumník Jergoš Sivoš, je prakticky nemožné, aby si spolupráci StB jen vymyslela. Rozhovor přinesl kolega Jan Wirnitzer.
Zdroj: Notesy Deníku N
…
Nenechte si ujít seriál Janka Kroupy a Ondřeje Koutníka od 6. 4. 2021:
Skutečný svět vládního šéfposlance: Faltýnka odhaluje jeho vlastní „diář“
Z „diáře“ šéfposlance: Do boje o reklamu povolal Faltýnek Švachulu
Faltýnkův diář: „Krnáčová je neřízená střela. Paktuje se s Křetínským.“
„Pověřilo mě předsednictvo ANO,“ hájí své kroky v obchodních věcech Faltýnek
pokračování causy na iRozhlas, 8. 4. 2021:
Faltýnkův diář zkoumá Národní centrála proti organizovanému zločinu. ‚Měl by rezignovat,‘ řekl Fiala
ZDE.
Související:
„To, co se stalo, by sice zlomilo vaz kdekomu dalšímu v kdejaké politické straně. Ale na Jaroslava Faltýnka to stačit nemusí.“ A dále: „Nesmíme podcenit to, že Jaroslav Faltýnek je velmi blízko Andreji Babišovi celou řadu let. Už z té předpolitické doby. A že se dost možná vzájemně drží v šachu. Tím, co na sebe vědí.“
textem a obrazem v Terénu Kristiny Cirokové: Ve stopách střetu zájmů Jaroslava Faltýnka, na Seznam Zprávy, 9. 4. 2021 ZDE.
…
ANALÝZA. Pět let uplynulo od chvíle, kdy Česko velkolepě přivítalo na oficiální návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Evropskou třídu vedoucí od letiště lemovaly oslavné nápisy a vlajky, čínské bojůvky se za přihlížení české policie praly s lidmi poukazujícími na to, že čínský režim porušuje lidská práva. Politici a byznysmeni se radovali z toho, jak do tuzemské ekonomiky potečou miliardy a jak zde budou čínské firmy ve velkém investovat. Dopadlo to úplně jinak.
Robert Břešťan na HlídacíPes.org, 6. 4. 2021 ZDE.
…
„Když minulý týden dorazily do Česka zprávy o smrti Petra Kellnera, šel jsem v archivu najisto. Nebo skoro najisto… v článku šlo o PPF a její podivné zacházení s podnikem, který měl v názvu něco kolem montáží… Archiv sahá naštěstí až do 90. let, takže článek s názvem Ni zisk, ni slávu z června 1997 vyskočil na první pokus…
Tehdejší ekonomičtí redaktoři Respektu Mojmír Hampl a Jan Macháček v něm popisují příběh podniku Telekomunikační montáže Praha. Když ho skupina PPF ovládla, přiměla ho ke koupi podílu v jednom z kuponových fondů. Cílem – jak manažer PPF v textu bezelstně přiznává – bylo získat na valné hromadě fondu dost hlasů k přeměně na takzvaný holding. Šlo o oblíbenou kličku, jak se vymanit z už tak chabé státní regulace a zamést s drobnými podílníky. Akce se povedla, fond skončil pod kontrolou PPF. Z minoritních podílníků se v holdingu stala stafáž a v montážním podniku zbyla ztráta sto milionů korun…
O Kellnerově devadesátkovém odkazu je i velká část obálkového tématu Respektu,.. anebo u nás na webu. Pro předplatitele tam jsou všechny papírové články, včetně článku o montážích nebo povedeného Kellnerova portrétu od Tomáše Němečka z roku 2004, který nám při psaní hodně pomohl.
