Česko se už druhým rokem potýká s pandemií koronaviru, podle názoru sociologa Pavla Pospěcha nás ale zasáhla také pandemie komunikační. „Není to otázka lékařská nebo zdravotnická. Není to tak, že bychom nevěděli, jak zacházet s pandemií, nebo bychom neměli třeba očkovací látky. Problém je, že lidé nepřijímají expertní vědění. Problém je společenský a je komunikační,“ upozorňuje autor knihy Neznámá společnost…
… „Na počátku pandemie se institucím dařilo vyprávět příběh, že to společně zvládneme, když budeme táhnout za jeden provaz. A pak se ten příběh vytratil,“ popisuje Pospěch.
„Když se někdo rozhodne vstoupit do politické strany, tak první reakce jeho okolí je: ‚Proč tam lezeš? Co z toho budeš mít?‘ Anebo se někdo stane aktivistou – definice pojmu se v Česku proměnila z aktivního občana na člověka, který zdržuje a montuje se někam, kam nemá,“ podotýká sociolog.
Privatizmus se projevuje i v pandemii tím, že nás odvrací od diskuze a zaměřujeme se na „soukromá“ řešení, která obcházejí systém a snaží se přechytračit pravidla…
Proč je Česko bazénová velmoc a jak to souvisí s privatizmem společnosti?
Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
DOPORUČUJEME, včetně souvisejících odkazů ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Související v ON:
Očkování ukazuje na mnohem hlubší problém společnosti. AKTUALIZACE