Klánovický les: před třemi roky zachráněn

28. února 2013 odhlasovali tehdejší  pražští zastupitelé změnu územního plánu  Z 1733, která v oblasti Klánovického lesa vrátila plochy s označením SO2 zpět na funkční využití pro lesní porosty.

Tímto suchým konstatováním skončila osmiletá anabáze, v němž byla ohrožena budoucnost našeho lesa nejen jako souvislé největší lesní plochy v Praze s jedinečným ekosystémem, či volného přírodního prostoru pro místní a výletníky.

Kvůli plánovaným drastickým zásahům do vodního hospodářství, umělým terénním úpravám a stavební činnosti byla zcela vážně ohrožena sama existence „zbytku“ lesa okolo plánovaného golfového areálu!

Koncekonců, postupné odumíraní původních vzrostlých lesních stromů můžeme po tři roky sledovat „v malém“ okolo vykáceného, zmeliorovaného a přetvořeného lesního terénu – nyní odpaliště – u bývalé Klubovny Forest Golf Resort Praha…

Tříleté výročí záchrany lesa v pátek oslavila (bohužel neúplná) „centrála lesních bojovníků“ z Klánovic, Újezda a Úval v KC Nová Beseda v Klánovicích :-)

 

lesní parta_kC Nová Beseda_26-2-2016

 

Osmiletou historii, prožívanou s Klánovickým lesem, zachycuje web spolku Újezdský STROM,
nejuceleněji v sekci „Zachraňme les“
ZDE.

Související příspěvky

4 komentáře

  • Michal Konejl

    Vážená paní Kazdová,

    rád bych věděl, zda jako dlouholetá bojovnice za zeleň v naší MČ máte také v povědomí veškeré zásahy – kácení, které se „plánovaně“ dějí v posledních letech právě v Klánovickém lese. Docela by mě zajímalo, zda plochy vykácené v posledních 3 letech – byť byly všechny jistě naplánované a schválené v rámci správného lesního hospodářství – nepřesahují původně navržené plochy k vykácení v rámci projektu golfového hřiště. Nejsem příznivcem golfu, ale právě proto mně vadí, že probíhá stále častější těžba hlavně v lokalitě mezi Klánovicemi, Újezdem a Úvaly. Velmi by mě zajímalo /a možná nejenom mě/ srovnání původně navržených ploch k vykácení v rámci golfu a nynějších vykácených pasek z poslední doby ve výše uvedené oblasti. Připadá mi, jakoby původně zachráněná část lesa, kde se jistě kromě stavby golfu počítalo s významným finančním přínosem z prodeje dřeva, byla nyní kompenzována těžbou v jiné části Klánovického lesa.
    Navíc si nejsem jistý, že by probíhala obnova lesa tzn. zpětné zalesnění vykácených pasek. Ale třeba mi budete oponovat a máte vše pod dohledem. Pokud byste neměla čas mi zaslat jakékoli srovnání nebo jste tuto statistiku nedělala – nevyhledávala, uvítal bych alespoň Vaší radu, kde je možné tyto informace vyhledat. Děkuji za Váš čas a případnou reakci. S pozdravem. Michal Konejl

    • Zita Kazdová

      Vážený pane Konejle,
      děkuji Vám za zájem o Klánovický les a Otevřené noviny.
      Srovnání plánované plochy vykácené pro stavbu golfového hřiště a ploch kácených dle hospodářského plánu, jak uvádíte, by bylo možná prvoplánově „zajímavé“ ale úplně mimochodné :-)

      Základní rozdíl těch dvou kácení je ten, že v prvním případě by došlo k nejprve k trvalému odlesnění, následovaném totální přeměnou terénu z plochy přirozené na plochu „umělou“ v tom smyslu, že by se jednalo o remodelaci do hloubky cca 1m, odvodnění a následné trvalé umělé vyhnojování a zavlažování (greenů). O stavbách komunikací a sportovního či ubytovacího zázemí nemluvě.

      Kácení podle Lesního hospodářského plánu je standardní hospodářské využívání lesa, v Klánovickém lese přizpůsobené tomu, že se jedná o les zvláštního určení a v části o přírodní rezervaci. A vykácené plochy zalesnit je povinnost, takže při hospodaření dle LHP lesních ploch neubývá, ale dochází k jejich pravidelné obnově, což se – alespoň podle mých zkušeností – děje.

      Osobně s Vámi sdílím nevůli ke kácení, ale nesdílím Vámi uváděné spekulace. Po dlouholetých kontaktech se správci našeho lesa – většinou Lesy ČR – mám k jejich konání základní důvěru ať se mi zrovna líbí nebo nelíbí vykácené mýtiny a rozježděné cesty. Všechny tyto průvodní jevy hospodaření v lese se jistě dají a mají vylepšovat a pokud vím, tak Újezd je, nebo alespoň ještě v r. 2014 byl, v kontaktu s Lesy ČR a Lesy hl.m.P. a pravidelně to spolu řeší.

      Takže pro sestavení srovnání, či statistiky, kterou uvádíte, Vás musím odkázat na Vaše vlastní pátrání, s ničím podobným zkušenost nemám.
      S pozdravem Zita Kazdová

      • Michal Konejl

        Dobrý den,

        přestože nesouhlasím s některými Vašimi názory – dovolil bych si položit poslední dotazy. Po jak dlouhé době je správce lesa, v tzv. lese zvláštního určení či přírodní rezervaci – jak Vy říkáte, povinen vykácené místo osázet novou výsadbou stromů?? /nemyslím nálety, ale skutečnou výsadbu nových stromků/. Pokud vůbec takovou povinnost má….
        A k mým spekulacím – očekával bych, že správce lesa zvláštního určení či přírodní rezervace bude do tohoto lesa investovat z finančních prostředků, které v lese vydělá. /mimochodem s tím souvisí např. i stav lesních cest, které zmiňujete/.
        Rád bych se zeptal, zda existuje statistika, kolik peněz se do našeho lesa vrátilo? /info tabule, galerie, hřiště, nové stromky, apod./ Resp. jak velký byl proti tomu výdělek Lesů ČR?
        Děkuji za odpověď,
        M. Konejl

        • Zita Kazdová

          Vážený pane Konejle,
          na Vaše dotazy může odpovědět článek a rozhovor s lesním správcem (ON, 9.2.2016) „Hospodaření v Klánovickém lese pohledem Klánovického zpravodaje“: https://otevrenenoviny.cz/56890-2/

          Dotazy k LHP můžete uplatnit u státního podniku Lesy ČR podle návodu na webu „Poskytování dat LHP“: http://www.lesycr.cz/o-nas/poskytovani-dat-lhp/Stranky/default.aspx

          Lesní mobiliář, který máme v Klánovickém lese v katastru Újezd nad Lesy ( lavičky, koše, cedule, hřiště a herní prvky..), pochází jak od Lesů ČR v rámci Programu 2020, tak z externích grantů, které na jejich realizaci získal spolek Újezdský STROM v období 2009 – 2014.

          S pozdravem Zita Kazdová

          PS: „nálet“ je přirozený způsob šíření semen vzduchem a v moderním lesnictví se také částečně využívá jako přirozená obnova lesa :-)