Z textů, které o Petru Kellnerovi vyšly minulý týden, stojí myslím za řeč hlavně tyto tři:
– nápaditě pojatá glosa našeho kolegy Jiřího Soboty Příliš tajemný Petr Kellner
– rozhovor portálu Alarm s novinářem Vojtěchem Boháčem, který o Petru Kellnerovi chystá knihu a o jeho začátcích zjevně ví víc, než bylo dosud známo
– a rozhovor Hospodářských novin s Richardem Benýškem, který sám sebe líčí jako blízkého Kellnerova spolupracovníka najímaného na nepříjemné práce typu vymáhání dluhů a „přivádění lidi k rozumu“. Olomoucký podnikatel se zálibou v boxu hned v úvodu interview dobře vystihl, proč je dobré se v odkazu Petra Kellnera vyznat. „Byl v řadě věcí, které se v této zemi dějí, nebo naopak nenastaly, jazýčkem na vahách. Ten volný prostor bude chtít někdo obsadit.“
Ze Vzkazu z Respektu Jiřího Nádoby, 7. 4. 2021
…
… Epidemie nám ukázala nejen to, že současná vláda tragicky selhala, má horší výsledky než všechny vlády předešlé a pokouší se za cenu zadlužení budoucnosti nakoupit setrvání u moci. Ale i to, že jsme po třiceti letech od revoluce společnými silami „vybudovali“ stát, který nefunguje.
Až odejde epidemie a s ní současná vláda, bylo by dobré se konečně podívat na stát nikoli jako na zdroj benefitů pro ty, již jsou zrovna u moci, ale jako na službu občanům – jako svého druhu vzájemnou pojišťovnu. Tedy udělat inventuru nejen krizového řízení, ale komplexně státních služeb a institucí…
celý komentář Petra Honzejka
Covid demaskoval český stát. Pro většinu lidí to není služba, ale buzerující nepřítel
v HN, 6. 4. 2021 ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://archiv.ihned.cz/c7-66905480-mcrn6-28a2e6d8432168a
Související:
Zpráva kontrolního úřadu: Téměř polovina navýšení výdajů státního rozpočtu nesouvisela s pandemií
…
„Nechápu, proč by měla Česká republika dělat klinickou studii pro něco, co není naše a co navíc spadá do kategorie imunobiologických preparátů pro humánní použití s legislativní kompetencí Evropské unie. Je to jen způsob, jak to obejít. Osobně se domnívám, že je to celé jen rafinovaný politický manévr a tlak na SÚKL, jak sem za každou cenu Sputnik dostat,“ uvedl pro Seznam Zprávy Libor Grubhoffer, biochemik, molekulární biolog a ředitel Biologického centra Akademie věd ČR.
Celý článek Daniely Přádové
Testování Sputniku v Česku nedává smysl, je to manévr, míní odborníci
najdete na Seznam Zprávy, 9. 4. 2021 ZDE.
…
9. 4. 2021 ZDE.
…
„Kdo má rád Babiše, volí ANO, a kdo ho nemá rád, nemá důvod volit nás, protože ho držíme u moci.“
Delegáti sjezdu ČSSD… předsedou zvolili znovu Jana Hamáčka. Politika, který dovedl stranu do historicky nejhoršího svrabu, kdy druhdy nejsilnější politické straně vážně hrozí, že se nedostane do Poslanecké sněmovny. Hamáček konstatoval vlastně toto: Před dvěma lety jsem sliboval, že budeme mít deset procent, nepovedlo se mi to, a tak mě zvolte znovu. Stalo se. Sjezd usoudil, že strana nikoho lepšího nemá, a tak se pojede dál… celý komentář Petra Honzejka v HN, 9. 4. 2021 ZDE.
…
Slovenský Ústav paměti národa nalezl v archivech statistickou kartu, kterou Státní bezpečnost zavedla pro Andreje Babiše jako svého agenta. Informuje o tom server Seznam Zprávy. Dokument, který má dokazovat Babišovu vědomou spolupráci s tajnou policí, již ústav předal bratislavskému krajskému soudu.
DOPORUČUJEME na iRozhlas, 9. 4.2021:
‚Získán na podkladě dobrovolnosti‘. Slovenští historici nalezli v archivech Babišovu kartu z StB
…
Přepis podcastu ZDE.
Předchozí v ON: