Karas obecný osídluje Salvátorský rybník v Přerově nad Labem. Úspěšný projekt ZOO Praha na ochranu biodiverzity v Česku pokračuje

Dne 9. června 2023 vypustil tým Zoo Praha karasy obecné do nově revitalizovaného Salvátorského rybníka v Přerově nad Labem.
Zoo tak zahájila reintrodukci této téměř vyhynulé ryby mimo území hlavního města.

„Karas obecný byl kdysi běžnou rybou návesních rybníků a tůní. V důsledku ztráty přirozeného prostředí a konkurence zavlečeného karase stříbřitého je u nás dnes na pokraji vyhynutí,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Po úspěšném vypouštění malých karasů odchovaných v Zoo Praha do rybníka v pražské Vinoři loni na podzim jsme dnes započali jeho návrat do vod mimo hlavní město.“

Udržet charakter takového místa je nadále klíčové i pro jeho celkovou biodiverzitu. Karasové obecní by se v tamním rybníku měli množit po boku hned několika druhů ohrožených obojživelníků. Bez komerčně chovaných druhů ryb totiž zachová nádrž svou ekologickou hodnotu a biotop se tak přiblíží původní české tůni.

Právě nacházet vhodné lokality s hojnou vegetací a především absencí druhů ryb, které by ji narušovaly, je pro vysazení karasů stěžejní. Významnou roli ve výběru místa sehrálo tentokrát Sdružení místních samospráv ČR a jejich databáze vodních ploch. „Jsem ráda, že Sdružení místních samospráv pomohlo najít vhodné rybníky pro záchranu tohoto druhu karasů a podílí se na takto důležitém projektu se Zoo Praha,“ říká předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.

Salvátorský rybník v Přerově nad Labem prošel pod taktovkou tamního starosty Jiřího Beneše (STAN) s přispěním Středočeského kraje rozsáhlou revitalizací. Obstarat vhodné karasy obecné z původní labské linie, která je geneticky vhodná pro reintrodukci, rozmnožit je a připravit na vypouštění je rovněž výsledkem mnohaleté práce řady institucí.

In situ projekty Zoo Praha pomáhají na pěti světadílech. Vedle proslulého návratu koní Převalského do Mongolska či projektu Toulavý autobus, který pomáhá chránit gorily či luskouny ve střední Africe, se snažení pražské zoo soustředí i na ochranu biodiverzity v Česku.

Vedle karase obecného jde například o projekt na podporu populace ještěrky zelené, užovky podplamaté či několika druhů motýlů.

Více informací o všech těchto projektech naleznete přehledně v nové brožuře, která je zdarma ke stažení ZDE.

Celou informaci ZOO Praha najdete ZDE.


Předchozí k návratu karase obecného do české přírody v ON:

Domáci druh karase obecného se vrací do přírody zásluhou vědců a ZOO Praha. Ale pozor – zlatí karásci a ryby z domácností do přírody nepatří!

 

Související příspěvky