Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

„Je žádoucí na chřipku nahlížet obezřetně“- informace o nemoci a doporučená prevence

Onemocnění chřipkou začne náhle, objeví se horečka (často i přes 39 °C). Ta bývá provázena zimnicí, bolestí svalů a kloubů a bolestí hlavy. S odstupem několika hodin se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Na rozdíl od mnoha dalších nechřipkových respiračních onemocnění virového původu není u chřipky výrazná rýma, ačkoliv i zde může být značný individuální rozdíl v závislosti na vlastnostech vyvolávající varianty viru. Především u dětí se někdy mohou objevit i gastrointestinální projevy (průjem, zvracení). Horečka trvá obvykle tři dny, pak postupně během dalších dvou až třech dnů klesá. Postupně mizí také ostatní příznaky, nejdéle přetrvává kašel. Nápadná únavnost může trvat i několik týdnů.

Přestože někteří naši významní političtí, profesní i odborní představitelé nahlížejí na chřipku jako na banální virové onemocnění a i přes své zásadní neznalosti cítí z různých důvodů potřebu sdělovat své mylné pocity veřejnosti laické i odborné, je žádoucí na chřipku nahlížet obezřetně. Ta zde byla, je a i nadále bude a bez jakékoliv diskuse ji lze považovat za neviditelného zabijáka.

Soubor informací Ministerstva zdravotnictví ČR k chřipce ZDE.

SZÚ (Státní zdravotní ústav): Jak předejít šíření infekce chřipky
Pokud chcete snížit riziko přenosu chřipky a dalších respiračních onemocnění při styku s lidmi, měli byste dodržovat následující preventivní hygienická opatření:

  1. Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi.
  2. Nechoďte na místa s velkou koncentrací lidí.
  3. Myjte si často a opakovaně ruce: mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění; pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi
  4. Při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše.
  5. Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči – snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictví rukou z kontaminovaných předmětů.
  6. Nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, u dětí hračky apod.
  7. Při zdravení se vyhněte podávání rukou, objímání a líbání.
  8. Zvyšujte svojí individuální odolnost správnou životosprávou, zejména: jezte pestrou stravu, zvyšte přísun přirozených vitamínů – ovoce, zelenina, otužujte se dodržujte přiměřenou fyzickou aktivitu, choďte pravidelně na procházky na čerstvém vzduchu často větrejte místnosti, kde pobýváte, dbejte na kvalitní a dostatečný spánek
  9. Pokud onemocníte, je nutná i vzájemná ohleduplnost k ostatním – zůstaňte doma a nešiřte tak onemocnění dále!

 

Zdroj: ISPV, 8.2.2019, SZÚ, MZČR
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky