Kotlíkové dotace na území hl.m.Prahy

http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/energetika_a_doprava/kotlikove_dotace.html
Veškeré informace, vč. formulářů naleznete na stránkách HMP, MHMP.Dotace z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 2, Specifický cíl 2.1 s cílem snížit emise z lokálního vytápění domácností podílející se na expozici obyvatelstva nadlimitním koncentracím znečišťujících láte
Rada hl. m. Prahy schválila usnesením č. 291 ze dne 16. 2. 2016 Pravidla dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického vytápění v domácnostech“ a vyhlášení Výzvy č. 1 k předkládání žádostí o dotaci z tohoto programu financovaného v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020, Prioritní osa 2, Specifický cíl 2.1 s cílem snížit emise z lokálního vytápění domácností podílející se na expozici obyvatelstva nadlimitním koncentracím znečišťujících látek, zkráceně pro občany nazývaného „Kotlíkové dotace Praha“.
Zahájení příjmů žádostí: 21. března 2016
Žádosti se podávají na hlavní podatelně MHMP (Jungmannova 35/29, Praha 1, přízemí).
Poskytnutí dotace je v hl. m. Praze podmíněno podáním žádosti včetně všech příloh, tzn. až po provedení kompletní výměny tepelného zdroje (nárok zpětně i na obměny provedené po 15. 7. 2015), a to včetně doporučených mikro-energetických opatření. Nemá proto smysl ji podávat předem.
Na koho se tato dotace vztahuje: Možnost získání dotace se týká všech fyzických osob s občanstvím členského státu EU i občanů členských států Evropského sdružení volného obchodu, které vlastní na území hl. m. Prahy rodinný dům či byt s maximálně třemi bytovými jednotkami, ve kterém hlavní zdroj vytápění, kotel na pevná paliva s ručním přikládáním, nahradili moderním nízko emisním tepelným zdrojem následujícího typu: – kotlem na biomasu s automatickým přikládáním; – kombinovaným kotlem na uhlí & biomasa s automatickým přikládáním; – plynovým kondenzačním kotlem; – tepelným čerpadlem.
Dotační podporu obdrží pouze ten nový zdroj, který je obsažen v Seznamu výrobků a technologií, vedeném Státním fondem životního prostředí, který je k dispozici na adrese:Kotlíkové dotace (Portál životního prostředí hlavního města Prahy)

http://www.opzp.cz/dokumenty/download/187-1-Seznam_SVT.xlsx

Pozn.: seznam je poskytován Státním fondem životního prostředí pro všechny kraje ČR centrálně a obsahuje i výrobky, které podle pravidel hl. m. Prahy nejsou podporovány, např. kotle pouze na uhlí. Získat dotaci na instalaci solárního systému je možné pouze v kombinaci s některým s výše uvedeným tepelným zdrojem. Tam, kde je u domu většinového spoluvlastníka – žadatele o dotaci již zřízena plynová přípojka, bude dotována pouze instalace buď plynového kondenzačního kotle, nebo tepelného čerpadla.

Současně musí být provedena alespoň minimální opatření vedoucí ke snížené energetické náročnosti rodinného domu, viz Mikro-energetická opatření.
Posouzení, v jakém stavu je dům z pohledu energetické náročnosti provede energetický specialista. Pro dům, který má předpoklad, že splní energetické kvalifikační požadavky na energetickou třídu „C“, zpracuje průkaz energetické náročnosti budovy a mikro-energetické opatření není nutné provádět. Pokud dům není v tak “dobrém stavu“, žadatel si průkaz zpracovat nenechá, ale provede některé z navržených mikro-energetických opatření od specialisty (seznam energ. speciastů).Kotlíkové dotace (Portál životního prostředí hlavního města Prahy)

Rozhodne-li se občan pro rozsáhlejší zateplení, může kotlíkovou dotaci využít v kombinaci s programem Nová zelená úsporám (dále jen „NZÚ“). Z něj získá prostředky na zateplení a kotlíková dotace mu pak pomůže s modernizací vytápění (pak doloží doklady uvedené níže). Nicméně i v tomto případě při podání žádosti musí doložit provedení alespoň takového/ých energetických opatření na úrovni některého z mikro-energetických opatření uvedených v „Kotlíkové dotaci Praha“, a to:

zateplení střechy nebo půdních prostor,
zateplení stropu sklepních prostor nebo podlahy,
dílčí zateplení dalších konstrukcí – např. severní fasáda apod.,
oprava fasády, např. prasklin a dalších poruch fasády – eliminace tepelných mostů,
oddělení vytápěného prostoru rodinného domu od venkovního – např. zádveří,
dílčí výměna oken,
výměna vstupních a balkonových dveří,
instalace těsnění oken a dveří, dodatečná montáž prahů vstupních dveří,
výměna zasklení starších oken za izolační dvojskla.

