A existují věci, na něž by si měla dávat pozor kompetentní vláda. Není jich málo ani v běžných, relativně klidných vodách. Ovšem když se ty vody rozbouří, není marné vědět, že:
– recitovat úředničinu
– zlehčovat situaci
– plést se do vlastních slov a chaoticky tweetovat
– scházet se na Hradě
– mlžit kolem svých chyb
– a hlavně lhát
znamená, že jako vláda nevíte, co děláte. A že jste se provinili šířením epidemie – pakliže ne koronaviru, tak nedůvěry určitě. Je to přenos komunitní a sledovat ho je asi tak příjemné jako převalovat se na fakírově ostnaté posteli. Ten pocit výstižně shrnuje komentář Jana Wirnitzera, do jehož titulku si vypůjčil jedno z premiérových pozoruhodných prohlášení: „Covid pravděpodobně urychluje život.“ Trasujeme zmatené věty, které šíří epidemii nedůvěry.
„Doposud nezveřejněné statistické údaje o pacientech s covidem nabourávají představu, že lidé umírají po dlouhé době strávené v nemocnici a napojeni na přístrojích. Nejvíce jich zemře do týdne, aniž by při jejich léčbě bylo podpůrných přístrojů využito. Mnozí se do zdravotnických zařízení ani nedostanou.“ Výmluvnou audioreportáž z českých nemocnic vám v doprovodu Adély Skoupé a Filipa Titlbacha nabízí dnešní Studio N.
Jak (mimo jiné) stojí v komentáři Jána Simkaniče: „Chtít po vládě v tuto chvíli demisi by byl logický krok. Se zatvrzelým prezidentem, který v péči ošetřovatelů a v izolaci lánského zámku lidem postiženým krizí přeje krach, by to však stejně nic nepřineslo.“ Neboť prezident tento týden prolomil své stále typičtější mlčení a jeho osvědčená kombinace bodrosti a tupení druhých opět přinesla ovoce… „Zklamal jsi mě, Miloši,“ píše dopálený bard Daniel Hůlka ve svém otevřeném dopisu hlavě státu, s níž byl ještě donedávna jedna ruka. To ale bylo ještě předtím, než Hůlku (jako mnoho jiných, což dokládá pohled do diskuse pod dopisem) konsternovaly Zemanovy věty o hladovějících umělcích a očistném krachu neschopných podnikatelů. Popuzený Hůlka Zemana častuje nelichotivými přívlastky a zavazuje se, že 28. října vyrazí na Hrad, aby tam „milému Milošovi“ vrátil do rukou státní vyznamenání, sic by se za sebe musel stydět. Co na to Hrad, zjišťoval Prokop Vodrážka.
Německý zpravodaj Pavel Polák srovnává český a německý přístup k řešení koronavirové krize: improvizace za pochodu a donebevolající až trestuhodná neschopnost plánovat vs. více plánů nebo rozhodnutí o posílení hygienických stanic zkraje léta. Co platí pro jakou zemi, asi nebude těžké uhodnout. „S geografickým odstupem a také se zkušeností jiného stylu vládnutí mi česká záliba v improvizaci připadá přehnaná, dokonce až zvrácená. V době koronavirové pandemie navíc i životu nebezpečná,“ hodnotí Polák ve svém komentáři.
Vláda ale nyní přece jen s nějakým scénářem vývoje epidemie pracuje. Dokonce se třemi. Jenže i ten nejoptimističtější z nich znamená, že Česko překročí dostupnou kapacitu v nemocnicích. A nejhůře by mohlo být v Praze, ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. O těch horších a i úplně nejhorších predikcích se dočtete v článku Hanky Mazancové a Jana Tvrdoně.
Komunisté přišli s požadavkem, aby se armádě sebralo deset miliard korun. Je to takové tradiční: přijde krize a berou se peníze armádě. Je ovšem paradoxní, že se tak děje v době, kdy vojáci pomáhají se zvládáním covidové pandemie. Honza Wirnitzer se na požadavek KSČM podíval blíže. A jak píše ve své analýze, je to větší hra, ve které nejde o nic jiného než o velkou politiku, kde je v centru dění premiér Babiš.
Vláda rozhodla, že vlajkovou loď hnutí ANO, tedy EET, tak trochu potopí. Kabinet totiž schválil, že start celého EET se nově odloží až do roku 2023. Tak uvidíme po volbách.
Výběr z Notesů DeníkuN
Náhledový obrázek: ilustrační
Přes 14 milionů korun během pouhých 16 hodin věnovali Češi letos v dubnu na výrobu unikátního plicního ventilátoru CoroVent pro boj s koronavirem.
Jenže přístroje, které vyvinuli vědci Českého vysokého učení technického a smontovala je třebíčská firma MICo, již půl roku stojí ve skladech. Stát o jejich převzetí neměl zájem.
Až nyní by se ze skladů mohly dostat ke zdravotníkům. Od středy si je mohou od ČVUT objednávat tuzemské nemocnice. Dohodli se na tom ministerstvo zdravotnictví s rektorem školy Vojtěchem Petráčkem. „Už se ozvalo pět nemocnic s požadavkem na několik desítek kusů,“ popisuje zájem Petráček. Peníze ze sbírky stačily na 182 přístrojů. Pokud objednávek bude víc, tak škola podle Roubíka začne jednat s firmou MICo o obnovení výroby a také na ně shánět peníze.
Celý článek Marka Pokorného
Půl roku čekání. Plicní ventilátory z ČVUT získají povolení, slíbil Prymula
v HN, 15.10.2020 ZDE.
Úterní (13.10. 2020) projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) rezonuje Českem. Chválí ho příznivci i kritici novopečeného ministra. Kdo je jeho autorem? Ve vlastnostech dokumentu s přepisem, který přišel do redakcí českých médií, je uvedeno jméno marketingového gurua hnutí ANO Marka Prchala. „Autor nejsem,“ reagoval na otázky serveru iROZHLAS.cz. Proč ale nese soubor jeho elektronickou stopu?
… Elektronická stopa však není osamocená. Například expert na politický marketing z Masarykovy univerzity Miloš Gregor má za to, že rukopis je nezaměnitelný. „Podle obsahu a stylu je patrné, že projev psala ta samá osoba, co je píše Babišovi. Jen Prymula umí o něco lépe číst než Babiš,“ soudí…
S hledáním autora proslovu nepomohla ani mluvčí vlády Jana Adamcová. „To fakt nevím. Neumím vám to říct,“ odpověděla.
Celé pátrání Martina Štorkána
Autor Marek Prchal, hlásí dokument s projevem Prymuly. ‚Já to nebyl,‘ tvrdí ale marketingový guru ANO
na iRozhlas, 15. 10. 2020 ZDE.
Z mnoha regionů přicházejí zprávy o přeplněných testovacích místech, kde lidé na stěr čekají i několik dnů. Sami provozovatelé laboratoří naopak říkají, že kapacitu zdaleka nemají vyčerpanou. Kde se systém zadrhnul? Jaké možnosti testování se v Česku nabízejí? A jak zásadní je funkční systém pro zvládnutí současného náporu druhé vlny pandemie?
Podcast Vinohradská 12 z 13. 10. 2020 ZDE.
Předchozí v ON: