Co je to „srpen“?
Původ jména měsíce srpna je pro Čecha zdá se jasný, i Poláci mu říkají podobně – i u nich jde o srp (ten prehistorický nástroj žence) a skrze něj potažmo i o žně – i když symbolem, který by byl pro žně našich dědů ještě typičtější, byla by spíše kosa, nebo cep (pokud už byly ovšem v čase vzniku měsíčních pojmenování vynalezeny a – tedy používány!). Z tohohle pohledu by se pak nevylučovalo, že se k nám srpen prosákl právě přes Polsko z Litvy, kde sloveso sirpsti, znamená česky zráti. Na konci měsíce srpna končívaly žně.
Měsíce jako pomníky císařské
Původní pravidelné střídání dlouhých a krátkých měsíců v evropském kalendáři, bylo během jeho tisíciletého vývoje několikráte porušeno. Tak při opravě kalendáře, v němž byl původní sextilis přejmenován na augustus (na počest reformátora císaře Augusta), musel srpen dostat o jeden den navíc. Proč? – no uznáte, že by se neslušelo, aby měl augustus méně dní než předcházející julius (pojmenovaný po Césarovi). Na tom by samozřejmě nebylo nic moc divného, tohle a podobné památníky se staví mocným dodnes, pozoruhodné je snad jen to, že tam oba dva vydržely až do dnešních dnů. Tímhle šachováním se však stalo, že šly po sobě 3 dlouhé měsíce a tak v zájmu zachování původní symetrie, se musely únor a září o jeden den zkrátit a listopad se obětoval ve prospěch Silvestra. „Délka“ měsíců se tímto dá aspoň snadno okopírovat podle kloubů na rukou, důstojnost císařů byla zachována a ještě na tom vydělali školáci s prázdninami.
V srpnu neprší…ale může mrznout…
Srpen je po červenci nejteplejším měsícem roku, ale zvláště zahrádkáři pozor! – bývá výrazně méně deštivý. Léto pomalu končí: srpen a únor / tepla, zimy úmor, v polovině měsíce leckde u nás končívají horké letní dny a nastává polétí. Ačkoliv – 20. srpna roku 1863 prý přišel tak silný mráz, že spálil i kopřivy, jindy zase přišli sedláci o úrodu brambor no a v roce 1968 přiletěl mráz z Kremlu a Češi přišli o iluze. Pamatujete…?!
Ticho v přírodě
Do Afriky odlétají rorýsové a na odlet se chystají i vlaštovky, v druhé polovině měsíce odlétali slavíci. Obecně vzato, ptáci nejen odlétají, ale taky umlkají – příroda se noří do ticha. Samci dozpívali své mužné árie, které ovšem u většiny ani nemají charakter vábení, nebo možná mají, ale to rozhodující slovo, respektive nevýrazné kníknutí, či tiché kvoknutí, náleží zvoucím samičkám. Nejinak je tomu i u srnek, které meknutí otvírají v srpnu čas říje.
I jepice se těší na svůj lásky čas. Poprvé – a hned naposledy vzlétnou – a celá ta labutí jepičí píseň nad hladinou vod netrvá ani týden. Leč dokáže uhasit i táborák na Sázavě.
Vesmírné reje
Srpen bývá rovněž měsícem nápadných úkazů na obloze. Asi to souvisí s jasnou oblohou, dobrou viditelností a teplými nocemi, zvoucími k procházkám a pozorování. Kolem 13. srpna vrcholí na obloze aktivita meteorického roje Perseidy – letos prý až 70 přeletů za hodinu!
Tajemné dozrávání vinných hroznů
Srpen je měsícem dvou vinařských patronů: sv. Vavřince – 10.8. (Vavřinec, první podzimec) a sv. Bartoloměje – 24.8. (Bartoloměj svatý, odpoledne krátí). V mezidobí těchto dnů už réva neroste, sluníčko se mění v hroznech v cukr. Vinice už jsou „zamčené“ a napjatě se čeká se na dny sklizně. Nejprve jdou na pořad stolní odrůdy a tady je zapotřebí hodně zkušeností a obratnosti, aby se nesetřelo ojínění (prý by mohly hrozny začít hnít – říkal to můj děda!). Stále se réva osečkovává (tj. zakracují se vrcholy a vylamují zálistky – podobně jako se to dělá u rajčat), aby hrozny vyzrávaly. U stolních odrůd se provádí tzv. cizelování, při němž se z hroznů odstraňují vadné bobule. S vínem je úměrně radostí, co s ním bylo práce!
Babí léto
Ve vzduchu se objevují chomáčky drobných pavučin malého běžníka pocestného, který se tímto způsobem snaží co nejdále vzdálit od svých početných kanibalisticky naladěných příbuzných. A podle toho my víme, že se blíží čas „babího léta“.
Srpen den po dni
Toť je letos pro srpen obecně všechno a teď s pomocí kamaráda Internetu hezky pomalu, po pořádku, skoro den po dni a hezky barevně o všem možném co se v létech končících na osudovou 15 – dobrého i zlého událo, slaví a taky želí a lituje doma, či ve světě:
1.
°Začíná Světový týden kojení.
°Střed mezi slunovratem a rovnodenností.
°Švýcaři slaví tenhle den – Národní den – jako svůj státní svátek. Roku 1291 vytvořili svobodní rolníci tří tzv. Lesních kantonů alianci namířenou proti tyranizujícím Habsburkům a stvrdili tím na zelené louce „spříseženství“, neboli Věčný spolek. Toť oficiální počátek velkého, bohatého a malebného Švýcarska.
2.
°Den suchého zipu.
3.
1925 – *Karel Fiala, herec, operní, operetní a muzikálový pěvec.
*Karel Chaba († 25. 8. 2009) – malíř (samouk) veselé a laskavé Prahy.
4.
1875 – †Hans Christian Andersen, (* 1805) – dánský spisovatel.
5.
1845 – †Magdalena Dobromila Rettigová, (* 31. ledna 1785) – buditelka, kuchařka a spisovatelka.
6.
1945 – Druhá světová válka: V 8:16 svrhl letoun Enola Gay atomovou bombu Little Boy na japonské město Hirošima – 80 000 mrtvých; 90% sedmého největšího města Japonska bylo zničeno.
°Světový den boje za zákaz jaderných zbraní.
°Mezinárodní den boje lékařů za mír.
7.
1865 – *Luděk Marold, († 1. prosince 1898) – malíř a ilustrátor .
8.
1945 – *Štěpán Rak, kytarista
1945 – Sovětský svaz vyhlásil válku Japonsku, začala Sovětsko-japonská válka.
1945 – Uzavřena Londýnská dohoda o stíhání válečných zločinců.
°Mezinárodní den ženského orgasmu. Svátek vznikl v Brazílii, kde se slaví jako jedno z největších životních potěšení. Zatím se přidalo i Španělsko, Mexiko, Argentina, Peru a – Norsko.
9.
1965 – *Petr Rychlý, herec, dabér a moderátor.
1839 – *Antonín Petrof – český podnikatel, zakladatel světové firmy na výrobu klavírů zn. Petrof.
1975 – †Dmitrij Šostakovič, (* 1906) – ruský hudební skladatel.
1945 – Druhá světová válka: Atomová bomba Fat Man byla svržena na japonské město Nagasaki. Zemřelo kolem 70 000 lidí.
°Mezinárodní den původního obyvatelstva – vyhlášen OSN v roce 1994.
°Římskokatolická církev si připomíná holocaust Židů za 2. světové války.
10.
1845 – *Bohuslav Schnirch, († 30. září 1901) – sochař z generace ND.
2005 – zemřel Ilja Prachař, (* 30. dubna 1924) – herec.
Sv. Vavřinec je jeden ze známých patronů vinařů, ale modlí se k němu taky hasiči, pivovarníci a hostinští, jakož i cukráři, skláři a pradleny, taky několik německých měst a považte (a třeba i vyzkoušejte) – i postižení ischiasem.
Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje; Jak Vavřinec navaří, tak se podzim podaří.
11.
1805 – Byla zavedena povinná školní docházka pro děti od 6 do 12 let. Na popud Marie Terezie ji zavedl císař František I. Děvčata začala chodit do školy povinně až v roce 1880.
12.
°Mezinárodní den mládeže
13.
°Svět vyhlásil Den leváků jako připomenutí leváků v převážně pravostranně orientovaném světě. Vyhlášen byl v Anglii roku 1992. Ve světě se tento den konají akce upozorňující na výhody a nevýhody leváctví. Mezi takové akce patří sportovní zápasy leváků proti pravákům, levácké pití čaje, otevírání zátek leváckou vývrtkou v restauracích, kde hosté smí hrát i hospodské hry pouze levou rukou, nebo „levácké zóny“, kde jsou praváci nuceni dělat každodenní činnosti leváckými nástroji.
°V Číně se slaví „Valentýn“. Na rozdíl od toho „našeho“ se budou čínské dívky předhánět v ukázkách svých dovedností v domácích pracích. Tradičním symbolem svátku jsou např. vyřezávané ozdoby z melounů. Svátek je založen na této legendě: dcera krále nebes Altair (hvězda ze souhvězdí Orla) se zamilovala do Vegy (souhvězdí Lyra) z druhé strany řeky – Mléčné dráhy. Otec jim sňatek povolil, jenže oba mladí lidé začali skrze lásku zanedbávat své povinnosti a tak je otec krutě oddělil a pouze jednou do roka se mohou setkat s podmínkou, že budou oba zbytek roku pilně pracovat. Jenže přes velkou řeku Mléčné dráhy nevedl most a tak Altair plakala tak usedavě, že se jí zželelo ptákům a postavili most přes řeku ze svých křídel. Chybička je v tom, že když prší, ptáci nemohou létat a most nepostaví – takže manželé musí celý rok znovu čekat. Ach ta láska nebeská …
1775 – Vydala Marie Terezie „nový robotní patent“, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu a délku pracovního dne v zimě na 8 hodin, v létě na 12. Patent rovněž rozdělil poddané podle majetku na 11. tříd.
14.
1945 – *Wim Wenders, německý režisér.
1885 – †Benedikt Roezl, (* 13. srpna 1824) – český cestovatel, zahradník, botanik a sběratel rostlin. Je jeden z nejznámějších sběratelů exotických rostlin, především orchidejí, své doby. Řada z nich byla pojmenována jím samým, nebo jeho jménem.
15.
1925 – *Oscar Peterson, († 2007) – původem kanadský hudebník – pianista a zpěvák, stále považován za jednoho z nejlepších jazzových hráčů všech dob.
1945 – Kapitulace Japonska v druhé světové válce.
1695 – se poprvé rozezpívala zvonkohra v pražské Loretě – největší historickou chrámovou zvonkohrou v Evropě. 30. zvonů a zvonků bylo odlito v Amsterdamu hodinářem Petrem Neumannem. Píše se, že na ni hrával i Karel Hašler.
Římskokatolická církev slaví Nanebevzetí Panny Marie – v Itálii se slaví jako „Maria Assunta“ – dokonce i jako státní svátek – Ferragosto. V Polsku se taky slaví: tisíce poutníků putují k hradbám poutního místa na Jasné Górze v Čenstochové, aby se účastnili slavnostní mše. Jen pro úplnost – v Bibli o nějakém „nanebevzetí“ zmínka není, bylo oficiálně potvrzeno až v roce 1950, ale že papežem – je tudíž „nezpochybnitelné“ .
Tentýž den slaví naši sousedi i Den polské armády.
Nastávají tzv. Psí dny (končí nejteplejší období roku), čas kdy se k ránu objevilo na obloze souhvězdí Velkého psa s nejjasnější hvězdou oblohy – Síriem. A protože z latinského canis – pes, vznikly nejspíše i ruské kanikuly = prázdniny, vezměte slečny a pánové na vědomí, že slastná doba prázdnin pomalu končí a … Psí dny – jsou za rohem.
16.
2005 – †Roger Schütz, (* 12. května 1915) – švýcarský teolog, zakladatel komunity Taizé
°Mezinárodní den zvířat bez domova
17.
1935 – *Oleg Tabakov, ruský herec, režisér, divadelní manažer a pedagog.
1995 – †Jaroslav Papoušek, (* 12. dubna 1929) – malíř, sochař, scenárista a režisér.
18.
1975 – *Petr Čajánek, hokejista.
19.
1435 – Husitské války: vojsko Táboritů bylo poraženo katolickými silami Oldřicha z Rožmberka v bitvě u Křeče. Šlo o poslední klasickou bitvu husitských válek.
°Mezinárodní den pirátů – nám suchozemcům zní tahle problematika spíše romanticky, ale oceánské pirátství namířené na dopravní plavidla představuje překvapivě? i dnes úžasný problém. Odhadovaná materiální ztráta je až 16 miliard amerických dolarů za rok. Nejnebezpečnějšími vodami jsou úžiny kolem Singapuru a Malacca, kterými během roku propluje přes 50 000 obchodních lodí.
°Světový den humanitárních pracovníků – OSN.
20.
1845 – První slavnostní vlak projel na trase Vídeň – Olomouc – Praha. Cesta trvala 16 hodin, ale pravidelně se natahovala.
Státní svátek Maďarska: Den sv. Štěpána, zakladatele státu.
21.
1968 – v noci ze středy 20. srpna na čtvrtek 21. srpna 1968 začala invaze do Československa. Armády spřáteleného Bulharska, Maďarska, východního Německa, Polska a samozřejmě, náš přítel nejvěrnější – SSSR, přijely nastolit cizí představy o pořádku do jedné malé země uprostřed civilizované Evropy. Bylo k tomu zapotřebí zhruba 600 000 vojáků, 12. tankových, 13. motostřeleckých a 2. výsadkových divizí a zhruba 1000 letadel. Do konce roku zemřelo při střetech cizích vojáků s civilisty a dopravních nehodách zaviněných okupačními vojsky 108 lidí. Invaze měla za následek také emigraci přibližně 300 000 lidí z republiky (70 000 okamžitě po invazi). Spojené státy americké ani britská vláda nijak nereagovaly – aby neohrozily své obchodní zájmy. Rumunsko vyslat své jednotky do ČSSR odmítlo, Jugoslávie nám vyjádřila podporu a nabídla materiální pomoc. Dne 25. srpna 1968 se na moskevském Rudém náměstí sešla skupinka sedmi statečných — Konstantin Babickij, Taťána Bajevová, Larisa Bogorazová, Natalia Gorbaněvská, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg – nesli transparenty s nápisy Ztrácíme nejlepší přátele, Hanba okupantům, Ruce pryč od ČSSR, Za vaši i naši svobodu, Svobodu Dubčekovi, Ať žije svobodné a nezávislé Československo a československou vlaječku. Během okamžiku byli zatčeni a následně několik let vězněni. Dne 8. září 1968 se na celostátních dožínkových slavnostech na varšavském stadiónu na protest proti okupaci v Česku zapálil Ryszard Siwiec. Na následky popálenin o čtyři dny později zemřel. Do 4. listopadu 1968 opustily Československo armády Polska, NDR, Maďarska a Bulharska. Sovětská armáda po okupaci zůstala na území Československa až do roku 1991, v odhadovaném počtu okolo 150 000 osob v třiatřiceti lokalitách. Do užívání jí byly předány celé vojenské prostory (např. Milovice, Libava, Ralsko), kasárna i některé civilní objekty (např. nemocnice Kostelec nad Černými lesy). V Milovicích bylo zřízeno velitelství sovětské Střední skupiny vojsk a vybudováno de facto nové město s tisíci byty.
Vojenský zásah armád a následná okupace Československa, zastavil reformní proces Pražského jara. Sovětští konstruktéři zlovolného aktu doufali, že reformní křídlo bude poraženo, Dubček odvolán a vpád vojsk bude možno vyložit jako legální pomoc. To se nestalo a naopak partaj se naposledy zmohla na odpor: bylo vydáno Provolání ÚV KSČ z 21. srpna 1968: Všemu lidu Československé socialistické republiky! Včera, dne 20. srpna 1968 kolem 23. hod. večer, překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky. Stalo se tak bez vědomí presidenta republiky, předsedy Národního shromáždění, předsedy vlády i prvního tajemníka ÚV KSČ a těchto orgánů. V těchto hodinách zasedalo předsednictvo ÚV KSČ a zabývalo se přípravou XIV. sjezdu strany. Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá všechny občany naší republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor. Proto ani naše armáda, Bezpečnost a Lidové milice nedostaly rozkaz k obraně země. Předsednictvo ÚV KSČ považuje tento akt za odporující nejenom všem zásadám vztahu mezi socialistickými státy, ale za popření základních norem mezinárodního práva. Všichni vedoucí funkcionáři státu, KSČ i Národní fronty zůstávají ve svých funkcích, do nichž byli jako představitelé lidu a členů svých organizací zvoleni podle zákonů a jiných norem, platných v Československé socialistické republice.
Ještě téhož dne byl první tajemník ÚV KSČ (tehdy nejvyšší stranická – tedy i státní funkce) A. Dubček; předseda vlády O. Černík; předseda NS J. Smrkovský; předseda Ústředního výboru Národní fronty Čechů a Slováků dr. Fr. Kriegel; tajemník ÚV KSČ J. Špaček a tajemník pražského MV KSČ B. Šimon přes odpor deportováni do Moskvy. Tady – až na Františka Kriegla – podepsali tzv. Moskevský protokol, v němž se zavázali k znovuzavedení cenzury, ke zrušení nesocialistických organizací, k posílení moci Bezpečnosti atd., atd. – Pražské jaro 1968 skončilo.
22.
1862 – *Claude Debussy, († 1918) – francouzský hudební skladatel.
1925 – †Vojtěch Hynais, (* 14. prosince 1854) – český malíř.
1785 – Josef II. zrušil v Uhersku robotu – poddaní se mohli svobodně ženit a vdávat (není v tom nějaký rozpor, že né), nakládat se svým majetkem a vybírat si svobodně i povolání.
°V roce 1864 uzavřelo 16 států ženevskou dohodu o zásadách zacházení s vojáky raněnými na bojišti. Znakem nové Zdravotnické organizace (vzniklé z iniciativy Švýcara Henri Dunanta, nositele první Nobelovy cenu míru v roce 1901) – se stal Červený kříž, později přibyla i jeho obdoba Červený půlměsíc, který má stejná poslání a cíle jako mateřská organizace. Mottem organizace je „The power of humanity“ (Síla lidskosti), působí ve 189. státech světa, hlavní sídlo je ve švýcarské Ženevě.
23.
1925 – *Milan Machovec, († 15. ledna 2003) – filosof.
1965 – †Jan Antonín Baťa, (* 7. března 1898) – český podnikatel a národohospodář.
°Den obětí nacismu a komunismu. Evropský den památky obětí stalinismu a nacismu (Den černé stuhy) – slaven především v západním světě a pobaltských státech, rezoluce Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě požaduje, aby se stal oficiálním evropským svátkem.
Po obsazení zbytku Československa a vytvoření protektorátu – což mimochodem mělo vést k britskému zásahu, neboť k tomu se Británie zavázala, se pozornost britské vlády upřela na Polsko a na jednání se SSSR. Polsku britská vláda slíbila pomoc, které se však, jako my, nikdy nedočkalo. Jednání se SSSR vypadalo podobně. Británie požadovala, aby se sověti zavázali jí pomoci, požádá-li je, reciprocitu však Britové odmítali a ačkoliv Francie byla se SSSR vázána smlouvou, stěží mohli Rusové doufat v její pomoc.
Stalin, který začal věřit, že by mohl (kdyby musel) čelit německé expanzi sám, ale hlavně, že by taky jinak mohl být vyšachován z kořistnického loupení Evropy, zareagoval protitahem: den po ztroskotání francouzsko-britsko-sovětských rozhovorů byl Ribbentrop pozván do Moskvy.
°Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky. Mezinárodní den vzpomínky na obchod s otroky a jeho zrušení. Byl vyhlášen v den výročí vypuknutí povstání otroků v San Domingu v roce 1791.
Pro skalní příznivce astrologie – ze znamení zvířetníku Lva, jsme se přesunuli od 12hod do znamení Panny.
24.
1885 – *Václav Špála, (†13. května 1946) – malíř, grafik a ilustrátor, jeden z nejvyhledávanějších českých umělců moderního umění ve světě, zvláště pro svou osobitou tvorbu kubistickou.
25.
1925 – *MUDr. Miroslav Plzák, CSc.,(† 13. listopadu 2010) – český lékař, publicista, psychiatr, spisovatel a propagátor nových metod v psychoterapii a poradenství, klasik manželského poradenství a vlastně zakladatel samostatného vědního oboru věnujícího se manželství (matrimoniologie), nemající ve světě obdoby.
26.
