|
Je to skoro neuvěřitelné, ale chaotický a hrubě nedomyšlený návrh nového stavebního zákona prošel. I přesto, že je v rozporu s legislativními pravidly. I přesto, že se proti němu jasně vymezil Senát, Nejvyšší správní soud, 101 akademiků i Veřejný ochránce práv. Nedomyšlenou novelu stavebního zákona, za kterou by se nemuseli stydět ani v Kocourkově, bohužel schválili. A to navzdory jednoznačnému odmítnutí Senátem, Nejvyšším správním soudem, odborníky i veřejným ochráncem práv. Na obzoru se tak rýsují pěkné korupční příležitosti, zatímco nejvzácnější zemědělská půda, lesy a chráněná území jsou téměř bezvýhradně vydána do rukou stavebního úřadu, dozorujícímu sebe sama. Z výsledku se tak radují snad jen developeři. PROČ JE SCHVÁLENÝ STAVEBNÍ ZÁKON ŠPATNÝ? ❌ Zákon likviduje systém ochrany veřejných zájmů. O betonování v lesích, v části území národních parků či o záboru a zničení zemědělské půdy bude rozhodovat stavební úřad. Za Zelený kruh budeme prosazovat, aby v budoucí verzi (nejen) stavebního zákona byla zajištěna:
Ten má být účinný od 1. července 2023. Děkujeme, že jste se nebáli ozvat. Za ochranu našich nejcennějších lesů i zemědělské půdy se s námi ve společné výzvě postavily tisíce z vás. Zdroj: Hnutí Duha |
Související od Frank Bold Advokáti:
Pomalé a složité stavební řízení i systémovou podjatost v obcích má pomoci vyřešit nový stavební zákon, který po vrácení ze Senátu a opětovném projednání ve sněmovně poslanci schválili. Zákon bude účinný od 1. července 2023. Nejdůležitější aspekty, které jeho aktuální verze přináší, shrnují Frank Bold Advokáti, kteří stáli u vzniku původní verze návrhu zákona a jeho vývoj podrobně sledují.
Schválenou verzi zákona rozhodně nepovažujeme za ideální. Zákon neobsahuje řadu dílčích pozitivních změn, které obsahoval původní návrh pro připomínkové řízení nebo pozměňovací návrhy. Ty však schváleny nebyly zejména kvůli odporu Ministerstva pro místní rozvoj či dalších resortů.
Pět zásadních změn podrobně ZDE.
Využijte:
Vše o stavebním zákoně v Otevřených novinách ZDE.