Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Aktuality 30 Jaké změny nastanou ve zdravotnictví s rokem 2018?

Jaké změny nastanou ve zdravotnictví s rokem 2018?

„Od roku 2018 bude do seznamu zdravotních výkonů nově zařazena odbornost „domácí paliativní péče“. V rámci této odbornosti budou podle tzv. úhradové vyhlášky pro rok 2018 hrazeny multioborové týmy pracující podle potřeb pacienta. Podle ministerstva zdravotnictví tato změna umožní více pojištěncům dožít v domácím prostředí. U dětí do 18 let a lidí starších 65 let se pak snižuje limit na tzv. započitatelné doplatky na částečně hrazené léčivé přípravky z 2500 Kč na 1000 Kč. U osob nad 70 let pak bude maximální roční limit započitatelných doplatků snížen na 500 Kč. Zdravotní pojišťovny tedy budou svým pojištěncům vracet více finančních prostředků, které pojištěnci vynaloží na doplatky za léky.

Od roku 2018 bude stát také nově hradit zdravotní  pojištění za doktorandy. Dochází k navýšení plateb za státní pojištěnce na 969 Kč, což podle ministerstva zdravotnictví umožní plánované zvýšení platů.

Povinné bude používání elektronických receptů (kromě několika výjimek stanovených vyhláškou). Pro pacienty se však nic nemění. Od lékaře mohou dostat papírový recept (papírový průvodce), nebo obdrží identifikátor prostřednictvím SMS, e-mailu nebo mobilní aplikace (více informací).

Mění se také předpisy upravující obory nástavbového vzdělávání lékařů, činnosti zdravotnických pracovníků  a minimální požadavky na studijní a vzdělávací programy k získání odborné způsobilosti zdravotnických pracovníků.

Od roku 2018 dochází na základě nařízení Evropské komise k částečnému zákazu amalgámových plomb.“

 

Zdroj: Institut pro sociální politiku a výzkum z.s., Ministerstvo zdravotnictví
Náhledový obrázek: ilustrační

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Jeden komentář

  1. No myslím že dost velké změny nastaly po covidu, co se týká nějakých pravidel zdravotnictví a od té doby se vše změnilo. Vše se snaží být bezkontaktní více hygienické a s více pravidly. A co se týká zdravotního pojištění teď je to měsíčně přes 2000 tis :D Jinak co se týká pojištění by mě zajímalo jestli že zdravotních důvodu je možné aby pojišťovna třeba přispěla na nějaký takový https://www.premier-clinic.cz/zakroky/zvetseni-prsou/ zákrok ze zdravotních důvodu.

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

rozpočet

Schodek 300 miliard si náš stát nemůže dlouhodobě dovolit a my to vršíme už několik let za sebou

Odpovědný rozpočet – tvrdí vláda. Sliby chyby – kritizuje opozice. Jak je to ve skutečnosti? Co si představit pod schodkem 295 miliard korun? Nemá se víc šetřit? Anebo naopak rozdávat? ...