„V následujících letech nás čekají sucha, přívalové deště a ještě nesnesitelnější léta. Praha sice loni přijala Strategii adaptace na klimatickou změnu, ale zatím ji příliš neřeší. Evropské metropole, jako například Madrid nebo Kodaň jsou na tom podstatně lépe a Praha by si z nich měla vzít příklad. Vedry a suchem sužovaný Madrid už nyní začíná pokrývat město zelenými plochami, osazuje střechy, zakládá nové parky a zahrady a dokonce uvažuje o uzavření centra pro všechna auta bez rozdílu.
Zastavěné čtvrti Prahy trpí mnohem vyššími teplotami než okrajové části. Příčinou jsou velké budovy, které brání profukování větru, vybetonovaná parkoviště, rozpálené chodníky bez stromů a hustá doprava. Pobyt ve městě během horka ulehčí nejen stín v parcích, stromy v ulicích, obnova jezírek, mokřadů nebo potoků. Pomoci mohou i maličkosti – fontány, pítka, osázené balkony, vnitrobloky, fasády porostlé popínavkami, zelené střechy nebo komunitní zahrádky. Tedy vše, co zachycuje vodu, která odpařováním vzduch ochlazuje. Řešení mají navíc tu výhodu, že jsou na rozdíl od kancelářské klimatizace energeticky nenáročná a příjemná.
Arnika hledá místa v metropoli, které pobyt v rozpáleném městě pomáhají nejvíce ulehčit. Mezi nimi jsou velké parky, stromy v ulicích, zelené střechy a fasády, kašny i malá pítka.“
Hlasujte do konce září 2018 v anketě pro nejlepší nápady,
které pomáhají v boji s horkem na webu Klimatizace Prahy.
Pohoda bydlení a pobytu v Praze úzce souvisí s připravovaným Metropolitním plánem.
Nezapomeňte připravit a odeslat svou připomínku do čtvrtka 26.7.2018!!!
Kompletní informace DOPORUČUJEME na Změny Prahy – Praha zítra na webu Arniky.
Novinky, komentáře, stanoviska k Metropolitnímu plánu sledujete také na Facebooku!
Metropolitní plán a Strategický plán Prahy
v ON souhrnně v rubrice ZDE.