Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Lidstvo má „příručku pro přežití“. Aby fungovala, vyžaduje vášeň, odvahu, touhu a – vytrvalou aktivitu každého z nás. Jinak jsme ztraceni

Mezivládní panel Organizace spojených národů pro změnu klimatu v pondělí (20. 3. 2023) nepředstavil nic menšího než příručku pro přežití lidstva. Tak ji sám nazval. Lidstvo, pokud informaci v médiích zaznamenalo, na ni odpovědělo hlavně zdvořilým nezájmem.

„Lidstvem“ protentokrát nazvěme tu jeho bohatší a najedenější většinu, které civilizační pokrok zvýšil životní úroveň nejvíc a která se tím pádem má nejvíc z čeho uskromňovat.

Takže když generální tajemník OSN a špičky světové vědy praví, že „klimatická bomba tiká“, „lidstvo se pohybuje na tenkém ledě“ a „má ke změně poslední příležitost“, oslovují tím právě nás. A nepohnul se ani lísteček. Nebo jste si cestou do práce něčeho všimli? Řeší to snad lidé po hospodách?

Problém je v tom, že příručka pro přežití lidstva je… příručka. Je to výtažek z rozumu.
A ten sám lidstvo k nějaké rozhodující činnosti ve jménu jeho záchrany nedokope. Rozumem jsme se, připadá nám, vyšvihli tam, kde jsme (t. č. zdravíme umělou inteligenci). Tudíž homo sapiens předpokládá, že „rozum“ vždycky „vymyslí“ nějakou „příručku“, podle které se pojede dál.

Představa konce je nepřípustná, nejsme jí schopni.

Situace se nakrátko, ale vážně jen na chvíli, změnila na začátku pandemie. Úzkost a obavy z budoucnosti tu a tam doprovázely úvahy, zda nesledujeme „náraz do zdi“ a pobídku přírody, abychom s tím, co s ní i sebou samými na její účet provozujeme, něco udělali.

Zpětně to působí jako takové sebezpytující okénko, které jsme, jakmile se pokrok a konzum mohly vrátit do svých kolejí, zase s úlevou přibouchli. Jak velel rozum.

… Úspěšné i zkrachovalé příběhy materiálního sebeomezování dokazují, že „příručky pro přežití“ naprosto nestačí používat jen rozumem. Nemohou fungovat (a pokud ano, tak dočasně, jako topení o stupeň stažené kvůli drahotě), aniž se do návodu postaveném na faktech přimíchá neměřitelná součást existence – vášeň, strach, odvaha, radost, touha…

„Lidstvo zřejmě nelze zachránit skrze jeho vlastní vůli, protože k záchraně života na planetě prostě člověk není geneticky naplánován ani „vychovatelný“. – filozof Milan Machovec.

… celý text Jana Lipolda z 21. 3. 2023 najdete na SeznamZprávy.cz
Komentář: Proč příručka pro přežití lidstva nefunguje
Náhledový obrázek: ilustrační


Související podcast Marie Bastlové:

Expert popisuje, jak oteplování změní život v Česku

Související:
Část Čechů věří, že se jich klimatická krize nedotkne. Naše peněženky ji ale pocítí, říká sociolog

 

Sledujte rubriku Udržitelnost v Otevřených novinách!

 

Související:

Mirek Topolánek je lobbista fosilního průmyslu. Může s tímto pravdivým označením, které vůči němu použil v nedělních Otázkách Václava Moravce europoslanec Marcel Kolaja (Piráti), nesouhlasit. Může vůči tomu dokonce protestovat, a to i s podporou českého pravicového Twitteru roztleskávaného lidmi z médií Daniela Křetínského. To je ale asi tak vše, co proti tomu může dělat.

Doporučujeme text Radka Kubaly v Deníku Referendum, 21. 3. 2023:
Topolánek je lobbista fosilního průmyslu. Je chybou České televize, že ho zve

Související příspěvky