1789 – Francouzské národní shromáždění schválilo Deklaraci práv člověka a občana. Ta se z velké části opírá o americkou deklaraci nezávislosti, která byla ratifikována Kontinentálním Kongresem 4. července 1776. (Tento den je dnes ve Spojených státech amerických slaven jako Den nezávislosti).
17 bodů Deklarace práv člověka a občana znamenalo obrovský posun v kodifikaci svobod, lidských práv, zákonnosti, rovnosti, bezpečnosti, veřejné moci a Deklarace – bez ohledu na následné zneužívání jejich ideálů, se stala základem pro evropské pojetí demokracie.
V roce 1980 byla v pražském Rudolfínu naměřena nejnižší srpnová teplota za dobu existence zdejší observatoře: 6,4 °C.
27.
1995 – †Václav Ježek, (* 1. října 1923), česko-slovenský fotbalista a trenér.
2005 – †Václav Chochola, (* 31. ledna 1923) – fotograf.
28.
1945 – *Milan Kňažko, slovenský herec a politik.
28. – 29.
°Evropská noc pro netopýry.
V roce 1997 vydala společnost Eurobats Dohodu o ochraně netopýrů v Evropě.
29.
1915 – Ingrid Bergmanová, († 29. srpna 1982) – švédská herečka.
1885 – Gottlieb Daimler sestrojil první motocykl.
2005 – Hurikán Katrina zdevastoval americké pobřeží od Lousiany po Floridu. Zabil více než 1836 lidí a způsobil škody nejméně za 115 miliard dolarů.
30.
31.
1925 – *Vratislav Blažek, dramatik († 28. dubna 1973).
HVĚZDNÁ OBLOHA V SRPNU 2015
Prázdninovou oblohu zdobí orientační Letní trojúhelník (poprvé se toto označení objevilo v literatuře až na počátku 20. století, ale už zdomácnělo) – jeden z nejznámějších nebeských obrazců severní oblohy. Sestává z hvězd Vega (souhvězdí Lyra), Deneb (Labuť) a Altair (Orel). Vega ze souhvězdí Lyry, druhá nejjasnější hvězda naší severní oblohy (I. je Sírius o němž byla řeč v souvislosti s koncem prázdnin) svítí téměř kolmo v nadhlavníku a Ti, kteří se dožijí letopočtu 14 000, budou mít tuhle hvězdu přesně ve směru dnešní Polárky, tedy k severu.
Zhruba na stejné úrovni s ní, směrem vpravo na západ, je výrazná hvězda Deneb v nádherném a nezaměnitelném souhvězdí Labutě, labutě, která letí s nataženým krkem vesmírnou kupolí směrem na jih – Deneb je na konci jejího ocasu. Prý je tahle hvězda 200x větší než Slunce a ve svítivosti by ho přetrumfla ještě 160 tisíc krát. Je to vůbec možný? Ještě že je tak daleko!
Třetí hvězdou letního trojúhelníka je hvězda Altair ze souhvězdí Orla. Leží přesně k jihu od obou a nelze si ji splést, protože i ona svítí výrazně více než všechny hvězdičky v okolí.
Na svrchu zmiňovaném meteorickém roji Perseidy si můžeme ověřit, je-li cos pravdy na tom, že viděti hvězdu padati, znamená štěstí potkati. Maximum roje přichází letos na 13. 8., což je téměř na jmeniny Vavřince. Proto se těmhle „padajícím hvězdám“ říká taky slzy svatého Vavřince. V maximu je možné pozorovat až 100 meteorů za hodinu, ale není tomu tak každým rokem.
Prozaicky vzato se jedná jen o zrnka kosmického prachu, která se rozžhaví a následně i vypaří při průchodu atmosférou. S ohledem na to, že letí ale rychlostí desítky km za vteřinu, není se čemu divit a při této rychlosti se dokáže lehce roztavit a odpařit i meteor o váze 10 kg a to už je nějaký kus „kosmického prachu“. A nemusí to být právě atmosféra nebeská, neboť pojízdný vozík Oportunity našel kus meteoru už i na Marsu. Tak se pořádně oblékneme a jdeme si koledovat o kousek toho pokakanýho štěstíčka …
Venuše, ani Jupiter v srpnu už nebudou k vidění, objeví se ráno na východě zase až v září.
Nuže – všechno hezké a mnoho radostí do zbytku prázdnin, dovolených a milých setkání…
Ať se Vám daří!