Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Kotva a Máj slaví narozeniny

Kotva a Máj – dva pražské obchoďáky „západního“ střihu byly postaveny právě před čtyřiceti lety. Kotva oslavila čtyřicetiny v únoru a Máj bude oslavovat v dubnu 2015.
Oba domy byly postaveny v krátkém období normalizace, kdy se zdálo, že cestě ke šťastným zítřkům ČSSR nic nezabrání. Stavěla se dálnice ( dnešní D1), po metru A vznikala trasa C, cvičilo se na čtvrté spartakiádě a v Mostě byl přestěhován děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nemocného presidenta generála Ludvíka Svobodu nahradil pragmatik moci Gustáv Husák, stavěly se stovky podnikových bytů a v r.1974 se narodilo nejvíc dětí po 2.válce v mohutné populační vlně „husákových dětí“. Kotva a Máj, jedny z největších obchodních domů tehdejší Evropy, korunovaly úspěšná sedmdesátá léta. Režim je nabídnul lidem jako „konkrétní výraz péče stranických a státních orgánů o rozvoj socialistického obchodu“. Doba socialistické hojnosti ale skončila s koncem sedmdesátých let. Peníze státu došly a ČSSR se začala nezadržitelně propadat do stagnace a technologického zaostávání. Obchod, průmysl i lidské životy ztuhly v té „pravé“ normalizaci, která ovlivňuje naše vnímání světa dodnes.

Kotva i Máj jsou čtyřicet let součástí pražských ulic. V době vzniku byly ale zjevením a záměrně razantním zásahem do historické struktury města, typickým pro ( světovou) architekturu 70. let 20. století. Kvůli Máji byl zbořen novogotický Šlikovský palác, Kotva se svou plochou 22 tisíc m2 převálcovala celé bloky architektonicky cenných domů z přelomu 19. a 20. století a nenávratně zničila možnost archeologického výzkumu na místě románského kostela Sv.Benedikta a ještě starší pevnosti  z 12.století. Samotné stavby jsou ukázkou velmi kvalitní architektury, která víc než obstojí v evropské konkurenci. Máj navrhli architekti Eisler, Masák a Rajniš z libereckého studia SIAL a zcela výjimečně jej stavěly švédské firmy SIAB a ABV Stockholm. V roce 2006 byl Máj prohlášen kulturní památkou. Kotvu ve tvaru včelích pláství navrhli architekti Věra a Vladimír Machoninovi, o vyhlášení za kulturní památku se uvažuje od r.2007.

použité informace: Týdeník Rozhlas – Tu Ameriku předeženeme, to je jisté, autor David Hertl, Wikipedie

Kotvu a Máj v dobových souvislostech a současnosti představí pořad z cyklu Historie Plus na ČRo Plus v sobotu 7. března ve 21:10

 

Související příspěvky