V říjnu 2019 vyšla finální zpráva o kvalitě ovzduší v roce 2018 v ČR. Úsek kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejňuje publikaci ,,Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2018″, kde hodnocení vychází z verifikovaných dat.
Elektronicky na portále ČHMÚ ZDE.
V pdf: TZ_Rocenka_KO_2018
Související:
Česká Akademie věd nechala na 200 místech v devíti krajských městech České republiky provést orientační měření znečištění ovzduší oxidem dusičitým.
Nejhůře dopadla Praha, kde byla míra znečištění naměřena nejvyšší. Vědci ovšem měli v Praze k dispozici také největší počet samplerů, tedy přístrojů měřících míru zněčištění.
Hodnoty přes 50 mikrogramů na metr krychlový naměřili vědci dále v Brně, Ostravě a Plzni.
Naopak Ústí nad Labem, které mělo dříve problémy s překračováním limitní hodnoty, se v posledních letech drží pod průměrnou roční hranicí.
Lépe je na tom oproti minulosti i Ostrava.
Výsledky měření podle odborníků z Akademie věd naznačují, že se problém zřejmě týká mnohem více lokalit, než se doposud předpokládalo na základě stávající sítě monitorovacích stanic.
Zdroj: Seznam Zprávy 10.7.2019 ZDE.
Související:
„Dýchání znečištěného vzduchu ničí paměť, mozek předčasně stárne“ ZDE, zdroj: Novinky.cz, 1.11.2019
„Za hloupnutí lidí může také dýchání špinavého vzduchu“ ZDE, zdroj: Obnovitelně.cz, 15.9.2018
Náhledový obrázek: ilustrační
Související – hloupnutí nejen ze vzduchu:
„Dopamin za lajk. Sociální sítě jsou komerční veletrh a roste kvůli nim úzkost i deprese, říká neurolog“ ZDE, zdroj: iRozhlas, 21.4.2019