Máme informace, máme techniku a víme, co (ne)máme dělat. Chybí nám ale hluboké vědomí odpovědnosti za svět

Žijeme uprostřed klimatické změny, jejíž důsledky jsou ničivé. V naší zemi devětkrát narostl počet dnů, kdy teplota stoupne nad 35 °C, oproti letům 1961 až 1990. Server Fakta o klimatu píše, že děsivá horka v Severní Americe a Evropě by byla bez změny klimatu prakticky nemožná, „vedro v Číně je dnes v důsledku oteplování nejméně 50krát pravděpodobnější“.

Zdaleka nejsme na konci oteplování. Časopis Nature zveřejnil text, který popisuje, jak se mění Atlantická meridionální cirkulace (AMOC), dokonce predikuje, že by se pohyb oceánských proudů mohl mezi lety 2025 a koncem století zcela zhroutit. Dál popisuje, že AMOC je momentálně nejslabší za posledních 1600 let. Zastavení oceánských proudů, kam patří i nám známý Golfský proud, by na svět tvrdě dopadlo. V Česku bychom zažívali zimy jako v době ledové, jinde by zas zřejmě ochably monzunové deště a se vší pravděpodobností by kvůli neúrodě vypukl hladomor. Ten by vyhnal lidi z domovů, národy by se musely stěhovat, svět by postihla mamutí migrace.

Špatných zpráv o klimatu je mnoho, působí děsivě, nedivím se, že dnes mladé lidi trápí nejistota, úzkosti a deprese. Jejich výhled není vůbec, ale vůbec růžový, nebo spíš není vůbec zelený, nýbrž vyprahlý a spálený. Zesměšňována je Greta Thunbergová, lidé se cítí popuzeně, když se různé skupiny jako u nás Poslední generace snaží změnit naše návyky, ale změnit je musíme. Přítomný čas je na místě, nestačí říct, že „budeme muset změnit“, už dnes je pozdě.

Evropská unie sestavila celý systém plánů, Green Deal, našimi politiky tak často a zuřivě napadaný. V Evropském parlamentu nedávno prošel zákon o obnově přírody, i když se ho snažili blokovat evropští lidovci a krajní pravice. Jde v něm o záchranu člověkem poničené přírody a ekosystémů, jde v něm o návrat pokud možno do původního stavu.

Přitom se už nemůžeme vymlouvat na neznalost, že jsme nevěděli, co se děje. Máme k dispozici celou škálu vědeckých zpráv a poznatků o klimatické změně a především o jejích následcích. Disponujeme dnes technickými možnostmi, víme, co dělat, abychom do atmosféry vypouštěli nejprve méně skleníkových plynů, postupně pak žádné. Co nám tedy vlastně chybí?

Celý komentář Martina Fendrycha z 1. 8. 2023 najdete na Aktuálně.cz:
Skleníkové plyny působí vedra a požáry. Ničí náš svět. Ještě však máme čas něco dělat
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Sledujte články pod štítkem Voda-klima-krajina v Otevřených novinách.

 

Související v ON:

Českou politiku budoucnost nezajímá. Starost „o děti“ jsou jen kecy

Související příspěvky

2 komentáře

  • Pokud má někdo potřebu lhát, měl by to dělat tak, aby to nebylo tolik průhledné. Kolik bylo letos skutečně tropických dní? Zatím necelé 3týdny, jinak je pořád zima a prší. S vodou to také není nijak špatné. V průběhu těch veder …naštěstí… se mi pokazil pirát ve studni a když jsem tam spustil třímetrový žebřík, z vody koukalo necelého půl metru. Sám jsem byl překvapený, jak je ta studna hluboká :-)
    Chápu že lidem v centru se to může jevit jinak. Když jsem jednou ráno, v čase těch veder, přecházel chvíli po rozednění z Masaryčky na Hlavák, zdi domů v Hybernské a Opletalově sálaly ještě horkem z předchozího dne. To je ale betonovo-asfaltová džungle, kde je tento stav normální a pokud nějaký demagog …podotýkám že zcela záměrně… zneužívá lokálního přehřívání k tomu aby plašil lidi a donutil je k placení nesmyslných daní, což by nebylo to nejhorší. Mnohem horší je fakt, že se v rámci jakého green-dealu zavádějí věci, které přírodu devastují násobně rychleji. Před časem jsem spočítal, že moje stará Zafira, má poloviční CO2 emise na kilometr, v porovnání s Teslou S.
    Další zločin na naší planetě je dovážení LNG z opačné strany zeměkoule v tankerech, místo potrubní přepravy, ale to ještě není tak strašné, protože moderní LNG tankery mají spalovací turbíny poháněné metanem. U náhrady přepravy ropy tankery, místo ropovod, je situace násobně horší. Ty totiž spalují nejtěžší ropné frakce, nazývané „mazut“.
    Takto by bylo možné vyjmenovávat další a další zločiny, které pácháme na naší planetě, z rozhodnutí jakýchsi politiků, což by nebylo až tak špatné, protože politiky jsme schopni ve volbách vyměnit, stačilo by jen demaskovat jejich lži, maskované za „zelenou“ politiku, ale horší je, že se tato agenda přenáší, formou různých nařízení, do pravomoce úředníků, kteří voleni nejsou a není snadné je volat k zodpovědnosti.