„Je zapotřebí zčerstva budovy ministerstva“ aneb babišova mlha s názvem Letňany. AKTUALIZACE

Vážně chce Babiš pozemky koupit? Není urbanisty i architekty odmítané ghetto pro 10 tisíc úředníků jen chytristikou, která má šéfa ANO v očích voličů vyzvednout na piedestal velkého plánovače? Premiér zatím pražské radnici nedodal slíbený seznam vládních objektů v centru metropole určených k vyklizení ani přesnou představu jejich dalšího využití. Má ji vůbec? Nebo tuší, že by konkretizace vyvolala odpor? Už Voskovec s Werichem přece tepali: „Je zapotřebí zčerstva / budovy ministerstva / železnic, zemědělstva. / V parlamentě adaptace. / A proto ať se spoří / a poplatnictvo moří, / jenom ať se nezboří / poslanecká restaurace.“ Celý komentář Jana Štětky v HN , 14.2.2019 Babiš Letňany vs. Hřib Praha 0:0

Primátor Hřib: Zaslaná nabídka k Letňanům je nekompletní, pane premiére
13. 02. 2019 Zdeněk Hřib

„Potvrzuji, že jsem obdržel nabídku pana premiéra, nicméně tato nabídka je nekompletní. Již na našem prvním setkání jsem žádal o zaslání seznamu a parametrů budov, které stát hodlá vyklidit v důsledku stěhování. Následně jsem o tento seznam žádal i dopisem na ÚZSVM dne 5. února 2019. Tento seznam jsme bohužel stále neobdrželi a tím pádem nejsme schopni posoudit dopady stěhovaní úřadů na chod a rozvoj hlavního města. U každé budovy potřebujeme znát její rozlohu, kolik úředníků by se z ní mělo vystěhovat, její náklady na provoz a náklady na pronájem, popřípadě odhadovou cenu za prodej. Též potřebujeme znát záměr budoucího využití každé vyklizené budovy, náklady a zdroj financování jejich případné adaptace. Jsem přesvědčen, že je v nejlepším zájmu dalšího rozvoje hlavního města Prahy seznámit se s podrobnými skutečnostmi, které jsou pro nás zásadně důležité a podstatné v dalším rozhodování. Určitě nikdo nechce, aby tato akce dopadla podobně neslavně, jako někdejší plán primátora Pavla Béma na sestěhování úředníků magistrátu na jedno místo. Část vyklizených budov dodnes zeje prázdnotou a namísto úspor to je ve výsledku ještě dražší.

K nabídce pana premiéra se tedy budeme schopni vyjádřit teprve poté, až dostaneme tento seznam. Nechápu, proč ÚZSVM tento seznam tají. S ohledem na to, že je z něj vypočítaná prezentovaná návratnost celé akce, tak nevidím důvod, proč se s ním nemůžeme my i veřejnost seznámit. Tento postup ze strany státu ve mně vyvolává pochybnost, zdali je celý projekt skutečně detailně připraven a nejde pouze o součást marketingové kampaně.

Rád bych ještě upozornil, že ve věci nakládání s majetkem státu v žádném případě nechceme porušovat zákon. Porovnávání cen předmětných nemovitostí však není vůbec relevantní. Zákon č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, konkrétně § 22 čl. 3. jasně říká, že: „Bezúplatně lze hmotnou věc převést pouze ve veřejném zájmu“. Je přitom nepochybné, že snížení nákladů na pronájem budovy magistrátu jednoznačně ve veřejném zájmu je. K bezúplatným převodům majetku mezi Prahou a státem ostatně v minulosti již došlo, například v případě hasičárny v Argentinské ulici, kterou město převedlo bezúplatně na stát.“

Odkazy

ATUALIZACE 15.2.2019

Komentář primátora Hřiba k dopisu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových
15. 02. 2019 Zdeněk Hřib

„Začínám mít vážné pochyby, že celý záměr je vůbec myšlen vážně. Žádal jsem od počátku o kompletní seznam budov určených k vyklizení. Obdržel jsem nyní pouze torzo seznamu nemovitostí určených k prodeji, nebo k budoucímu kulturnímu využití. V seznamu zcela chybí budovy, kde je stát v nájmu, ačkoliv na úspoře z pronájmů staví pan premiér ekonomickou návratnost celé akce.

