Mantinely demokracie. Připojte se k výzvě

„Seznam 19 mantinelů demokracie sepsali například bývalý premiér Petr Pithart, uznávaný právník Karel Eliáš, ústavní expert Marek Antoš, sociolog Lukáš Linek nebo ekonom Edvard Outrata.

„Každá moc má vždycky tendenci rozpínat se za vytyčené hranice. Hrozba rozpínání moci se v osobě předsedy vlády už nějaký čas ohlašuje jako to, co by mělo být: zrušení či omezení Senátu, likvidace územní samosprávy, zjednodušení jednacího řádu Sněmovny i vlády,” říká o svých motivech pro přesné vytyčení mantinelů Petr Pithart.

Celý text výzvy, body odpovědného vládnutí, signatáře výzvy
a možnost připojit svůj podpis najdete ZDE.

Mezi pravidly je na prvním místě, že vláda nebude zasahovat do nezávislého vyšetřování trestních kauz. Dále třeba, že ministři nebudou ovlivňovat nestrannost Finanční správy či bez závažných důvodů odvolávat Nejvyššího státního zástupce. Vláda bez důvěry by podle vytyčených hranic měla vládnout jen nezbytně dlouhou dobu. A také nezasahovat do nezávislosti veřejnoprávních médií…

Záměr podpořil i ředitel ČT Petr Dvořák…Připojil se také i šéf Nejvyššího kontrolního Miroslav Kala, který dohlíží na hospodaření státu…Výzvu podpořilo několik známých osobností – třeba teolog Tomáš Halík, herec Tomáš Hanák nebo astronom a fyzik Jiří Grygar. „Sdílím obavu tvůrců výzvy, že Česko se po volbách do Sněmovny může sesunout po šikmé ploše do totalitní minulosti,” uvádí Grygar…

V příštích týdnech plánují zástupci Rekonstrukce státu obejít členy vlády, poslance a senátory s žádostí o podpis výzvy.

„Vládnoucí strany se střídají, ale pravidla zajišťující svobodu a demokracii musí přetrvat. Čím přesněji a věcněji vytyčíme mantinely pro politickou hru, tím se aktuální politická situace rychleji vyjasní a uklidní,“ říká iniciátor vzniku Mantinelů demokracie garant Rekonstrukce státu Pavel Franc. Zdroj: iDnes 16.1.2018, celý článek zde.

 

„…Z úst mnoha respektovaných odborníků zaznívá v současnosti obava, že v České republice hrozí narušení demokratických principů. Častěji než kdykoli dřív tato varování vyslovují i zástupci politických stran ve Sněmovně. Tyto hlasy vnímáme se znepokojením, jelikož v případě, že by se zmiňované hrozby naplnily, přišly by vniveč mnohé pozitivní posuny v oblasti posílení demokracie, dobré správy, transparentnosti a boje proti korupci, kterých se v posledních letech pod tlakem občanské společnosti podařilo dosáhnout.

Vzhledem k tomu považujeme za důležité konkretizovat možné hrozby a vymezit mantinely, které by odpovědná demokratická vláda měla ctít, aby bylo zaručeno materiální dodržování Ústavy České republiky a nedošlo k ohrožení demokracie. Na podnět platformy Rekonstrukce státu jsme se proto zapojili do odborné debaty a pokusili se tyto principy zformulovat…“

Celý text výzvy, body odpovědného vládnutí, signatáře výzvy
a možnost připojit svůj podpis najdete
ZDE.

 

Zdroj: Mantinely demokracie – Rekonstrukce státu
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související příspěvky