Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Jan Palach – naše svědomí 1969 – 2019. Informace, pozvánky, souvislosti

Pozvání na volný cyklus
k 50. výročí oběti Jana Palacha

Jan Palach – naše svědomí
https://palach2019.ff.cuni.cz/hlavni-program/

Od 13.1. do 22.1.2019 najdete v Kalendáriu ON.

 

Jaké je poselství Jana Palacha? Pro každého trochu jiné. Určitě však do něj patří toto: “nebuďte lhostejní, buďte odvážní, važte si pravdy, bojujte za svobodu a demokracii a buďte ochotni pro pravdu a svobodu přinášet osobní oběti.” Dnes nemá smysl napodobovat Palachův čin. Má však smysl znovu odpovídat na jeho výzvu, kterou nám svým činem adresoval. Má smysl znovu naplňovat jeho poselství. Každý jak to dokáže. Každý podle toho, na co zrovna stačí. Máme radost, že si památku a poselství Jana Palacha připomene ve středu 16. 1. a ve dnech následujících více než 65 měst a obcí!

V Praze se sejdeme ve středu 16. 1. v 18:00 na Václavském náměstí.
O osobě Jana Palacha, o jeho požadavcích i o dalších živých pochodních promluví přední český odborník na Jana Palacha, historik Petr Blažek.
O duchovním významu Palachova čunu promluví biskup Václav Malý.
O událostech Palachova týdne z roku 1989 promluví chartistka Dana Němcová.
Po několika promluvách se vydáme tichým průvodem se světly na Staroměstské náměstí, kde bude shromáždění kolem 19:45 zakončeno. Poté půjdeme položit květiny k pamětní desce Jana Palacha na Palachovo náměstí.

Pokud nám chcete pomoci, aby se akce co nejlépe vydařila, můžete:
1) Přijít a vzít s sebou přátele.
2) Pozvat přátele na Facebooku.
3) Pomoci jako dobrovolník během akce.
4) Podpořit nás finančně.

Pokud se akce z nějakého důvodu nemůžete zúčastnit, ale chtěli byste být u toho, můžete ve středu od 17:55 sledovat živý přenos na tomto odkazu: http://bit.ly/PALACH_PRENOS_Z_PRAHY

Milí přátelé, světlo ve tmě svítí, tma je nepohltí. Svíce a květiny s sebou!

Mikuláš Minář
Milion chvilek pro demokracii

 

Jan Palach se zapálil na Václavském náměstí 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později.

Někdy se jeho čin nesprávně interpretuje jako protest proti sovětské okupaci – ve skutečnosti šlo o nesouhlas s tím, jak se společnost smiřovala s obnovenou nesvobodou a totalitní zvůlí.
Mons. Tomáš Halík

Dne 16. ledna 1969 se v horní části Václavského náměstí v Praze student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach polil hořlavinou a zapálil. Hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit výhybkář Dopravního podniku svým kabátem. S rozsáhlými popáleninami byl převezen na Kliniku popálenin FNKV a LFH UK v pražské Legerově ulici.

„Vzhledem k tomu, že naše národy se ocitly na pokraji beznaděje a odevzdanosti, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit svědomí národa.“
Z Palachova dopisu Svazu československých spisovatelů, 16. leden 1969

Více o Janu Palachovi: www.janpalach.cz

Zdroj: Akademická farnost Praha

 

„…I zoufalé gesto má svou váhu, mládí však postrádá zkušenosti, které jsou o několik desetiletí později dosažitelné, a proto nesou část odpovědnosti za čin také ti, kdo člověka svou zbabělostí k němu dohnali. Palach si zasluhuje přinejmenším uznání, ale změnit běh dějin v žádném případě nemohl. Ušetřen byl pouze odpudivého pohledu na rybu hnijící od hlavy až po ocas. Krajané si rozhodně jeho oběť nezasloužili. Představa, že jedním škrtnutím je možné změnit lidskou povahu, se ukázala být absurdní. Možná právě v tom spočívá, alespoň pro mne, Palachova největší zásluha…“ z polemiky Lubomíra Martínka v Revue Přítomnost 31.12.2018 ZDE.

Autentická reportáž z pohřbu Jana Palacha. „Asi můj nejvýznamnější novinářský čin v životě,“ vzpomíná autor na HlídacíPes.org 16.1.2019

Související v ON:

VIDEO: Palachův týden 15.-21. ledna 1989 aneb „my ti dáme svobodu hajzle“. Začíná rok 30. výročí roku 1989

„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.“ Výročí Pochodně č.1, Jana Palacha, 16.1.1969

Sándor Bauer: maďarská pochodeň z r. 1969

VIDEO: „Ať moje pochodeň zapálí Vaše srdce a osvítí Váš rozum!“ Jan Zajíc, Pochodeň č. 2 z 25.2.1969

„Jsem pro lidskou tvář – nesnáším necit“ Evžen Plocek, Pochodeň č. 3 ze 4.4.1969

VIDEO: „Vzpamatujte se! Slyšte můj křik!“ Ryszard Siwiec – polská pochodeň z roku 1968

Související příspěvky