Úvodní stránka 30 NÁZOR 30 Kultura souvisí s péčí a vkus je jednou z důležitých politických schopností

Kultura souvisí s péčí a vkus je jednou z důležitých politických schopností

Politická kultura a krize důvěry
Karel Hvížďala

„Jestliže jsem snad dnes náhodou zapomněl někoho z přítomných urazit, ať mi to, prosím, odpustí,“ s těmito slovy se prý ve Vídni ve své oblíbené restauraci loučil večer co večer skladatel Johannes Brahms se svými kumpány.

Podobně by bez té ironické dikce mohla tato věta stát za proslovy některých našich politiků z minulé vlády, včetně dosluhujícího prezidenta.

Na citovanou větu jsem si vzpomněl, když jsem v minulých dnech slyšel projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila a premiéra Petra Fialy, právě proto, že se lišili politickou kulturou, o které někteří z výše zmíněných politiků tvrdili, že nevědí co to je. A to přesto, že právě způsob vedení a vyjednávání každého konfliktu, kterých jsme zažili v minulosti tolik, je dle sociologů jedním z nejvýraznějších projevů politické kultury.

Abychom však toto pochopili, musíme vědět, že kultura a umění není totéž, protože umění má jen symbolický význam.

Samo slovo kultura má římský původ: je odvozeno od colere, což v překladu znamená: pěstovat, obydlovat, starat se, hlídat a chránit. Souvisí tedy primárně se stykem člověka s přírodou a s jinými bytostmi, s kultivací a péčí, která činí z našeho okolí vhodné místo k lidskému obývání a bytí. A je naopak v rozporu s jakoukoliv snahou o opanování jak přírody, tak druhých lidí.

Hannah Arendtová říká: Kultura označuje kult bohů a péči o to, co jim vlastně náleží.

První použil toto slovo pro záležitosti ducha zřejmě Cicero, když hovořil o ecolere animum, o pěstování ducha či o cultura animi, o kultuře ducha.

Jinými slovy kulturou rozumíme od nepaměti civilizacemi předepsaný postoj k přírodě a k lidem, nebo jak dnes říkáme ke způsobu spravování věcí veřejných, tedy ke způsobům jakými se projevuje politika. Proto správnost každého záměru má striktně politický význam a i vkus je jednou z důležitých politických schopností.

Zdroj: Aktuálně.cz, 13. 1. 2022
https://blog.aktualne.cz/blogy/karel-hvizdala.php

Náhledový obrázek: Sochy Ctností od Matyáše Bernarda Brauna na zámku Kuks, autor Martin Vorel, Libreshot

 

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

rozpočet

Schodek 300 miliard si náš stát nemůže dlouhodobě dovolit a my to vršíme už několik let za sebou

Odpovědný rozpočet – tvrdí vláda. Sliby chyby – kritizuje opozice. Jak je to ve skutečnosti? Co si představit pod schodkem 295 miliard korun? Nemá se víc šetřit? Anebo naopak rozdávat? ...