Ve výčtu budov předaném médiím na začátku ledna byly uvedené počty úředníků, ale v novém seznamu již žádné počty úředníků uvedené nejsou a naopak se nyní spekuluje o tom, zda je zveřejnění tohoto údaje legální. Není tedy jasné, zdali prezentovaný výpočet návratnosti není ve skutečnosti pouze marketingová chiméra.

Přesun úředníků z vyklízených budov je také obhajován energetickými úsporami a využitím budov pro přestavbu na byty. V této souvislosti ale nechápu, proč je na seznam zařazena také budova Ministerstva životního prostředí ve Vršovicích. Nejedná se totiž o „nějaký panelákový barák“, jak tvrdí pan premiér. Jde o budovu navrženou od počátku jako administrativní, která před pár lety prošla kompletní výměnou fasádního pláště. Byla tam instalovaná nová hliníková okna, slunolamy, elektricky ovládané žaluzie a na střeše je umístěná fotovoltaická elektrárna. Před rokem byla část budovy přestavěna na dětskou skupinu pro děti pracovníků ministerstva. Přestavba této budovy na byty nedává smysl. Nechápu, z jakého důvodu se chce stát například této konkrétní budovy zbavit.

Navíc jsou tam budovy na Hybernské, Washingtonově nebo Orebitské, ve kterých již nyní žádní úředníci nejsou, takže z nich nelze ani žádné úředníky vystěhovat. Není tedy vůbec jasné, podle jaké koncepce jsou ty budovy do tohoto seznamu vybírány a zdali tento plán nějakou koncepci vůbec má.

Doufám, že tedy ještě dostaneme skutečně kompletní seznam budov určených k vyklizení s jejich klíčovými parametry, který bude podstatně přesvědčivější.“

Zdroj: https://praha.pirati.cz/
Náhledový obrázek: ilustrační – Sídliště Letňany 2012, wikimedie, autor ŠJů


Související:

V posledních dnech jsou media zahlcena dalším problémem našich vedoucích činitelů, a to zda budovat vládní čtvrť v Letňanech, či ne. Takový problém neměl snad ani Hamlet s tím, zda být či nebýt. Podle tisku a televize se jedná o pozemek o 35 hektarech, která je podle všeho užívanou zemědělskou půdu…

Programové prohlášení vlády ČR v kapitole Životní prostředí praví: „Budeme důsledně chránit zemědělskou půdu, především tu nejkvalitnější, její využití pro jiné než zemědělské účely bude možné jen z důvodu vyššího veřejného zájmu… A to včetně vytvořeného nového systému motivačních opatření, která předpokládá budoucí společná zemědělská politika EU. Budeme preferovat větší využití bývalých hospodářských ploch tzv. brownfieldů.“

Koukněme i do programového prohlášení Rady Středočeského kraje, kde v kapitole Životní prostředí, odstavci 55 čteme: „Budeme chránit přírodu a krajinný ráz. 55.1 Budeme minimalizovat zábory zemědělského půdního fondu pro novou investiční výstavbu a podporovat využití brownfieldů. Současně budeme podporovat opatření na zlepšení kvality zemědělského půdního fondu.

Toto jsou jen dva z mnoha příslibů, co všechno bude naše vláda a další instituce dělat pro ochranu půdy. Stejné sliby dávají i další ministerstva, politické strany a další ve svých volebních programech.

Ale skutečnost je jiná….“ Miroslav Hruška: Jak se (ne)rýmuje vládní čvrt v Letňanech, zemědělská půda a sliby programových prohlášení?“ 5.2.2019 v Ekolistu ZDE

„..Od roku 2008 klesla populace ohroženého sysla obecného na letišti v pražských Letňanech ze stovek jedinců téměř k nule…Důvody pro zánik populace nejsou zřejmé, roli můžou hrát například přílišná vlhkost, lovení syslů kočkami nebo pořádání velkých akcí a koncertů v areálu letiště. Letňanský sysel se měl před lety stát symbolem olympijských her, které chtěl v Praze uspořádat tehdejší primátor Pavel Bém… Poněkud paradoxně zároveň chtěl hlavní stadion pro hry postavit právě v Letňanech, což by populaci hlodavců přinejmenším ohrozilo. Z Bémova ambiciózního a podle kritiků až megalomanského plánu nakonec s nástupem hospodářské krize sešlo a Praha v roce 2009 svou kandidaturu na pořádání her stáhla…“  ČTK 7.2.2019

Související příspěvky