Na jednom jevišti velkého světa stojíme, a cokoli se tu koná, všech se týče. Dvě zprávy o stavu jedné planety ke Dni Země 22. dubna 2020

„…V první polovině roku 2019 byly uveřejněny dvě rozsáhlé studie… 6. vydání zprávy Stav a výhled světového životního prostředí (Global Environmental Outlook, GEO-6) a Globální hodnocení biodiverzity a ekosystémových služeb (Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services)… Zprávy se nesnaží jenom postihnout minulý a současný stav hodnoceného subjektu, ale i co nejpřesněji zachytit jeho změny a tam, kde je to možné a rozumné, vyhmátnout jeho vývojové trendy a pomocí několika propracovaných scénářů naznačit možný budoucí vývoj…

Lidé již stačili nezanedbatelným způsobem ovlivnit nejen tři čtvrtiny souše, ale i – což je vzhledem k celkové rozloze světového oceánu jen těžko představitelné – dvě třetiny moře.

Oba fakty doslova prošpikované dokumenty docházejí k jednoznačnému závěru, že lidstvo jako celek v současnosti neohrožuje ani tak absolutní vyčerpání zdrojů, jak se usuzovalo v 70. a 80. letech 20. století, ale podkopání jeho existence v některých částech planety tím, že v nich již v důsledku nešetrného přístupu člověka k prostředí nebudou odpovídajícím způsobem probíhat základní život podporující procesy.

Úbytek biodiverzity, k němuž na Zemi dochází v míře v historii naší civilizace dosud nevídané, představuje pro lidskou kulturu stejně závažnou hrozbu jako probíhající a očekávané změny podnebí, jen se o něm méně hovoří..

Obě hodnocení popisují také řadu úspěšných opatření prokazatelně zlepšujících současnou situaci. Pokud by všechny státy investovaly do zeleného hospodářství 2 % svého hrubého domácího produktu (HDP), jejich ekonomika by nadále rostla, ale trpěla by mnohem méně negativními dopady změn podnebí, nedostatku vody a úbytku přírodních a přírodě blízkých ekosystémů..

DOPORUČUJEME celý článek „Dvě zprávy o stavu jedné planety“, připravený Janem Plesníkem 17.10.2019 v Ekolistu ZDE.

 

Zachrání Zemi básníci, snivci a „blázni ve svých vsích“..?

 

Jindřiška Šindlerová ze sbírky Náhrdelník z básní

 

 

DOPORUČUJEME související:

„Slavením Dne Země jsme zváni k opětovnému nalezení smyslu posvátné úcty k Zemi, protože není pouze naším, ale také Božím domovem. Odtud v nás vyvstává vědomí, že stojíme na zemi svaté!“

screenshot_cirkev.cz

Papež František: Země není pouze naším, ale Božím domovem, 22.4.2020 ZDE.

Související příspěvky