„Premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou vyhlásili nový kurz směrem k šetření. A jako první to mají odnést státní zaměstnanci. Pokud by jich skutečně mělo být z roku na rok propuštěno 10 procent, pak je to 46 973 duší.
Zeštíhlování státní správy jistě není nic špatného − právě naopak −, ale velkou důvěru nebudí, když to navrhují architekti nejmasivnějšího bobtnání eráru za posledních několik let. A když k tomu vůbec neříkají, které státní agendy by spolu s úředníky měly skončit…
Ekonom přednedávnem popsal, jak zaplevelená je česká (respektive spíše rakousko-uherská) byrokracie při výběru daní či stavebním řízení (viz Ekonom č. 4/2019). Pokud by se zde něco pohnulo, jistě by šlo propustit mnoho úředníků.
Ale takto to premiér neříká. Ten si vystačí jen s jednoduchou logikou: klesá růst HDP, tak si něco rychle přejeme − například plošné propouštění státních zaměstnanců. To však není odpovědná politika, to je pouze taková třídní nenávist v malém.“
Celý „Komentář Davida Klimeše: Třídní nenávist proti státním zaměstnancům. Nejprve se roky najímali, teď jich chce Babiš 47 tisíc propustit“ ze 7.2.2019 na ekonom.cz ZDE.
„Vláda se chystá na konec bezstarostných časů, které prožívala díky rychle rostoucí ekonomice a minimální nezaměstnanosti. Ministryně financí Alena Schillerová spolu s premiérem Andrejem Babišem (oba ANO) pomalu připravují členy vlády na razantní škrty v příštím roce. Před týdnem Schillerová opatrně přiznala, že vládě docházejí peníze, a nastínila první kroky řešení: snížení stavu státních zaměstnanců o 10 procent a zdanění hazardu či tvrdého alkoholu. Tato ochutnávka úspor je však jen zlomek toho, na co se musí lidé připravit…
Ano, ale rozhodně ne my. Jestli se ministři na něčem shodnou, tak na tom, že šetřit je třeba, ale ne u nich. Jistě, drobné škrty udělají a nenaplněná místa ochotně škrtnou, takže nějaké „úspory“ to dá. Potřebných 50 miliard to ale nebude ani náhodou. A zcela nepřipravený záměr propustit 10 procent úředníků? Z toho bude přinejlepším podobná historická kuriozita jako z akce „77 tisíc (úředníků) do výroby“, jíž v padesátých letech „zachraňovala“ ekonomiku KSČ.
Celý článek Martina Ťopka a Luďka Vainerta “ Zpomalená ekonomika nutí vládu škrtat. Půjde o desítky miliard pro dopravu, zemědělství a další resorty“ ze 7.2.2019 v HN ZDE.
Související:
„Na zákonu, který výrazně usnadňuje způsob, jak se ministři mohou zbavit „nevyhoditelných“ státních tajemníků, ani nestihl pořádně uschnout inkoust s podpisem prezidenta, a Babišova vláda už předkládá nový způsob, jak se v případě potřeby zbavit nepohodlných státních úředníků.
V meziresortním připomínkovém řízení je nyní novela, díky níž o organizačních změnách na ministerstvech, jako je třeba rušení odborů a propouštění úředníků či náměstků (tzv. změnách systemizace), už nebude muset rozhodovat vláda, ale postačí jen souhlas ministerstva financí a vnitra…
„Je to další fáze na cestě k ovládnutí státní správy. Nezávislé úřednictvo není žádoucí,“ komentuje to Ondřej Závodský.
Zákon o státní službě z roku 2014 měl zajistit kontinuitu státní správy i při střídání vlád. Evropská komise jeho přijetím podmiňovala i to, že bude do Česka nadále posílat peníze z evropských fondů.
Klíčová pasáž novely zákona číslo 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech týkající se služebního zákona
(návrh Ministerstva financí je nyní v meziresortním připomínkovém řízení)
Ministerstvo vnitra schvaluje v dohodě s Ministerstvem financí změnu systemizace, jejímž důsledkem je
a) změna platové třídy služebního místa,
b) zřízení služebního místa na dobu určitou,
c) změna počtu služebních míst v souvislosti s postupem podle § 171,
d) změna počtu služebních míst na základě rozhodnutí vlády nebo
e) změna počtu služebních míst, která nemá dopad na počet služebních míst přepočtených na celé úvazky.
(5) Ministerstvo financí v dohodě s Ministerstvem vnitra schvaluje změnu systemizace spočívající ve změně objemu prostředků na platy státních zaměstnanců a zaměstnanců na služebních místech.
(6) Neschválí-li Ministerstvo vnitra nebo Ministerstvo financí návrh na změnu systemizace podle odstavců 4 nebo 5 a služební orgán na jím předloženém návrhu trvá, Ministerstvo vnitra předloží návrh k rozhodnutí vládě do 15 dnů od obdržení stanoviska služebního orgánu.
Celý článek Roberta Břešťana „K ovládnutí státní správy sepsala Babišova vláda další novelu. Vyhazov posvětí dvě razítka“ z 8.2.2019 na HlídacíPes.org ZDE.
Náhledový obrázek a obrázky v textu: ilustrační