Účastníci tendru, na jehož základě hodlá Česká republika a ČEZ investovat stovky miliard korun do výstavby jednoho až čtyř nových jaderných bloků, rozhodně nejsou v optimální kondici.
Experti, kteří EDF, KHNP a Westinghouse dlouhodobě sledují v jejich domovských zemích, soudí, že firmy dosud nevyřešily zásadní problémy, které zkomplikovaly jejich nedávné projekty…
Příspěvky expertů byly předneseny na konferenci Nuclear Energy Conference 2024 „Rizika české jaderné zakázky století“, kterou pořádaly Hnutí DUHA, Calla a Jihočeské matky.
Prezentace a videozáznam vystoupení vystupujících budou dostupné na internetových stránkách konference.
Zdroj: Ekolist, 28. června 2024:
Ekologické organizace: Riziko pro jaderný tendr – zkušenosti jeho účastníků jsou problematické nebo nedostatečné
Související z 29. června 2024:
Potíž je v tom, že ani na konci srpna nebude známo, jak by stát financoval výstavbu více než jediného nového bloku v Dukovanech.
Celý článek, včetně článků souvisejících najdete na Seznam Zprávy:
Vláda neví, jak zaplatit nové jádro. Řešení má pro jediný reaktor
Předchozí – rok 2022:
Návrh Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu může podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše v tomto znění přinést zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky, zejména teplárenství.
Celá informace ČTK na Aktuálně.cz 3. 1. 2022:
Šéf ČEZ překvapivě kritizoval plán na jádro jako šetrný zdroj. Přinese prý komplikace
Předchozí – rok 2021:
Na západě se nedaří stavět nové velké jaderné bloky. Po zpřísnění bezpečnostních požadavků se projekty zpožďují, prodražují a krachují. V Česku se o jádru mluví, „jako kdyby tento problém neexistoval,“ říká analytik Michal Šnobr…
V České republice neexistuje politik, který by vystoupil a řekl o jaderné energetice pravdu – že vyrobit elektřinu z nově postavené jaderné elektrárny za 50 nebo 70 euro za megawatthodinu, je nesmysl. Že ten poslední temelínský jaderný blok, který se dokončil v roce 2003, stál 50 miliard korun a že teď se současnou evropskou legislativou a bezpečnostními standardy by to bylo sedmkrát tolik…
Celý článek na Seznam Zprávy, 27. 12. 2021:
Jádro má zásadní problém, v Česku se o něm nemluví, říká Šnobr
Předchozí – rok 2013:
Celý článek z 24. 9. 2013 najdete v HN:
Jádro jako placebo řešení globálních klimatických změn
Náhledový obrázek: ilustrační (pxhere)