Ekonomická a technologická závislost na Číně je tikající bomba pro Česko, pro Evropu. A nosíme ji často v kapse nebo bezhlavě kupujeme v „akcích“ a „slevách“

I když se Čína snaží tvářit jako přátelská země, splnění svého cíle „Make China great again“ podřizuje všechno, včetně špionáže v nejrůznějších formách.

„Každý čínský občan, instituce i firma má ze zákona povinnost spolupracovat s čínskými tajnými službami, pokud o to požádají,“ připomíná ředitel české kontrarozvědky BIS Michal Koudelka.

Před čínskými technologiemi opět varuje i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

 

 

Sinolog Marina Hála, ředitel projektu Sinopsis, upozorňuje, že bodem zlomu je rok 2001, kdy byla Čína přijata do Světové obchodní organizace (WTO): „Šlo o vstup země, která využívá všechny výhody volného obchodu, ale ve skutečnosti sama nehodlá pravidla respektovat. Důsledky v plné síle začínáme pociťovat až nyní.“..

Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr poukazuje na rostoucí závislost na moderních technologiích. Za alarmující označuje fakt, že „složitým systémům a propojeným řešením už ani nerozumíme“ – i kvůli tomu se cílený kybernetický útok může rychle propsat do běžného života a do oblastí klíčových pro život společnosti.

„Vidíme také kontrast mezi tím, před čím my varujeme a snahami o hlubší propojování s Čínou. Dá se to nazvat až jako ignorantství. A sledujeme to i tady na půdě parlamentu, ve výborech, aktuálně při projednávání nového zákona o kybernetické bezpečnosti,“ říká Kintr.

 

 

 

 

Celý článek Roberta Břešťana najdete na HlídacíPes.org, 15. 10. 2024:
BIS a NÚKIB opět důrazně varují před Čínou. Obchod používá jako zbraň
Náhledový obrázek: ilustrační (needpix.com)

 


Lokajské lísání zemanova česka k Číně v roce 2016 v ON:

 

Návštěva čínského prezidenta za sebou zanechala několik obchodních smluv, ne zcela zanedbatelné množství peněz a nepříjemnou pachuť. Komentáře českých deníků z upozorňují na nedůstojně pochlebování autoritářskému režimu či na nekorektní chování české policie.

 

Normalizační déja vu podle Zemana

V Czech Press Foto 2016 zvítězil snímek lidských práv ubíjených čínskými vlajkami při návštěvě čínského prezidenta v ČR

Související příspěvky