V sobotu 28. března od 10 do 16 hodin budou při příležitosti zahájení letní turistické sezóny zdarma otevřeny nejvýznamnější objekty Pražského hradu (interiér sv. Víta; Vladislavský sál; Zlatá ulička; Daliborka a další a další… včetně zahrad). Od 10 h se u brány Gigantů sejdou 3 panovníci: Karel IV. s chotí; Rudolf II. se sestřičkou a Marie Terezie obklopena svými 16 dětmi – a to všechno mezi rytíři, fotografy, filmem, stovkou vojáků Hradní stráže a třeba i vámi…
Do 2. dubna je v Galerii Vysočanské radnice (nádavkem i se stálou a zajímavou výstavou o historické Praze 9) otevřena Velikonoční výstava -Včera a dnes.
Už jen do 4.4. je ve Faustově domě na Karláku (od 9-18) otevřena tradiční Jarní skalničkářská výstava – lomikamenů a cibulovin a do 19. 4. probíhá v Přerově nad Labem tradiční velikonoční výstava Jaro na vsi.
Do 7. dubna v Artinbox Gallery – Perlovka 370 (Dům v Kisně) vystavuje Helena Lukasová fotografie Z cesty – poetické fotky z Prahy a ze světa.
Od 4. 4. do 10. 5. bude ve Fata Morgáně trojské Botanické zahrady otevřena výstava Motýli – kouzlo proměny, kteréžto téma bude korespondovat s tématem naší výstavy o motýlech v Újezdském muzeu (4. 6. – 30.6. Křídla motýlí – výtvarná a literární soutěž dětí). Třeba by se tady našla inspirace.
V Klášteře sv. Anežky České, jehož návštěva je sama o sobě dostatečně inspirativní, je už/ až do 27. 9. instalována výstava Tajemné dálky/ Symbolismus v českých zemích – ten byl v českém prostředí prvním uměleckým směrem, jímž jsme vstoupili samostatně do evropské kultury. K vidění jsou i exponáty ze zahraničí.
V Galerii Obecní dům je dlouhodobě otevřena nová výstava Secese – vitální umění.
Na Mariánském náměstí, v Klementinu, je instalována expozice věnovaná novodobým přestavbám zdejšího areálu, přičemž samotný zpřístupněný interiér stojí za viděnou.
Nakladatelství Academia nedávno vydalo mimořádnou publikaci pánů Mikuláše a Šturma Divoká příroda Prahy a blízkého okolí – zasvěcené a mnohdy překvapivé povídání o přírodě kolem nás o níž se nikdo nestará a tudíž ji málo kdo zná a skoro ani nikdo nemá rád (nám nejblíže – zanedbané přírodní okolí Černého Mostu).
V sobotu na ČT 1 ve 21.40 doporučuji česko-finský film Klauni (mimo jiné s pány O. Kaisrem, J. Lábusem a Didier Flamandem (ten má za sebou více než 100 filmů, proslavil se i jako spisovatel, byl nominován na Oscara a vyhrál Césara za nejlepší krátký film).
Před Klauny dávají od 20h na Dvojce páně Bondarčukův přepis Vojny a míru – předposlední část, tentokráte budeme hlavně bojovat – jestli se nepletu.
Na co nezapomenout Áá: – http://kcnovabeseda.cz/program, kde bych určitě vypíchl film Cesta ven, jedná se však až o duben (7.), jenže lístky je možno objednávat hned – jestli ještě budou.
Kulturní mozaiku pro nás dnes připravil Petr Mach.