Jaké doklady musí žadatel k podání žádosti mít:
Veškeré zde uvedené doklady jsou povinné a to včetně jejich formální stránky. Obzvláště upozorňujeme na povinnost dodavatele očíslovat a opatřit názvem projektu předkládané faktury!!!

Formulář žádosti vyplněný strojem nebo čitelně hůlkovým písmem.
Fotodokumentace stávajícího starého kotle před odpojením od otopné soustavy a komínového tělesa + foto štítku starého kotle (je-li na něm viditelný).
Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB); nebo kopie Rozhodnutí o poskytnutí dotace z programu Nová zelená úsporám prokazující realizaci opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti budovy; nebo Potvrzení energetického specialisty o vhodnosti realizace doporučeného tzv. mikro-energetického opatření (vyplňuje energetický specialista) včetně krátkého slovního popisu, jakým způsobem byla prověřena vhodnost. Formulář energetického specialisty
V případě, že je více než jeden vlastník rodinného domu (bytové jednotky) je nutná ověřená Plná moc udělená ostatními spoluvlastníky s uvedením rozsahu oprávnění jednat – formuláře k dispozici na konci článku;
Písemný úředně ověřený souhlas vlastníka/ů pozemku v případě, kdy vlastník nemovitosti je odlišný od vlastníka/ů pozemku, na němž se rodinný dům nachází;
Čestné prohlášení o tom, že na stejné opatření nebyla poskytnuta podpora v rámci národních programů, Zelená úsporám, Nová zelená úsporám nebo jiných zdrojů nebo že udržitelnost takového projektu skončila;
Finanční vyúčtování akce, resp. finanční přehled – soupis způsobilých výdajů;
Kopie účetních dokladů vystavených na úhradu nákladů akce a doklady o jejich zaplacení, faktury musí splňovat veškeré předepsané náležitosti číslo faktury apod. Současně ze strany dodavatelů musí být opatřeny názvem dotačního programu: „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického vytápění v domácnostech“;
Fotodokumentace nového zdroje tepla včetně dokumentace jeho instalace;
Fotodokumentace realizovaných mikro-energetických opatření;
Doklad o likvidaci stávajícího kotle na pevná paliva včetně dokumentace ;
Potvrzený „Záruční list“ nového tepelného zdroje, na který je požadována dotace, s datem uvedení do provozu, případně protokol o uvedení do provozu, včetně typu a výrobního čísla nového tepelného zdroje;
Osvědčení osoby, která provedla fyzickou instalaci vybraného druhu tepelného zdroje o získání profesní kvalifikace podle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů, je požadováno v případech, jedná-li se o instalaci vybraných zařízení vyrábějících tepelnou energii z obnovitelných zdrojů (tj. kamen na biomasu, solární tepelné systémy či tepelná čerpadla). Platnost osvědčení nesmí přesáhnout lhůtu pěti let;
Potvrzení o oznámení prováděné rekonstrukce s razítkem podání u místně příslušného stavebního úřadu, ve kterém žadatel tomuto úřadu oznamuje přeměnu nebo instalaci nového ekologického topného zdroje.

Pro další upřesňující informace můžete psát na e- mail:
kotlikovedotace@praha.eu
Telefonické konkrétní dotazy: Ing. Zlatuše Janáková – 236 004 483, Ing. Miroslav Zeman – 236 004 379
Některé výše uvedené body jsou v zájmu snahy o maximální přehlednost zestručněny. V plném rozsahu jsou uvedeny v Pravidlech tohoto dotačního programu.
K podaným žádostem v průběhu jejich vyhodnocování nebudou žadatelům podávány další informace o „stavu“ žádosti. Poskytovatel dotace může žadatele vyzvat k případnému doplnění dokladů. V případě, že žadatel v daném termínu požadovaný doklad nedodá, bude jeho žádost zamítnuta. Na dotaci není právní nárok.
Zdroj: HMP, MHMP.

Source:: http://www.praha21.cz/aktuality/5560-kotlikove-dotace-na-uzemi-hl-m-prahy

Související příspěvky