Jak fungují Zdravá města – inspirace z Chrudimi

Zdravá města, která mohou být příkladem pro ostatní, obhajují v tomto podzimu svá zařazení do kategorií A – C. Mezi místy,  kde se lidem dobře žije, jsou Litoměřice, Vsetín, Chrudim, Kopřivnice, Křižánky, nebo např. Kraj Vysočina. Kromě každoročního skládání účtů ze své činnosti – před občany i před kolegy z ostatních měst a obcí –  Zdravá města pravidelně prezentují všechny akce pro občany a s občany na stránkách Národní asociace Zdravých měst ( NSZM), z jejichž „Inspiromatu“ čerpají dobré zprávy i Otevřené noviny. Ve městech, obcích a městských částech, které řídí inteligentní a prozíravé radnice, využívají zkušenosti i zpracované postupy tzv. Dobré praxe. K prospěchu občanů a to ve všech třech pilířích udržitelnosti: podnikání, sociální péči a kultuře i v životním prostředí. Proč to někde jde a někde, jako například ve zdravé městské části Praha 21 v r. 2015, nejde, záleží pouze na kvalitě „vládnoucí“ politické reprezentace. A kvalitní radnice ( tj. starosta a radní) mohou naučit kvalitně pracovat i úřad, jež by měl jejich strategické vedení uvádět do praxe.  V Chrudimi to jde, tady je záznam konkrétního projektu Dobré praxe při vzdělávání zaměstnanců úřadu:

Město Chrudim realizuje místní Agendu 21 prostřednictvím projektu Zdravé město a MA 21 od roku 2001 a zapojování veřejnosti je jednou z jeho priorit.
Ročně je realizováno cca 20 akcí. Veřejnost zapojujeme do rozvoje města prostřednictvím různých metod – plánovací setkání, veřejná projednání, kulaté stoly, plánovací víkendy apod. Plánování se účastní vedoucí dotčených odborů, kteří přijímají zodpovědnost za přípravu, průběh i výsledek setkání.

Proto jsme přistoupili k systematickému vzdělávání zaměstnanců MěÚ v metodách zapojování veřejnosti.
Pro zapojování veřejnosti není třeba vytvářet zvláštní finanční, personální ani technické zdroje, pokud se metoda MA21 řeší dle jeho zásad a s porozuměním vedení města. V rámci pravidelného vzdělávání proběhly již čtyři vzdělávací semináře, které se pak osvědčily připravovat jako dvoudenní s výjezdem mimo město Chrudim. Pro zaměstnance odborů MěÚ, kteří nejvíce komunikují s veřejností, jsou připravovány speciální vzdělávací moduly zaměřené na téma „Zapojování veřejnosti s vazbou na udržitelný rozvoj“. Téma vždy vychází přímo z potřeb MěÚ Chrudim. Školení se pravidelně účastní okolo cca 25 úředníků z Odboru územního plánu a regionálního rozvoje, Odboru investic, životního prostředí, dopravy, školství, kultury, sportu a památkové péče a Odboru kanceláře tajemníka.

Školení bylo odborně vedeno Institutem komunitního rozvoje z Ostravy. Účastníci tohoto vzdělávacího modulu získali nejen přehled o metodách zapojení veřejnosti, ale vyzkoušeli si je i prakticky. Úspěšní absolventi se naučili, jak a kdy přizvat veřejnost do zpracování dokumentů či realizaci aktivit v obci, ovládají základní metody vedení pracovních skupin včetně facilitace a moderování, naučili se pracovat s konfliktními osobami i tzv.“prodat“ svou práci. Opakovanou zkušenost s facilitací akcí má již nejméně 8 vedoucích pracovníků úřadu.

Pro zajištění vzdělávání bylo třeba vyčlenit finance na zajištění lektora a ubytování se stravováním. V roce 2015 byla tato položka hrazena z Programu švýcarsko-české spolupráce. Celkové náklady od r. 2009  51 tis, hrazeno z rozpočtu města, Revolvingového fondu MŽP a Programu švýcarsko-české spolupráce

http://www.dobrapraxe.cz/cz/tema/chrudim-systematicke-vzdelavani-zamestancu-mestskeho-uradu-v-chrudimi-v-metodach-zapojovani-verejnosti

TZ: tz_skoleni_komunikace_2014

 

Související příspěvky