Fašismus není nacismus. Rusové kdysi bojovali proti nacismu německému, Ukrajinci dnes bojují proti nacismu ruskému

Fašisti nebo nacisti, je to všechno jedno a stačí, že jsou to všechno ti zlí, proti nimž je nutno bojovat? Odpověď nabídnu rovnou: Není to jedno. Jedno je to jen politikům, když chtějí pojmenovat nějakou hrozbu silnými slovy. Případně zakrýt to, co nemělo být viděno.

Velké zmatení slov nastalo už v takzvané Velké vlastenecká válce, která tvoří ustavující mýtus ruského státu, ruského národa, říše, ruského impéria.

Fašismus, spojený s osobou Mussoliniho, je původnější (1922), Hitler ho zprvu nadšeně napodoboval: mobilizují hesla, pozdrav vztyčenou pravicí pocházel z dob starého Říma, uniformy a pochody na Řím, později na Mnichov, na Berlín… Hitler se později v Mussolinim zklamal. Šlo mu podle něj o málo, jen o zisk politické moci… Fašismus byl jistě režimem zcela odporným, násilnickým, autoritativním. Nikoli však totalitním. Kdo si hleděl svého a nepletl se do politiky, přežíval…

Po celé Evropě byla mezi válkami řada fašizujících či fašistických států: Portugalsko, Španělsko, Maďarsko a v různé míře i další. Československo bylo tehdy výjimka, pomineme-li pár hlasitých, ale bezvýznamných spolků.

Žádná ucelená fašistická ideologie ale neexistovala, nevznikla žádná fašistická internacionála, jen jednotliví vůdcově, diktátoři. A ovšem taky odpor proti demokracii založené na dělbě moci, na svobodném zakládání a soutěži politických stran… Fašismus bývá charakterizován jako „měkký totalitarismus“, v němž lze přežít, když se člověk podvolí.

Naproti tomu nacismus je docela jiné kafe.

Nacismus je a zůstane německým vynálezem; stojí a padá s rasismem, s ideou vyvoleného, rasově čistého národa, Germánů. To kafe se věru nadá pít, ani trochu ochutnat… Nacismus má jen některé vnějškové rysy fašismu, jako byly záliby v pochodech a přehlídkách, bojových písních. Je však veden obsedantní ideou vyvolenosti svého národa se všemi konečnými důsledky. Tedy i těmi, že bude vládnout ostatním národům. Některé kvůli potřebě svého životního prostoru vysídlí, další germanizuje, jiné, rasově či jinak méněcenné vyhubí: na prvním místě Židy. Na ně se mělo použít „konečně řešení“, protože jiná řešení trvají moc dlouho.

… směšovat fašismus a nacismus nebyl ve své době omyl, ale zlý úmysl, který měl zastřít podobnost obou režimů, hlavně původní spojenectví Hitlerova Německa a Stalinova SSSR…

 

 

Celý komentář Petra Pitharta z 10. 4. 2024 najdete na HlídacíPes.org:
Petr Pithart: Ruská lekce z fašismu a nacismu. Výsledkem je nacista Putin
Náhledový obrázek: ilustarční (publicdomainpictures.net)

 

Související:

Rozmohl se nám tu takový nešvar, nepěkná věc. Politici, kteří mají sami řekněme rozvolněný vztah k demokracii, zejména jak jde o řízení jejich komerčně-politických projektů, nám tu šermují totalitou. A omezováním svobody slova, cenzurou, fašismem a podobně.

Celé Psí uši Roberta Maleckého z 11. 3. 2024 najdete na HídacíPes.org:
Otázky války a míru, svobody a cenzury, demokracie a fašismu. A co to vlastně byla totalita

 

Související příspěvky